Pytania pacjentów (218)
Jestem po 2 artroskopii kolana i nie mogę zgiąć całkiem kolana wciąż boli i jest opuchnięte. Obecne USG wysokie ustawienie rzepki z cechami zwiękoszonej lateralizacji. Pogrubiała b łona maziowa okołołąkotkwa w zachyłku przyęrodkowego kości udowej i piszczelowej. Osteofity w obrębie kłykcia przyśrodkowego kości udowej i piszczelowej. Nierówne obrysy dolnego brzegu rzepki z bilizną włóknistą gr. ok 2mm. Brzeg rzepki o nierównych obrysach-wariant anatomiczny? W przyczepie udowym więzadła udowo-łąkotkowego widoczny niewielki wysięk gr. ok 2mm oraz drobne zwapienie dł. ok 2mm. Łąkotka rzepkowym bocznych troczków rzepki zmiany włóknikiem w zachyłku bocznym. Łąkotka przyśrodkowa kątowa ustawiona niejednorodna bez cech uszkodzenia. Chondromalacja chrząstki szklistej 2 i 3 stopnia w obrębie kłykcia przyśrodkowego oraz bocznego kości udowej, miejscami chrząstka bardzo cienka. Pogrubiały film płynowy w kaletce brzuchato-półbłonastej. Zaznaczone cechy konfliktu pomiędzy pasmem biodrowo-piszczelowym a kłykciem bocznym kości udowej. Objaw uciskowy ujemny. Obraz pozostałych więzadeł bez cech patologii.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z przytoczonego przez Panią/Pana opisu wynika wiele spraw, natomiast brak jednoznacznie zdefiniowanego problemy, który jest przyczyna dolegliwości. Aby postawić rozpoznanie konieczna jest ocena kliniczna kolana. Najlepiej zgłosić się na konsultacja ortopedyczną, bardzo pomocna będzie dokumentacja dotycząca wykonanych artroskopii, zwłaszcza zdjęcia lub film z zabiegu (możliwe że trzeba będzie zgłosić się po nią do ośrodków, w których były wykonywane zabiegi).
Mam 25 lat. Miałem ostatnio uraz nadgarstka. Mój wynik badania artroMRI: Ustawienie kości nadgarstka prawego prawidłowe. Indeks promieniowo-łokciowy zerowy. Rozwłóknienie przyczepu łokciowego kompleksu chrząstki trójkątnej od strony grzbietowej nadgarstka, bez widocznej penetracji środka kontrastowego do stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Część centralna/dysk i przyczep promieniowy chrząstki trójkątnej bez cech uszkodzenia, w badaniu nie uwidoczniono penetracji środka kontrastowego do stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Górna część komplesku szczątkowa, z szerokim zachyłkiem stawowym i hypoplastycznym wyrostkiem rylcowatym kości łokciowej. Dysk chrząstki ustawiony w niewielkim podwichnięciu w stosunku do powierzchni stawowej głowy kości łokciowej.Więzadła nadgarstka zewnętrzne i wewnętrzne bez widocznych uszkodzeń. Środek kontrastowy bez cech penetracji do stawu międzynadgarstkowego. Powierzchnia chrzęstna kości nadgarstka bez cech chondromalacji/uszkodzenia. Ścięgna mięśni zginaczy i prostowników oraz ich pochewki maziowe bez cech patologii.
Jakie leczenie powinienem zastosować?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z opisu , który Pan przytacza raczej nie wynika że w chwili obecnej wymaga Pan leczenia operacyjnego. Jednak nie można postawić rozpoznania i zaplanować leczenia tylko na podstawie badań obrazowych, a zwłaszcza ich opisu. Konieczna jest ocena kliniczna stawu.
Witam mam 16 lat i jakieś 5 miesięcy temu miałam skręconą kostkę po paru wizytach u fizjoterapeuty ból całkowicie ustał ale pozostała jedna bardzo denerwująca mnie dolegliwości mianowicie przy ruszaniu kostką strasznie przeskakuje mi jakieś ścięgno do takiego stopnia że niekiedy sprawia uczucie blokady w kostce. Co mogę z tym zrobić? Nie wiem czy to przydatna informacja ale w tej samej nodze przy kucaniu strzela mi kość w kolanie (zauważyłam to kilka dni przed skręceniem ale to może tylko przypadek)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli zjawiska akustyczne przy ruchach stawów nie są związane z bólem to niekoniecznie muszą być niepokojące. W celu stwierdzenia przyczyny "przeskakiwania" konieczna jest ocena kliniczna i prawdopodobnie badania obrazowe stawu. Najlepiej zgłosić się do ortopedy.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W Pani przypadku, jeżeli ćwiczenia, rehabilitacja powodują ból należy ich zaprzestać. Proszę w pierwszej kolejności zgłosić się do ortopedy najlepiej ze zdjęciami RTG kolan i kręgosłupa lędźwiowego.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W pierwszej kolejności proszę wykonać RTG miednicy ze stawami biodrowymi w projekcji przednio-tylnej oraz RTG bioder w projekcji osiowej. Z wynikiem proszę zgłosić się najlepiej do ortopedy który wykona... Więcej
Mam 27 lat i szukam konretnego fachowca co dokladnie zanalizuje przeczyny i konkretnie poda leczenie ! nie interesuje mnie jakies glupoty o tabletkach i faszerowanie i naciaganie tylko na kase przez lata a nic to nie daje a sie robi coraz gorzej . Wiec wyjasniam , bylem normalnym aktywnym chlopakiem do 20 roku zycia, stwierdzil mi lekarz staw skokowy , dal gips na 2 tygodnie, objawy nie minely(kuleje na prawe kolano ) znowu dal na 2 tygodnie gips, dalej ojawy nie minely, gadanie samo przejdzie bo sie chrzastka ksztaltuje, za 3 lata jade, lekarz nawet zdjecia nie zrobil i zapisal tabletki i tak przez kolejne 4 lata, w tym ze ostatni lekarz zrobil zdjecie i powiedzial ze przestawiona rzepka , wiec opisze : przez 7 lat od uciekajacego kolana, jak ide doszly bole, dretwienia nogi jak sie przejde 100 m , chrupanie w kolanie , oczywicie od 4 lat sport i praca fizyczna zostawiona , co przy 183 cm 94 kg sie troche przytylo, co napewno sprzyja zle dla kolana i zaczely sie bole w lewym kolanie ale pewnie przez obciazanie prawego i kreguslup bo wyrobiony zgarbienie przez kolano , nie ma mowy o pracy fizycznej jesli sie przechodzilem 500 m z siatka zakupow i nie moglem juz isc //prosze o konrety co robic, bo mowienie ze grozi zwyrodnienie stawu kolanego i sie porobily pewnie przez to mikrourazy , bo podawno mi tabletki same i nic nie robiono a potem sami mi tylko podaja, to mnie nie przekonuje, chce sie leczyc a nie brac tabletki co nic nie daja !
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z opisu Pana przebiegu choroby wnioskuję że tak naprawdę nie została postawiona właściwa diagnoza i konsekwentnie leczenie ma charakter doraźny więc nie jest skuteczne. Najlepiej zgłosić się do ortopedy.z całą dokumentacją, którą Pan posiada, zwłaszcza badaniami obrazowymi, (RTG, USG, rezonans),
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z opisu wynika że głównym problemem jest koksartroza w której dobrze wykonana alloplastyka stawu biodrowego daje długotrwałe zniesienie dolegliwości bólowych ale łączy się z pewnymi ograniczeniami. Ze... Więcej
Mam problem z kolanami, zwłaszcza z jednym. Kolana mocno "strzelają" przy wykonywaniu przysiadów, a po większym wysiłku pojawia się ból/dyskonfort w stawie i czasami opuchlizna.
(Kobieta, 23 lata, aktywna fizycznie)
Czy powinnam udać się do ortopedy czy do fizjoterapeuty (czy może obu)?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W Pani przypadki najlepiej zgłosić się w pierwszej kolejności do ortopedy ponieważ należy zdiagnozować problem.
Złamałam serdecznego palca u reki. Lekarz założył szyne gipsową aż do łokcia. Czy jest to konieczne? CZy istnieją może inne sposoby usztywnienia palca ,które mógłby zlecić ortopeda do którego musze sie wybrać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W złamaniach palców rozległość unieruchomienia zależy od poziomu uszkodzenia to znaczy, który paliczek jest złamany. W większości przypadów raczej nie ma konieczności unieruchamiania nadgarstka lecz zależy to od złamania.
Byłam 1,5 mca po operacji zaćmy i złamałam 3 tygodnie temu nogę w kostce. Po tygodniu zmieniono szynę na ortezę/but/ do kolana.Biorę codziennie zastrzyki neoparin.Od 2 dni mam czarne mety w oku.Przypuszczam, że powodem są zastrzyki bo męty pokazują się jakieś 2 godz. po iniekcji.Zanikają po ok. 10 godzinach. Czy nie można zmniejszyć ilości zastrzyków skoro cały czas się poruszam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W Pani przypadku w pierwszej kolejności należy skontaktować się z okulistą w celu ustalenia przyczyny zaburzeń widzenia ponieważ niekonieczne heparyny drobnocząsteczkowe muszą być przyczyną Pani problemu.