Pytania pacjentów (476)

    Od ponad miesiąca czasu odczuwam ogromne zmęczenie. Z trudem powstrzymuje się przed snem, widzę jak przez mgłę, mam wrażenie uczucia bycia lekko pijanym szczególnie jak chodzę, lekko oszołomiony, zdekoncentowany. Robiłem w diagnostyce komplet badań z krwi. Wszystko w normie, łącznie z TSH. Lekko cholesterol podniesiony. Poza tym OK. Tomograf głowy również nic nie wykazał.

    Wcześniej byłem zdrów jak ryba. W tym felernym dniu obudziłem się i nie chce odpuscic zmeczenie do dzisiaj. Podkresle ze miesiac przed uczuwałem praktycznie nonstop dosc silny stres związany z bólem kregoslupa. Zazywałem leki m.in. nimesil. Zaznacze ze czuje sie tez mocno przepracowany. Proszę o wskazówki. Zaczalem brac komplet witamin. Nie mam żadnych "ciezkich mysli", zlego humoru. Ale odczuwam nigdy wczesniej nie spotykane zmeczenie ktore nie ustepuje po odpoczynku.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Może jest to fibromialgia ale bez bezpośredniego badania reumatologicznego nie ma możliwości postawienia rozpoznania.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


    Szukając przyczyny na własną rękę obumarcia ciąży w 9 tygodniu zrobiłam 10 dni po wywoływaniu poronienia badanie Ana 1 które wyszło dodatnie, następnie po otrzymaniu wyniku tydzień później - Ana2 (wyniku jeszcze nie ma) i Ana 3 które wyszło:
    Ro-52 rekombinat (52) (+) graniczne;
    PM-Scl (PM) (+) graniczne;
    SS-B (SSB) + pozytywny;
    DFS70 ++ silnie pozytywny;
    Kontrola (Ws) +++ silnie pozytywny.
    Reszta wyszła ujemnie.
    Zamierzamy starać się w najbliższym czasie o dziecko i chciałabym wiedzieć co te wyniki oznaczają.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Informacja, że ANA są dodatnie to za mało,potrzebny jest wynik w liczbach. Z kolei dodatnie przeciwciała w ANA3
    niewiele wnoszą do diagnostyki.Proponuję wykonać badanie przeciwciał przeciwko kardiolipinie ,przeciwko
    beta 2 glikoproteinie, antykoagulant toczniowy, morfologię w tym płytki krwi. Jednak najważniejsza jest bezpośrednia konsultacja reumatologiczna.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


    Chciałabym zapytać o wynik badania na odczyn Walera Rosego. Wynik jest dodatni. Natomiast RF wynosi 9 przy normie do 14.
    Inne badania jakie były robione to OB i CRP które są w normie. ASO wynosi 100 przy normie do 200.
    W badaniu ANA przeciwciała przeciwjądrowe w mianie 1:320 I przeciwcytoplazmetyczne w mianie 1:100.
    Panel ANA3 cały ujemny . Graniczny wynik antygenu DFS70 (+)
    Dodatkowo wykonałam usg jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej które są ok.

    Objawy : W obecnej chwili brak konkretnych objawów chorobowych.

    Badanie wykonałam sama ponieważ obawiałam się tocznia układowego. Muszę dodać na koniec że leczę się psychiatrycznie na zaburzenia lękowe i depresję.

    Czy te wyniki są niepokojące? Czy ja wymagam dalszej diagnostyki? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Miarodajniejszym niż odczyn Walera-Rose jest RF, który jest prawidłowy. Przeciwciała przeciwjądrowe ( ANA )
    o mianie 1: 320 jeszcze nie świadczą o chorobie zwłaszcza ,że panel ANA3 jest prawidłowy. Takie ANA może występować także u osób zdrowych. Nie ma powodu do niepokoju.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Jest mało prawdopodobne ażeby przy prawidłowych wynikach badań laboratoryjnych był toczeń trzewny. Czy na pewno ma Pani tą chorobę?, czy objawy które występują są objawami tocznia trzewnego? Toczeń trzewny... Więcej


    Kobieta 44 lata. Ból w odcinku krzyżowo biodrowym szczególnie po prawej stronie, ból kości ogonowej szczególnie przy siedzeniu i wstawaniu, ból pięt rano po wstaniu jak również po chodzeniu lub staniu dochodzi ból śródstopia, często po małym wysiłku jak stanie czy chodzenie osłabienie w nogach i tępy ból w dole pleców. Problem z chodzeniem po nie długiej odległości( ból w prawym biodrze a nawet w pachwinie oraz ból prawej nogi ) jak również problem z dłuższym staniem. Dodatkowo ból stawów w kręgosłupie piersiowym, stawy dłoni, prawe ramie, stopy jak, prawe kolano, ogólne osłabienie szczególnie przy zmianie pogody. MR odcinka krzyż-biodro wykazuje obecność dyskretnych zmian zwyrodnieniowo-przeciazeniowych jak pojedyncze geody podchrzestne, nieznaczna sklerotyzacja podchrzestna oraz drobnymi osteofitami krawędzi, nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe- przeciąż stawów międzykręgowych w dolnym odcinku lędźwiowym bez wyraźnej dyskopatii. Nieznaczny obrzęk tkanek miękkich przykostnych wzdłuż grzbietowego ograniczenia kości ogonowej, prawdopodobnie zapalno-przeciążeniowy, bez patologicznych kolekcji płytowych. Badania krwi RF w normie, HLA-B27 ujemny. Jedynie podwyższone leukocyty 10,8 limfocyty 4,01 i niedojrzałe granulocyty IG 0,04. Tarczyca w normie. USG tarczycy i narządów rodnych bez zastrzeżeń.Borelioza IgG -3,9 IgM-5,2 gdzie <16 wynik negatywny. Bardzo proszę o doradę co jeszcze mogę zrobić i do jakiego lekarza mam się zgłosić w celu znalezienia przyczyn moich dolegliwości. Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Objawy które Pani opisała i rezonans magnetyczny wskazują raczej na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Natomiast bóle pięt mogą świadczyć o ostrogach piętowych i dlatego proponuję wykonać zdjęcie rtg pięt
    w projekcji bocznej. Najlepiej zgłosić się do reumatologa.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


    Choruje na Zzsk od ponad pół roku biorę kwas foliowy i sulfasalazin 2 tabletki dwa razy dziennie. Robiłam badania moczu i ciężar właściwy wyszedł 1,010 g/ml. Czy powinnam się martwić.? Proszę o pomoc. Pozdrawiam Joanna

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Taki ciężar właściwy moczu jeszcze nie musi świadczyć o chorobie w tym także w odniesieniu do ZZSK albo niepożądanym działaniu leku .Niski ciężar moczu może wystąpić po wypiciu większej ilości płynów. Proponuję powtórzyć badanie moczu.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


    Od prawie dwóch lat zmagam się ze spadającym żelazem i podwyższonym ob. Żelazo spada do 26 przy normie laboratorium mimimum 50. Ob waha się między 54 a 81. Nieznacznie obniżone MCV, MCH-C i MCH-C. RDW-CV podwyższone do 19%. Hemoglobina blisko dolnej granicy, ale nigdy nie spada poniżej minimum. Crp zawsze w normie. Od dwóch miesięcy mam napadowe bóle mięśni i kości. Pojawiają się rano po przebudzeniu i utrzymują się ok 1,5 dnia. Wtedy też dochodzi do znacznego obniżenia siły mięśniowej i przykurczów mięśni. Po 1,5 dnia wszystko znacznie ustępuje, zostaje tylko duża męczliwość rąk i nóg oraz jakby drżenie, mrowienie nóg w trakcie spoczynku. Robiłam badanie rf, wyszło <10 przy normie 0-40. Od trzech dni doszła suchość w gardle i pieczenie, łzawienie oczu. Proszę o poradę czy to może być toczeń lub inna choroba tkanki łącznej.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Objawy które Pani opisała i wyniki badań laboratoryjnych raczej nie wskazują na tocznia trzewnego i inne układowe choroby zapalne tkanki łącznej. Bez bezpośredniego badania reumatologicznego i poszerzenia diagnostyki laboratoryjnej i innej trudno coś więcej powiedzieć.
    Pozdrawia Czesław Drozd


    Chciałaby wiedzieć czy moje leczenie jest prawidłowe , ponieważ nie wiem czy w moim przypadku internista bardziej jest wiarygodny z diagnozą od endokrynologa. Zawsze to endo , a może to powinna do internisty?
    Stwierdzony zespół nadnerczy na tle antrogennym poprzez podwyższone DHEAS . Leczenia: pabi-dexametson pół tabletki co dwa dni ( leczyłam juz pół roku temu , przez pół roku, potem po miesciącu od odstawienia poziom dheas nadal wzrastał) .
    Objawy chyba wszystkie możliwe przy tej chorobie , więc jak czy tylko steryd czy mogę coś jeszcze na objawy np. dekoncentracji, problemów jelitowych, mięsnie/ kondycję/ kolana ? Żyję juz tak 6 lat, choroba pomału się wzmagała :(

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Najbardziej odpowiednim specjalistą w Pani przypadku jest endokrynolog. Czesław Drozd


    Od kilku miesięcy nie mogę normalnie funkcjonować, podejrzewam u siebie nerwicę. Nie mogę jeździć normalnie w busie, pociągu, aucie z kimś bo od razu mi niedobrze, sucho w gardle i serce wariuje. Nie mogę normalnie jeść bo brakuje mi apetytu w dniach kiedy chodzę do pracy , kiedy nie chodzę jem więcej. Nie wiem co mi jest, wybieram się do lekarza ale proszę o rady, czy udać się do psychologa, neurologa, gastrologa czy internisty ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Proponuję udać się najpierw do internisty, pozdrawiam Czesław Drozd


    Dzień dobry. Od dłuższego czasu bardzo boli mnie pięta, a dokładniej z tyłu pięty (nie od spodu) ból ten jest czasem nie do wytrzymania, rwący, pulsujący i bardzo często w nocy, a pracuję tylko na noce, w taki sposób jakby cała noga dostawał jakiegoś paraliżu. Bardzo ciężko opisać ten ból. Dodam również, że ból jest raczej wtedy kiedy dotknę to miejsce i czasem przy chodzeniu. Byłam u ortopedy, miałam robiony rtg wyszła ostroga dolna i entezopatia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Lecze się u reumatologa na nieskwalifikowane zapalenie stawów, oraz od urodzenia mam definicję Medelunga kończyn górnych (takie małe krótkie i krzywe łapki) choruję również na nadczynność tarczycy oraz GB. Mam 41lat i w sumie w totalnej rozsypce, a lekarze nie bardzo chcą mnie leczyć. Ostatnie wyniki krwi również kiepskie w szczególności podwyższony kwas moczowy 7,70 norma do 5,00. Proszę o jakąś poradę. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony mi czas. Z poważaniem - Ania.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Czesław Drozd

    Być może przyczyną bólu pięty jest ostroga piętowa i takiej sytuacji mogłaby pomóc blokada pięty ze sterydu.
    Pozdrawiam Czesław Drozd


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.