Pytania pacjentów (135)

    Z badania histopatologicznego wycinka z żołądka mam taki wynik:
    "Fragment błony sluzowej trzonu żołądka z hiperplazją komórek okladzinowych.
    Czy to juz rak ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Nie.


    Mam 42 lata od 2-3 m-cy mam problemy zdrowotne bole głowy, bole brzucha, nudności, drzenie miesni nóg, sennosc, zaburzenia widzenia, przewlekle zmeczenie, brak apetytu, niskie poziomy cukru po jedzeniu. W ciąży 3 lata temu stwierdzoną cukrzycę ciężarnych, obecnie badania krwi w normie, jedynie podwyższone próby wątrobowe. Stwierdzili nerwice , depresję ale po lekach czuje się jeszcze gorzej i objawy się nasilają do jakiego lekarza mam sie udac?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Dlaczego podwyższone próby wątrobowe?Jakie? Należy rozważyć poszerzenie diagnostyki w tym badania anty HCV, HBsAg. Proponuję się udać do swojego lekarza rodzinnego i spytać się "co dalej?"


    Moja mama ma cukrzycę. Jej palec u stopy jest wykrzywiony, zaczerwieniony, krwawi a cała stopa opuchnięta. Ostatnio lekarz powiedział, że grozi jej amputacja stopy. Jakie są naturalne metody leczenia stopy cukrzycowej. Jakich ziół używać i ogólnie jak postępować?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Nie używamy ziół!!!! Stopę musi obejrzeć diabetolog i chirurg. Konieczna jest wizyta w Por.Leczenia Stopy Cukrzycowej. Należy ocenić stan wyrównania cukrzycy. Zbadać pacjenta i ocenić stan stopy pod względem neurologicznym, chirurgicznym i ortopedycznym w tym prawdopodobnie konieczne badania radiologiczne i naczyniowe. Stopę cukrzycowa należy leczyć i ratować przed amputacją.


    Moja córka (aktualnie skończone 3 miesiące) miała robione badania metaboliczne. Badania robione były w szpitalu, do którego córka trafiła po wymiotach. Sumarycznie wymioty trwały 3 dni, po nich nastąpiła lekka biegunka, córka była odwodniona. Diagnoza to nieokreślony wirus powodujący ostry nieżyt żołądkowo jelitowy. Lekarz zlecił też badania metaboliczne. Dziś telefon ze szpitala że z badania moczu jest podejrzenie kwasicy organicznej i mamy skierowanie do poradni. Rejestracja dopiero w poniedziałek czynna a ja odchodzę od zmysłów. Czy możliwe jest że wynik został zafałszowany przez infekcje występującą w czasie pobrania moczu i odwodnienie dziecka ( po wymiotach córka miała dość niski poziom potasu)?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Prawdopodobnie chodzi o obecność ketonów w moczu co może być wynikiem biegunki i odwodnienia i tak jest bardzo częśto. Przede wszystkim należy uzupełnić płyny czyli dziecko trzeba dopajać. Prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem postępowanie lekarza. Jeśli ma wątpliwości i podejrzewa kwasicę u dziecka 3 miesięcznego inna niż z powodu wymiotów to powinien skierować do szpitala. Jeśli stan dziecka wyraźnie się poprawił , nie ma biegunki i wymiotów to proponuje wykonać ponowne badanie moczu.


    Podczas gastroskopii okazało się że mam niszę wrzodową na opuszce dwunastnicy i jestem zarażona bakterią helicobakter. Gastrolog przepisał mi antybiotyki i mezopral. Regularnie chodzę na siłownie a zapomniałam się zapytać czy mogę wykonywać ćwiczenia czy lepiej się wstrzymać ? Czy wrzód może pęknąć przez zbyt intensywne ćwiczenia? przez jaki okres czasu się powstrzymać od ćwiczeń?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Raczej bym kilka dni radził unikać bardzo ciężkich wysiłków, ale zwykłe ćwiczenia o średnim natężeniu nie są p/wskazane. Należy unikać ćwiczeń typu podnoszenie ciężarów, ćwiczeń prowadzących do wzrostu ciśnienia w obrębie jamy brzusznej.


    Nie moge odstawic dexilabt bo kazda proba konczy sie zgaga :( jak to zrobic ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Skontaktować się ze specjalistą. W niektorych przypadkach choroby refluksowej leki hamujące wydzielanie kwasu solnego trzeba przyjmować latami. Należy rozważyć inne metody leczenia.


    IPP ile dni powinienem brać po eradykacji Helicobacter ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Jeśli tylko eradykacja i nie ma innych wskazań to lek się przyjmuje zależnie od schematu 10 dni do 14 dni i tylko tyle. Nie ma zaleceń aby przedłużać leczenie , chyba że są inne wskazania np. choroba wrzodowa, czy refluksowe zapalenie przełyku.


    Mam pytanie odnośnie bólu brzucha który doskwiera mi od 2 miesięcy do tego takie objawy jak biegunki,krew w stolcu i śluz, osłabienie, utrata wagi. Z badań krwi jest ob lekko podwyżone oraz obniżone żelazo. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Witam. Zbyt mało informacji, ale po objawach uważam ,że należy pilnie udać się do specjalisty gastrologa. Konieczna jest pilna diagnostyka.


    Mąż otrzymał wynik kalprotektyny, który metodą ilościową wyzkazal stężenie 177. Gdzie norma jest do 50. Dodam, że mąż miał również badanie testem wodorowym, który wykazał przerost flory bakteryjnej w jelitach. Mąż przeszedł badanie kolonoskopii 8miesięcy temu, które nic nie wskazało oraz gastroskopie, która wykazała przewlekłe nieaktywne zapalenie żołądka z metaplazją jelitową (+) Mąż jest pod kontrolą gastrologa. Ale wizyta z wynikami kalprotektyny jest dopiero za 2tygodnie, a czytalam w internecie że to bardzo podwyższony wynik i wskazuje głównie na nieswoiste zapalenie jelit a nawet nowotwór. Wynik na krew utajoną (badanie robione było 2razy w przeciągu 7miesięcy) również wynik dodatni. Mąż od lat zmaga sie z dilegliwościami brzusznymi, ale po gastroskopii byliśmy pewni, że są one właśnie skutkiem zapalenia żołądka. Ale im więcej badań zostało wykonanych tym bardziej przemawia to za chorobami jelit. Czekamy jeszcze na wyniki badania na celiakię. Proszę powiedzieć, czy wyniki męża mogą wskazywać nawet na stan nowotworowy? Np jelita cieńkiego, którego ponoć nie można zbadać metodą kolonoskopii? Najbardziej martwi mnie kalprotektyna. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Monika

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Proponuje spokojnie poczekać na wizytę u lekarza gastrologa. Badanie kalprotektyny nie słuzy do diagnostyki nowotworów jelita .


    Witam,
    Miesiąc temu zdiagnozowano u mnie celiakię stopien 3 C. Objawy typu wzdęcia i przelewanie w brzuchu nie ustąpiły mimo przestrzegania 100% diety bezglutenowej. Ktoś zasugerował że moge mieć grzybicę jelit. Czy to mozliwe,zeby zniszczyla kosmki i dala obraz celiakii? Jak to sprawdzic? Czy jakies badania z krwi pomoga mi to ustalic?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Dariusz Lewandowicz

    Myśle, że grzybica jelit to błędne rozpoznanie. Należy zastanowić się czy dieta jest rygorystycznie przestrzegana, część objawów mrze być zespołem nakładania z innymi chorobami. Nie wiem jakie badania immunologiczne zostały wykonane i jakie inne badania są dostępne. Przyczyn zaniku kosmków może być wiele. Proponuję wizytę u specjalisty.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.