Pytania pacjentów (201)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że nie można jej wyleczyć. Można jednak żyć z nią bezobjawowo. Proszę pamiętać, że znaczna część osób z łuszczycą nie reaguje pozytywnie na leki sterydowe... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Sugeruje wybranie kosmetyku aptecznego z SPF 50. Kremy do twarzy z takim filtrem ma w swojej ofercie np. Bioderma czy Eucerin.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani, taki zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Serdecznie zapraszam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani, zmiany na paznokciach nie tylko są jednym z symptomów choroby, ale mogą również sugerować problemy z odżywianiem czy stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji. Warto skonsultować się z lekarzem... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Pacjencie, nie polecam stosowania tego typu kosmetyków. Mogą zawierać w sobie wiele zarodników z powietrza, bakterii, pleśni czy drożdży, które przenieśliśmy w trakcie wcześniejszego korzystania... Więcej
Od dłuższego czasu bardzo często (nawet co 2 tygodnie) wyskakuje mi opruszcza na ustach (zimno), nie pomaga mi zowirax i inne tego typu leki , więc co może być przyczyną tego i czy można tą opryszczke skutecznie wyleczyć?Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Pacjencie, opryszczkę wargową wywołują wirusy HSV1 i HSV2. Opisywana opryszczka, zwana również "zimnem", występuje często w przypadku spadku odporności, nadmiernej ekspozycji na światło, a w przypadku kobiet często koreluje z pojawieniem się miesiączki. Wiele osób obserwuje, że "zimno" pojawia się u nich również w stanach przemęczenia czy stresu. Wspomagająco w profilaktyce opryszczki stosuje się preparaty lizynowe (np. L-Lizyna firmy Solgar), a także tabletki z olejku czosnkowego. W przypadku leczenia opryszczki dużym powodzeniem wśród pacjentów cieszy się płyn Tanno Hermal Lotio oraz Sanol. Są to jednak sposoby nieco bardziej "domowej" walki z opryszczką wargową. W przypadku często nawracającej choroby, należy skontaktować się z dermatologiem, który zaproponuje leczenie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Od zawsze zmagam się z przetłuszającymi się włosami. Po dwóch ciążach, mam wrażenie, że problem się nasilił. Stosowałam już wiele szamponów i innych preparatów, jednak nie zmieniło się nic. Postanowiłam więc zasięgnąć porady dermatologa. P. doktor po obejrzeniu skóry głowy stwierdziła, że jest przesuszona, po czym wysłała do apteki po kosmetyki. Niestety...po zastosowaniu ich jest jeszcze gorzej! W chwili obecnej po umyciu włosów, przetłuszczone są już na drugi dzień, a nawet i tego samego- wieczorem. Proszę o podpowiedź, co mogę zrobić, czy przed zastosowaniem owych kosmetyków powinnam mieć zlecone najpierw jakieś badania?
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pacjentko, jest mi trudno odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży przyczyna, gdyż nie podała Pani jakie produkty zostały Pani przepisane przez dermatologa. Należałoby się udać do lekarza dermatologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób skóry głowy i włosów. Być może okaże się, że zmaga się Pani np. z łojotokowym zapaleniem skóry, albo wpływ na to mają wahania hormonalne (może wskazywać na to informacja o stanie włosów po ciążach). Niemniej, trzeba skonsultować to ze specjalistą.
Mam pytanie odnośnie rozlanej baterii- przez przypadek wylała się na bieliznę. Czy samo wypranie wystarczy? Czy bielizna nadaje się już tylko do wyrzucenia?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Pacjencie, wprawdzie nie jest to pytanie do dermatologa, ale pozwolę sobie na nie odpowiedzieć.
Zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne, są szkodliwe dla życia człowieka! Mając na uwadze fakt, że baterie to odpady niebezpieczne, zabrudzoną nimi bieliznę trzeba koniecznie wyrzucić. Ze względów higienicznych nie nadaje się ona do użytkowania.
Na dole piersi pojawił mi się mały guzek (zgrubienie wyglądające jak krosta), które podeszło krwią. Wokół mam zaczerwienioną skórę, nie boli, zauważyłam dopiero po dotknięciu. Po kilku dniach, na guzku zaczęła się łuszczyć skóra. Co to może być?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pacjentko, proszę udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmianę w trakcie badania dermoskopowego. Niewykluczone, że trzeba będzie również wykonać badanie USG gruczołów sutkowych w celu wykluczenia ewentualnych zmian w piersiach. Decyzje o tym podejmie jednak lekarz w trakcie konsultacji.
Od około 2 miesięcy mam problem z zaczerwienioną, piekącą i wysychającą skórą na powiekach. Objawy występują zarówno na górnych jak i dolnych powiekach. Skóra swędzi, łuszczy się, a wyglądem przypomina skorupę. Suche, swędzące placki zaczynają się też pojawiać w okolicach ust (do tego dochodzą zajady) oraz na innych częściach ciała m.in. na nogach. Leki typowo alergiczne nie pomagają więc raczej nie jest to egzema ani żadna alergia. Co to może być? Obecnie czekam na wizytę u lekarza, ale objawy są coraz bardziej widoczne i dokuczliwe..
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Pacjencie, sugeruję konsultacje u lekarza dermatologa, a także u.... otolaryngologa. Opisywane przez Pana / Panią zmiany naskórne na powiekach często są jednym z objawów problemów z zatokami. Zanim jednak to nastąpi, proszę o odpowiednie nawilżanie skóry np. kremem z serii Mediderm, który przynosi ulgę w stanach suchości.
Autor
Popularne pytania
-
Pieprzyki a słońce
Żaden filtr, nawet 50, nie stanowi 100% bariery przed promieniami słonecznymi, ale…