Pytania pacjentów (201)

    Mam pytanie związane z poparzeniami stopnia IIA. Czym najlepiej pielęgnować rany i jak często muszę udawać się na kontrole do specjalisty?

    Dziękuję za odpowiedź,
    Pozdrawiam Serdecznie,

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Pacjencie / Pacjentko, oparzenia IIA, czyli oparzenia powierzchniowe pośredniej grubości, są stosunkowo proste w pielęgnacji. Rana goi się samoistnie poprzez naskórkowanie w czasie 14-21 dni. W zależności od rodzaju zmian oraz miejsca ich lokalizacji, wprowadza się leczenie miejscowe w postaci maści, aerozoli i okładów o działaniu przeciwzapalnym (polecam zwłaszcza te hydrożelowe - do kupienia w aptece). Powstałe po oparzeniach blizny należy od początku nawilżać odpowiednimi ku temu preparatami. Niestety, ale czasami leczenie miejscowe blizn nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wymaga ingerencji specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Jeżeli zauważy Pan / Pani niepokojące zmiany, należy skonsultować je z dermatologiem do czego szczerze zachęcam. Nie ma się czego bać. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    od jakiegoś czasu mam czerwone plamki na żołędziu co to może być

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Panie, proszę skonsultować się z lekarzem dermatologiem - wenerologiem. W trakcie wizyty lekarz dokładnie obejrzy miejsca zmienione chorobowo, oceni i zaleci wprowadzenie odpowiedniego leczenia, jeżeli będzie ku temu potrzeba. Proszę pamiętać, że przez internet - bez możliwości obejrzenia miejsc zmienionych chorobowo - nie można postawić diagnozy bez szkody dla pacjenta. Pozdrawiam i proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza!


    Sugeruję wizytę


    Wyskoczył mi pęcherz podobny do takiego jak by mnie coś ugryzło. Ale jest twarde i boli. Posmarowałem mascia proporisowa i mi trochę zmalało. Co to może być.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Pacjencie, niestety nie wiem,w którym miejscu pojawił się pęcherz i jak on dokładnie wygląda. Proszę udać się do lekarza dermatologa, ewentualnie lekarza pierwszego kontaktu, celem postawienia odpowiedniej diagnozy. Być może jest to oparzenie? Mhm, warto byłoby to dokładnie obejrzeć. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    Od 8 lat, mam nieustający problem ze skórą na brodzie, na której to cały czas pojawiają się wypryski, najgorsze są te guzowate ( wręcz fioletowego koloru), które występują tuż pod ustami i zamiast ropy zawierają krew i płyn surowiczy. Błagam o rady, jakie badania powinnam wykonać ? Dodam, że kuracje dermatologiczne nie przynoszà żadnych efektów. Skóra na twarzy poza brodą jest bardzo ładna, mimo błyszczenia ( cera mieszana ). Proszę Państwa o pomoc...
    Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowna Pani, proszę skonsultować się z dermatologiem. Lekarz w trakcie konsultacji na pewno zaleci Pani wykonanie odpowiednich badań - jeżeli, oczywiście, będą ku temu wskazania. Nie mam możliwości bezpośrednio obejrzenia Pani zmian, więc ciężko jest mi cokolwiek zasugerować - być może zmaga się Pani z infekcją o podłożu bakteryjnym? Wskazywałyby na to opisywane przez Panią zmiany skórne ("wypryski, najgorsze są te guzowate"). Zachęcam do odwiedzenia specjalisty! Pozdrawiam.


    Sugeruję wizytę


    Korzystałam się żelami Acnelec i Clindacne.Po używaniu w ciągu 3 dni dostałam czerwoną i suchą skórę.Co musze robić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowna Pani, w przypadku Acnelecu do jego skutków ubocznych zaliczamy m.in. wystąpienie suchej skóry, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, zaczerwienienie skóry. Z czasem skutki uboczne powinny ustąpić. Jeśli nadal będą się wzmagały, proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym i podzielić się z nim swoimi obserwacjami. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    Mam problem ze skórą na twarzy.
    Robią mi się plamy czerwone i łuszczy skóra na brwiach po bokach nosa na powiekach i pod oczami a na dodatek mam na twarzy ciemniejszą i chropowatą skóre niż na szyji. Najwięcej w około ust i na górnej części nosa przy oczodołach. Żadne tłuste kremy nie pomagają. Lekko mnie swędzi w tych miejscach skóra. Czy jest na to lek? Danuta

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowna Pacjentko, lekiem na to jest wizyta u lekarza dermatologa. Konsultacja u specjalisty to najbezpieczniejszy "lek" ze wszystkich dostępnych :) Zachęcam do skonsultowania się z dermatologiem, który dokładnie obejrzy opisywane przez Panią zmiany, postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Sugeruję skorzystanie z usług specjalisty, który posiada w swoim gabinecie dermatoskop - przyda się to w przypadku oceny zmian w okolicy twarzy. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    Ciężko mi pisać o własnych problemach, nawet gdy jest to anonimowe, lecz potrzebuję porady. Treść może być długa, ale muszę chyba opisać część mojego życia, aby państwo zrozumieli. Dodam na wstępie, że jest to problem dla dermatologów oraz psychologów. Tak mi się wydaję.

    Jestem mężczyzną, mam obecnie 24 lata. Zawsze byłem, aktywnym dzieckiem. Bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. W czasach technikum zacząłem dość dla mnie niespodziewanie się pocić po pachami. Myślałem, że po zmianie antyperspirantu na inny, lecz powrót do starego nie pomógł. Nigdy wcześniej nie miałem z tym problemu. Zaczęło mi to bardzo doskwierać oraz stresowałem się tym. Pamiętam, że w tamtym czasie zacząłem także zwracać bardzo uwagę na swój wygląd. Miałem wrażenie, że inni mają o mnie złe zdanie. Denerwowałem się jak ktoś na mnie patrzył. Czegoś nie wiedziałem czy miałem krępującą sytuację. Wszystko to skutkowało poceniem się. Obojętnie czy było mi zimno, czy ciepło. Zamknąłem się od tamtego czasu trochę w sobie, rzadko gdzieś wychodziłem, aby uniknąć stresu i pocenia. Po jakimś czasie nabawiłem się nowej choroby. Pewnego razu w zimę, wyszedłem z Galerii rozgrzany na dwór. Efektem tego było spuchnięcie twarzy. Taka jakby pokrzywka. Myślałem, że to jakaś alergia, bo coś zjadłem. Wysypka zniknęła po godzinie bez śladu. Od tamtego czasu zacząłem dostawać jej regularnie za każdym razem jak się zmęczyłem, albo mocno zestresowałem. Jednak nie na twarzy, a na brzuchu, plecach czy rękach. Towarzyszyło temu swędzenie i takie jakby delikatne kłucie. Wstydziłem się czegoś takiego i ciągle się bałem, że coś mnie zdenerwuje i ludzie mnie takiego zobaczą. Zacząłem także rezygnować powoli z aktywności fizycznej, która przynosiła mi zawsze dużo radości. Po jakimś czasie poszedłem do dermatologa. Opisałem mu problem i stwierdził on pokrzywkę idiopatyczną / mechaniczną. Przepisał mi leki antyhistaminowe oraz powiedział, że takie coś leczy się latami. Nie mówił nic jednak, dlaczego to mam. Same leki jak np. Claritine czy Telfaxo sprawiły, że zamiast bąbli miałem czerwone kropki i mnie to nie swędziało. Jednak co to za wyleczenie skoro teraz nawet nie wiem czy je mam czy nie, bo tego nie czuję jak wcześniej np. swędzeniem. Zapytałem lekarza także o pocenie. Powiedział, żebym pozałatwiał sprawy i przepisał mi Driclor. Sam lek działał idealnie, ale bałem się, że mój organizm nie ma w jaki sposób odprowadzić ciepła i to zwiększa częstotliwość pokrzywki. Wtedy poddałem się jakoś w wieku 20 lat.

    Przez następne lata moje problemy stały się nieregularne. Miałem okres np. około pół roku gdzie nie miałem kompletnie żadnych oznak pokrzywki oraz denerwowania się. Mogłem biegać, ćwiczyć, pojechać gdzieś i się nie stresować. Po takim okresie, problemy wracały nie wiadomo skąd. Dostałem np. wysypki wracając rowerem jak co dzień z pracy gdzie nie miałem jej kilka tygodni. Ubzdurałem sobie w tamtym czasie, bardzo dużo alergii i do tej pory nie jem bardzo wielu rzeczy jak banany, mięta, pomarańcze. Wszystko co mi przyszło na myśli, jako powód choroby. Nabawiłem się też jakiejś alergii na rośliny czy pyłki. W okresie wiosennym strasznie kicham, łzawią mi oczy i mam katar. Na chwilę obecną nie miałem pokrzywki od jakiegoś 1,5 roku. Zdarzają mi się momenty gdzie zaczynam panikować i denerwować się. Musze coś zmienić wtedy. Rozebrać się, Dotknąć chłodną ręką. Nauczyłem się jakoś to kontrolować. Wciąż jednak mam często strach przez nawrotem objawów. Na te chwilę bardziej dokucza mi pocenie się. Najgłupsze jest to, że jak już się spocę, to później denerwuje mnie to, że się spociłem i takie błędne koło. Nie mogę żyć ciągle w takiej niepewności czy się nie spocę albo dostanę wysypki. Ostatnio zauważyłem także, że na nad potliwość cierpi również moja mama jak i siostra. Mama chodzi do lekarza, ale chyba nic nie pomaga. Może to być dziedziczne? Napisałem tą wiadomość ponieważ, poznałem fantastyczną dziewczynę i chcę dla Niej wyleczyć się z moich dolegliwości. Dla siebie już zrezygnowałem z bycia lepszym. Ona nic o nich nie wie. Nie chce jej mówić, bo się tego wstydzę. Do póki się nie wyleczę, nigdy nie będę z Nią w związku chociaż myślę, że jest to blisko. Nie odważę się. Zaczął bym używać blokera, ale boję się nawrotu pokrzywki. Nie wiem do jakiego lekarza się udać. Psychologa, dermatologa? Czy takie objawy są popularne, czy jestem jakiś dziwny? Jeśli jakiś lekarz dotrwał do tego momentu, to proszę o jakąś radę. Ona wyjechała na miesiąc i chcę przez ten czas trochę naprawić swoje życie.

    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Panie, zachęcam do skorzystania z usług dermatologicznych u lekarza, który zajmuje się leczeniem nadpotliwości. W Pana przypadku należałoby poznać, a następnie wyeliminować, czynniki, które sprzyjają nadpotliwości, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Podejrzewam, że konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych antyperspirantów, a nawet rozważenie zabiegu ostrzyknięcia np. dołów pachowych toksyną botulinową. Proszę pamiętać, że decyzje o podjęciu leczenia podejmuje zawsze lekarz w trakcie konsultacji. Nie ma się czego bać, a zwłaszcza leczenia. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    Przy kciuku mam takie malutkie banieczki wypełnione wodą. Nie swędzą Ale skóra jest zluszczona. Na czubkach wyglądają jakby miały brązowe główki
    Co to może być i czy jest zaraźliwe?
    Dziękuję
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Pacjencie, bardzo proszę skonsultować się z lekarzem dermatologiem. gdyż wnioskując po opisie zmaga się Pan / Pani z brodawkami. Warto, aby specjalista dokładnie zobaczył opisywane zmiany i zaproponował odpowiednie leczenie. Proszę się nie bać, będzie dobrze! Pozdrawiam.


    Sugeruję wizytę


    Chciałam się zapytać czy używając leki AXOTRET czy tyje się po nich?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowna Pacjentko, ulotka dołączona do leku pokazuje, że lek nie ma wpływu na wahania masy ciała. Zachęcam, aby w przyszłości dokładnie zapoznała się Pani z ulotką, która dołączona jest do stosowanego przez Panią leku. Pozwoli to Pani na rozwianie wszelkich wątpliwości. Jeżeli jednak ma Pani dodatkowe pytania, proszę je zadać swojemu lekarzowi, który z chęcią na nie odpowie. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


    Od dwóch lat mam problemy skórne na twarzy. Sucha skóra, wypryski, trądzik itp. Dermatolodzy nie są pewni czy to atopia, trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. Maści pomagają chwilowo. Dodatkowo mam problemy z żoladkiem "nadżerka, zgaga itp. Czy to może być przyczyna wyprysku? Czy warto iść do gastrologa?
    Marek 35 l

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr Ewa Konca

    Szanowny Pacjencie, problemy natury dermatologicznej mogą być skutkiem zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Sugerowałabym kontakt najpierw z gastroenterologiem i wdrożenie odpowiedniego leczenia, a następnie konsultacje z lekarzem dermatologiem. Pozdrawiam!


    Sugeruję wizytę


Autor

dermatolog

Popularne pytania

  • Pieprzyki a słońce

    Żaden filtr, nawet 50, nie stanowi 100% bariery przed promieniami słonecznymi, ale…

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.