Pytania pacjentów (74)
Od roku męczy mnie potwornie mocne bicie serca, puls jest ok tylko czuje jakby miało wyskoczyc mi z piersi. Nie wiem czy to ma znaczenie ale zauważyłam, że często podczas takiego skurczu pojawia się kaszel nie do opanowania. Dodam, że wysiadł mi zupełnie kręgosłup, pojawiło się dziwne uczucie spadania w dół w pozycji leżącej. Sama już nie wiem co robić bo lekarze po wszystkich badaniach stwierdzili że jest ok i to zapewne sprawy nerwicowe. Za ich rada udała się do psychiatry i od roku biorę Escipram na takie ogólne wyciszenie. Nic nie pomaga. Jestem w miarę spokojna ale serce niestety nie... Wali jak szalone co utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Sama nie wiem co robić???
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli puls nie jest zbyt niski proponuje małą dawkę betablokera, preparat magnezu, kontrolę TSH i potasu.
Mam 51 lat ważę 74kg choruje na zwyrodnieniałe zapalenie stawów biorę prezolon oraz raz wi miesięcu zastrzyk z tocilizumab od tygodnia czuje ucisk w piersi o duszności najczęściej w nocy gdy śpię na boku. Czy to może być coś poważnego?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jesli ucisk oraz duszności zależą od pozycji ciała - jest małe prawdopodobieństwo, że są związane z chorobą serca. Koniecznie trzeba sprawdzić wtedy tętno i ciśnienie tętnicze krwi.
Czy długotrwałe zażywanie propranololu na lęk może w przyszłości negatywnie wpływać na pracę serca?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jesli ciśnienie tętnicze krwi oraz puls są w normie to propranolol nie wpłynie negatywnie na pracę serca.
Od kilku miesięcy dokucza mi mocne bicie serca, przeszkadza mi to w codziennych zajęciach ponieważ wali jak oszalałe, puls jest ok tylko bardzo intensywnie się kurczy, ostatnio doszedł do tego uporczywy kaszel, trwa on 15min i ustaje. Martwię się bo czuje się coraz gorzej a lekarze twierdzą że wszystko jest ok. Proszę o pomoc. Ania 42 lata.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mocne bicie serca przy prawidłowym pulsie oraz ciśnieniu tętniczym krwi nie musi oznaczać patologii serca.
Koniecznie trzeba sprawdzić morfologię krwi, tarczycę (TSH) , wykonać EKG, UKG, holtera, poziom potasu we krwi.
Proszę o interpretację opisu badania Holter.
Na wizytę u kardiologa muszę czekać jeszcze 2 miesiące, a chciałabym wiedzieć jaki jest wynik.
Na badanie poszłam z własnej woli - chciałam się dowiedzieć, czy wszystko z moim sercem jest w porządku.
Leczono mnie na niedoczynność tarczycy, która przeszła w nadczynność i w związku z tym miałam nagłe nieuzasadnione przyspieszenia tętna (przy TSH 0,005 uIU/mL).
Od połowy kwietnia nie przyjmuję już leków, aktualnie moje TSH 2,56 uIU/mL czuję się dobrze i nie mam już nagłych niewyjaśnionych przyspieszeń tętna.
Nie przyjmuję żadnych leków. Mam 36lat, 1,7m wzrostu i ważę 54kg.
Opis mojego badania Holter:
Monitorowanie kontynuowane przez 23godz 52min.
Średnie tętno wynosiło 74 bpm. Minimalne tętno wynosiło 43bpm przy 05:39. Maks. tętno wynosiło 141bpm przy 11:30.
Rezultaty pobudzeń komorowych:
Wystąpiło 0 pobudzeń komorowych. 0 pojedynczych pobudzeń, 0 par, 0 salw, 0 bigeminii komorowych i 0 tachykardii.
Rezultaty pobudzeń nadkomorowych.
Z 40 pojedynczych pobudzeń, 0 par, 0 salw i 0 częstoskurczów napadowych.
Epizody ST:
Maks. obniżenie ST wynosiło - 1.37 mm przy 11:30 na kanale 2. Maks. uniesienie ST wynosiło 1.12 mm przy 13:48 na kanale 3.
Wyniki Analizy Rytmu:
Wystąpiło 0 interwałów pauzy powyżej niż 2.4 sekund.
Rezultaty QT:
Maksymalny interwał QT wynosił 440 ms przy 05:38, maksymalny interwał QTc wynosił 523 ms przy 18:16. Minimalny interwał QT wynosił 286 ms przy 11:30, minimalny interwał QTc wynosił 355 ms przy 14:54.
Rodzaje pobudzeń:
Normalne 107704 (99,96%),
Ves:0 (0,00%)
SVes: 40 (0,04%)
Inne: 0 (0,00%)
Dodam tylko, że o godzinie 11:30 (gdzie wykazało to największe tętno) miałam wyłączane urządzenie i wraz z lekarzem (któremu bardzo się spieszyło) usiłowaliśmy wyjąć urządzenie z etui (mocno utknęło). Lekarz tak się spieszył, że musiałam sama pozdejmować elektrody i zostawić całość w gabinecie.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
40 pobudzeń nadkomorowych to niewiele, średnie tętno 74/min zadowalające.
Wczoraj mialam dziwny incydent z sercem.
Dodam ze mialam robione ostatnio kilka razy ekg, echo serca, I holter ekg. Wyniki ok. Mianowicie przyszlam z kapieli polozylam sie I dziwnie bilo mi serce, zamiast " tic- tac" to tak jakby " tic-tic- tac "bardzo sie tego wystraszylam trwalo z 2 sekundy przeszlo gdy wstalam. Biore lek beto zk 25 pol tabletki rano I pol wieczorem bo mam wysoki puls najprawdopodobniej na tle nerwicowym. Boje sie ze to sie powtorzy I cos mi sie stanie. Czy to jest grozne? Czym moglobyc spowodowane?
I czy cisnienie 96/63 jest ok? Czesto mam takie I boje sie se jest za niskie lub spadnie jeszcze bardziej. Czy tabletki beto.ZK moga za bardzo obnizyc cisnienie i, puls.???
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Beto ZK obniżają puls oraz nieznacznie ciśnienie tetnicze krwi.
Pojedyncza arytmia nie jest groźna.
Jak sobie pomóc, bolą korzonki.Co mogę kupić bez recepty?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Paracetamol, ibupfofen
Przy mierzeniu ciśnienia czasami jest podwójne uderzenie serca nie zawsze zdarza się od czasu do czasu, dużo ostatnio czytam w internecie i mam od tego wszystkiego lęk dodam że mam 20 lat mężczyzna czasami czuję pracę serca jak pracuje ciśnienie i tętno jest dobre, martwię się aby nie było to coś poważnego
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przy braku choroby strukturalnej serca pojedyncza arytmia rzadko kiedy bywa groźna.
Proponuję preparat magnezu.
W ostatnim czasie miałam dość liczne napady częstoskurczu nadkomorowego (podejrzewają AVNRT). W styczniu, lutym,kwietniu, czerwcu 2018r. Może dlatego teraz miałam częściej ataki częstoskurczu, bo poziom potasu mam na dolnej granicy 3,90mmol/l. Wcześniej zdarzało się to rzadziej, może raz na trzy miesiące... Miałam to już od 12 roku życia. Tylko nie udało się tego zdiagnozować. Dopiero 15 kwietnia 2018r.udało się to złapać w zapisie EKG. Dwa razy lekarze zasugerowali mi ablację. Dużo czytałam o ablacji. Boję się samego zabiegu jak i powikłań. Czytałam że podczas tego zabiegu lekarze przedziurawili płuco. Nie wiem czy jest to możliwe.. Boję się że zostanie zniszczona prawidłowa droga przewodzenia i będzie konieczne wszczepienie rozrusznika... Obawiam się żebym po tym zabiegu nie czuła się gorzej. Nie chcę poźniej żałować tej decyzji... Teraz nic mi nie dolega. Mam wypadanie platka zastawki dwudzielnej i szybko się męczę po jakimś wysiłku np.wejdę po schodach na drugie piętro i mam już zadyszkę. Serce mnie nie boli, nic nie kłuje. Jedynie w trakcie częstoskurczu jest mi słabo, ciężko oddychać i odczuwam lęk że serce może się zatrzymać lub przejść w jakieś migotanie. Częstoskurcz pojawia się po jakimś gwałtownym skręcie lub gdy jest wysoka temperatura na zewnatrz 30 stopni. Wtedy odczuwam szybkie bicie serca
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Konieczna suplementacja potasu.
Zabieg ablacji jak najbardziej wskazany przy AVNRT -duża skuteczność.
DO rozważenia betabloker pod kontrolą ciśnienia tętniczego krwi.
Jako dziecko miałem wykryty blok przedsionkowo-komorowy I stopnia. Chciałbym się dowiedzieć czy dzisiaj (w wieku 21 lat) może to mieć wpływ na moją kondycję? Jestem wysportowany, od zawsze uprawiałem i nadal uprawiam różne sporty (piłka nożna, wspinaczka, sporty siłowe, rower), a moja kondycja jest naprawdę słaba. Nie było by to dziwne, gdyby nie to, że codziennie mam do czynienia z wysiłkiem fizycznym (najczęściej gra w piłkę nożną, bieganie, jazda na rowerze). Po kilku minutach na boisku opadam z sił i muszę zrobić chwilę przerwy aby nadal grać. Nie biorę żadnych używek, chorowałem bardzo rzadko, nie wiem czym to może być spowodowane. Jedynie przychodzi mi do głowy ten "problem" z sercem.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Blok przedsionkowo-komorowy I stopnia nie wymaga leczenia i nie powinien mieć wpływu na wydolność fizyczną.