Pytania pacjentów (231)

    Miesiączkuje od jakiegoś 12 roku życia ale jeszcze nie byłam u lekarza. Wcześniej nie prowadziłam kalendarzyka, świadomość że miesiączka pojawia się zawsze początkiem miesiąca mi wystarczała. Od września jednak zaczęłam prowadzić kalendarzyk, w tedy zauważyłam że moje miesiączki są nieregularne. Średnio co 31-35 dni, najdłuższy cykl trwał 38 dni. Boje się że to może być coś poważnego, czy mogę liczyć na odpowiedź co w tej sytuacji zrobić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, niewielkie nieregularności w cyklu są absolutnie normalne. Kilka dni przesunięcia może być spowodowane stresem, przeziębieniem, podróżą, brakiem snu. Dla pewności proponuję wykonanie badania USG, aby upewnić się o prawidłowej budowie narządu rodnego. Poza tym - skoro jeszcze nie była Pani u lekarza, najwyższa pora wykonać cytologię.


    Sugeruję wizytę


    Mam torbiel srednicy 3x2 na jednym z jajnikow i biore duphaston. Czy odczuwalne klucie w jajniku gdzie jest torbiel jest normalne i oznacza ze moze lek dziala i torbiel sie wchlania czy wrecz przeciwnie?
    Z gory dziekuje za odpowiedz

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, opisana przez Panią torbiel jest bardzo niewielka. Faktycznie, powinna się ona wchłonąć w przeciągu 2-3 miesięcy. Niewielkie kłucie nie powinno Pani niepokoić. Jeżeli ból byłby bardzo silny proszę zgłosić się na kontrolne badanie USG.


    Czy antybiotyki na gruźlicę wpływają na termin miesiączki?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Jak najbardziej mogą. Jeżeli obawia się Pani ciąży proszę wykonać test apteczny.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, leczenie zależy od celów jakie chce Pani osiągnąć - likwidację bólu, czy ciążę :) należy rozważyć odmienne leczenie. Jeżeli w Visanne przeszkadza Pani wysoka cena, są tańsze preparaty o podobnym... Więcej


    Gdy miałam 52 lata, zaczęła się u mnie menopauza, która objawiała się tylko bardzo obfitymi upławami. Chodzenie po lekarzach nie dawało żadnej poprawy. W 2011 roku stwierdzono u mnie Dystrophia valavae typus hyperplasticus. Pięć lat temu trafiłam do doktora, który zalecił stosowanie żelu solcoserl i provag. Upławy zmniejszyły się, lecz nie ustąpiły. Podczas ostatniej wizyty usłyszałam, że powinnam się cieszyć, że nie mam suchości pochwy. Teraz mam 62 lata i widzę, że znowu ilość ognisk się powiększyła. Mam wrażenie, że lekarze nie wierzą w to, co mówię o moim problemie.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani - dysplazja z hypertrofią może być groźna - w perspektywie kilku lat może przeistoczyć się w raka sromu. Trzeba koniecznie powtrórzyć diagnostykę - zrobić cytologię i biopsję zmian o których Pani pisała. Sprawa jest dość pilna (tygodnie, nie miesiące).


    Sugeruję wizytę


    Mam na sromie takie bardzo maleńkie klykciny których praktycznie nie widać na pierwszy rzut oka . Trzeba się przypatrzec i naciągnąć skórę. Lekarz nic nie widzi. Co robić .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Warto sprawdzić, czy te kłykciny stanowią dla Pani zagrożenie - są powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Niektóre jego szczepy mogą sprzyjać rozwojowi raka szyjki macicy i sromu. To proste badanie, które można wykonać w niektórych gabinetach. Jeżeli te zmiany Pani przeszkadzają - można je oczywiście leczyć.


    Sugeruję wizytę


    Jestem 29-letnią kobietą. 2 lata temu odstawiłam antykoncepcję, staram się o dziecko, niestety bez skutku. Od tego czasu mam bardzo bolesne i obfite miesiączki. Ból obejmuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, podbrzusze, uda. Mam wrażenie pulsowania okolic intymnych, nogi jak z waty i często biegunkę. Obfite krwawienie zmusza mnie do wizyt w toalecie średnio co godzinę. Przez pierwsze 2-3 dni miesiączki jestem wyłączona z życia. Po tym czasie, przez kolejne 4 dni bóle nie są już nieznośne, intensywność krwawień też się zmniejsza. Po kilku dniach od zakończenia menstruacji (ok. 12 dzień cyklu), ból wraca i utrzymuje się do kolejnej miesiączki (tu nie ma reguły, czasami tak samo intensywny, innym razem znośny). Dodatkowo, 3 dni po owulacji pojawia się ciemnobrązowe plamienie, które również utrzymuje się do miesiączki. Ostatnie 3 miesiące brałam Luteinę przepisaną przez ginekologa, jednak źle się po niej czułam (nudności, bóle i zawroty głowy, złe samopoczucie). Co mam robić? Powiem szczerze, chodzę regularnie do lekarzy, jednak do tej pory jedyne co słyszę to "tak musi być", "okres boli". Badania USG nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Dodam jeszcze, że od tego samego czasu, przed każdą miesiączką pojawia się ból pęcherza, nie tylko przy oddawaniu moczu, jednak do tej pory urolog nie stwierdził żadnego zapalenia. Proszę o sugestie, bo chyba oszaleję. Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, opisywane przez Panią dolegliwości sugerują podejrzenie endometriozy - choroby, kiedy to błona śluzowa macicy występuje w nieprawidłowych miejscach, często są to okolice pęcherza moczowego. W połączeniu z trudnościami w zajściu w ciążę sugerowałbym rozszerzenie diagnostyki o wykonanie laparoskopii wraz z badaniem drożności jajowodów. Wiąże się to z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu, ale wydaje się konieczne.


    Ile tygodni po cesarskim cięciu mozna rozpoczac cwiczenia fizyczne np. Zumba, silownia? Jakich cwiczen sie wystrzegac ile czasu poswiecac?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, podobnie jak po każdej operacji okres powrotu do aktywności fizycznej powinien wynosić około 6 tygodni. Oczywiście, na początku należy unikać ćwiczeń izometrycznych i wymagających używania tłoczni brzusznej - próby Valsalvy. Pomimo wstępnego zagojenia blizny przez około rok trwa jej ostateczna organizacja i formowanie. O szczegóły proszę dopytać się podczas kontrolnej wizyty po 6-8 tygodniach połogu.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Droga Pani, adenomioza nie zawsze jest wynikiem zabiegów czy operacji - niestety niektóre pacjentki po prostu się z nią zmagają. Nie można jednoznacznie wypowiedzieć się bazując na opisie USG; trzeba przynajmniej... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Filip Dąbrowski

    Prawdopodobnie to torbiel lub ropień gruczołu przedsionkowego. Jest też szansa że to endometrioza. W zależności od rozpoznania trzeba wdrożyć leczenie - antybiotyk w przypadku ropnia, operacyjne w przypadku... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.