Pytania pacjentów (673)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Opisana sprawa jest najpewniej jedynie miejscowym odczynem skórnym po ukąszeniu przez kleszcza i reakcją na kontakt ze śliną kleszcza. W tym momencie nie jest to wskazanie do antybiotykoterapii.... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proponuję wizytę w poradni skórno-wenerologicznej celem kompleksowej oceny sytuacji i doboru niezbędnych badań diagnostycznych w zakresie najróżniejszych schorzeń przenoszonych drogą płciową.
Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy boreliozy i oznaczeń przeciwciał w tej chorobie. Najprawdopodobniej 5 czerwca zostałam ugryziona przez kleszcza. W czerwcu nastąpiły objawy, ból oczu, drętwienie języka, stany lękowe. Rumień wystąpił około 1 lipca.( typowy, z jasnym przejaśnieneim w środku i czerwoną obwódką)
Antybiotyk dostałam dopiero 10 lipca i od tego czasu utrzymują mi sie parastezje ( uczucia mrowienia na nogach, rękach, twarzy, głowy) Antybiotyk brałam przez 3 tygodnie doksycykline, 10 dni sumamed ( 2x250) i cetix 2x400g przez 3 tygodnie. 10 sierpnia wykonałąm badnia na IgM i IgG oba testy wyszły negatywnie wyniki 7. ( badanie wykonane dzień po zakończeniu doksycykliny i sumamedu).
Kontrolnie wykonałam badanie Western blot na IgG 15.09 z wybarwieniem paskowym ( tydzień po całkowitym leczeniu) Wyniki:Flagelin p41 75 ( norma: wynik pozytywny powyżej 26) VIse B.burgdorferi 17 ( wynik graniczny norma 16-25)
Jak mam interpertować wyniki IgG IgM. Czy zostały one wykonane za szybko, czy organizm nie zareagował na leczenie, dlatego uczucia mrowienia się utrzymują?Kiedy mogą ustąpić? Innych objawów nie mam.
Pozdrawiam, Aneta
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Absolutnie nie ma powodu do niepokoju.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Środowiskiem życia bakterii Listeria monocytogenes nie jest kobieca pochwa. Tak więc opisana sytuacja nie stanowi żadnego zagrożenia.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Konieczna jest konsultacja lekarska, obejrzenie tychże rumieni i najpewniej leczenie antybiotykowe będzie niezbędne.
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wynik badania wymaga powtórzenia w innym laboratorium w zakresie: IgG, Avidność IgG, IgM i otrzymane wyniki muszą być konsultowane przez specjalistę chorób zakaźnych.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Wyniki badań najpewniej obrazują stan po ataku kamicy przewodów zołciowych. Sprawa jest pilna i wymaga interwerncji lekarskiej, tak w zakresie ostatecznego rozpoznania jak i możliwości interwencji. Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. 21-dniowa kuracja antybiotykowa jest leczeniem rekomendowanym w przypadku boreliozy-rumienia wędrującego, czyli pozwalającą na zakończenie choroby. Natomiast jakiekolwiek dostępne laboratoryjne... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane objawy nie są typowe dla boreliozy. Dla uspokojnia sumienia proponuję wykonać test Elisa IgG i IgM w kierunku boreliozy, i w razie wyniku dodatniego następnie test Western-Blot. Gdyby okazał się... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie ma powodu do niepokoju, nie ma też potrzeby wykonywania kolejnych badań. Jest Pani zdrowa. Pozdrawiam