Pytania pacjentów (738)
Mam problem ze skora twarzy wystepuje na niej rumien wraz z pieczeniem obejmuje to cała twarz lekarz stwierdził tradzik rozowaty przepisano mi antybiotyki masci tabletki lecze sie juz rok i efekty sa małe jestem przekonana ze problem moze byc gdzie idziej ale moja pani doktor nie przyjmuje takiej wiadomosci
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę wykonać badanie w pracowni mikrobiologicznej pod kątem nużycy. Jeśli okaże się, że ma Pani nużeńca należy zacząć leczenie w tym kierunku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To wszystko zależy od stanu skóry i tego jaki zabieg zostanie wykonany. Można oczywiście zastosować najprostszy i najszybciej widoczny zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym ale nie wiem czy w danym przypadku... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Większym problemem u Pani jest zapewne małopłytkowość niż usta. Proszę zgłosić się do lekarza i ustalić jej przyczynę oraz rozpocząć leczenie. To może być objaw również ciężkich chorób. Wykonywanie jakichkolwiek... Więcej
Czy jeśli wykonuję zabiegi laserowego usuwania owłosienia to można na czas wakacji dokonać przerwy tych zabiegów, czy musi być zachowana ciągłość?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Włosy nie rosną równomiernie i są zawsze w różnych fazach wzrostu. Aby zniszczyć włos laserem należy wykonać zabieg depilacji w określonej fazie wzrostu włosa. Jednorazowo w tej fazie wzrostu jest ok 10-20% włosów, w zależności od depilowanej okolicy. To oznacza, że trzeba wykonać od 6-10 powtórzeń zabiegu aby skutecznie wydepilować włosy. Operator lasera w zależności od koloru włosów, fenotypu pacjenta, okolicy depilowanej dobiera parametry ustawienia lasera ale też częstotliwość powtórzeń. Najlepiej trzymać się zaleconych terminów ale zrobienie przerwy w okresie letnim (konieczna z uwagi na słońce) niczemu nie szkodzi. W najgorszym wypadku z uwagi na zaburzenie cyklu powtórzeń konieczne będzie wykonanie jednego zabiegu więcej. Włos raz trwale zniszczony nie powinien już odrastać. Jednak raz w roku konieczne będzie też wykonanie zabiegu przypominającego aby podtrzymać efekt depilacji.
Umówiłem się na wizytę laserowego usuwania zmian potrądzikowych na 25 kwietnia.
Lekarz wykonujący zabieg mówi, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, lecz od paru osób słyszałem, że nie powinienem wykonywać tego zabiegu w okresie wiosennym ze względu na słońce.
I jak to jest? Mogę wykonać laserowe usuwanie zmian potrądzikowych w umówionym przeze mnie terminie czy muszę czekać do jesieni?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To nie jest czas szczególnie intensywnego działania promieni słonecznych. Zabieg laserowy redukcji blizn potrądzikowych wykonuje się laserem frakcyjnym (najlepsze efekty) a okres gojenia pozabiegowego to ok 2 tygodni. Problem może polegać na tym, że należy wykonać kilka takich zabiegów aby uzyskać dobre efekty. I kolejne zabiegi wypadną już latem. W celu ochrony skóry stosować należy kremy ochronne z filtrami UV oraz unikać słońca. Pana lekarz proponując zabiegi w tym okresie zapewne uwzględnia to wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w okresie letnim zrobić przerwę w zabiegach i kontynuować je jesienią i zimą.
Przytrzasnelam dznieJisiaj drzwiami kciuka. Sam.paznokiec nie jest uszkodzony natomiast wokół powstal czarny pecherz , wypelniony chyba krwią. Boli okropnie. Czy moge go przebic ? Czy nalezy odczekac kilka dni i zejdzie ? Obawiam sie ,że moj palec będzie " czarny" juz zawsze.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę nie przecinać, zrobił się krwiak, który się wchłonie. To zejdzie po ok 2 tygodniach. Może Pani stosować środki z apteki na siniaki i stłuczenia. W wyborze pomoże farmaceuta w aptece.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można leczyć kurzajki na stopie w trakcie kuracji axotretem. Preparaty z apteki są znacznie gorsze niż leczenie które może zaproponować lekarz dermatolog. Proponuję więc zwrócić się o pomoc do lekarza... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Protopic może jako skutki uboczne jego stosowania wywoływać różne mniej i bardziej poważne choroby. Producent podaje również jako skutek uboczny możliwość pojawienia się nowotworu skóry oraz chłoniaków.... Więcej
Chodzi mi o problem z tradzikiem. Po raz pierwszy pojawil się w okresie liceum i od tego czasu praktycznie ciagle mam jakies pryszcze(mam obecnie 30 lat). Rzadko zdarzają się takie momenty ze twarz jest wolna od pryszczy. Czasem jedne się goją a powstaja nastepne w innym miejscu albo nawet tym samym. Pojawiaja się one najcześciej na czole ale również na szyi, brodzie, brwiach, nosie i okolicach, policzkach oraz z boku glowy (powyżej uszu).
Jeśli chodzi o rodzaje tych pryszczy to mozna je podzielic na te ktore maja widoczny zbiorniczek z bialym plynem(łatwo je wycisnać) i takie ktore sa całe czerwone(one dzielą sie na takie które nie da się wycisnąć badz wyplywa z nich taki przeźroczysty płyn jakby woda oraz takie z których przy wyciskaniu wychodzi taki biały płyn jak w przypadku tych gdzie widoczny jest zbiorniczek z bialym plynem).
Jest to duży problem bo praktycznie ciągle pojawiaja sie jakies nowe pryszcze gdy poprzednie się zagoją(ostatnio problem sie pogłebil, szczególnie na czole). Na czole i twarzy mam wiele blizn po poprzednich pryszczach a na ich miejscu nierzadko pojawiaja się nowe.
Co mam zrobic w takim przypadku?Iść do dermatologa(obawiam sie że jak trafie na jakiegoś niekompetentnego to problem może się pogorszyć jak to opisują niektórzy pacjenci) czy próbować leczyć się specyfikami dostępnymi w drogeriach?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Stosowanie jakichkolwiek specyfików, płynów, maści, tabletek z reklam telewizyjnych nie wyleczy trądziku, proszę w to nie wierzyć. Wszystkie te "cuda z reklam" mogą pomóc w oczyszczaniu skóry i łagodzić stany zapalne ale nie wyleczą i nie rozwiążą problemu trądziku. Tylko kompleksowe leczenie u lekarza dermatologa daje szanse na poprawę stanu skóry. Jeśli autor obawia się, czy trafi na "kompetentnego" lekarza, proszę więc kierować się opinią znajomych i osób ze swojego otoczenia. Trądzik jest tak powszechny, chorych wokół nas są dziesiątki. Są też osoby które miały poważny trądzik, a teraz ich twarz wygląda zupełnie inaczej... proszę spytać gdzie się leczyli. To najlepsza rekomendacja. Szansa na całkowite pozbycie się problemu trądziku wynosi ok 80 % przy prawidłowym leczeniu. Jeśli zaś w danym przypadku nie da się wyleczyć całkowicie zawsze można maksymalnie łagodzić objawy trądziku w okresie jego nasilenia. Proszę dłużej już nie czekać. 15 lat zwłoki z rozpoczęciem właściwego leczenia to bardzo duży błąd, ponieważ na skórze autora są już zapewne nieodwracalne blizny i przebarwienia. Część z nich po zakończeniu leczenia będzie można oczywiście złagodzić i zredukować. Jednak im później rozpocznie się leczenie tym trudniej pozbyć się całkowicie utrwalonych już blizn.
Mam 22 lata. Od paru dobrych lat zmagam się z zapaleniem mieszków włosowych występujących na nogach. Czytałam ostatnio, że najlepszym (długotrwałym) sposobem na pozbycie się mojego problemu byłoby umówienie się na zabieg depilacji laserowej. Występuje jednak u mnie bielactwo, wydaje mi się (ponieważ nigdy się w związku z tym nie badałam), że jest ono nabyte w formie segmentowej, ponieważ ogranicza się do paru małych białych plamek umiejscowionych po jednej stronie ciała. Nie zauważyłam również, aby po ich powstaniu pojawiały się nowe. Nie znajdują się one na nogach. Zażywam także leki na niedoczynność tarczycy i czasami jest ona wymieniana jako przeciwwskazanie. Czy jest to prawda? Czytałam również, że przeciwwskazaniem jest skłonność do nieprawidłowego gojenia (tworzenia bliznowców). Jeżeli natomiast jestem po zabiegu chirurgicznym i na udzie mam już zagojoną ranę, natomiast pozostał dość spory bliznowiec, to biorąc pod uwagę wszystkie wymienione schorzenia dyskwalifikują mnie one do wykonania depilacji laserowej? Jeżeli tak, to w jaki inny sposób mogę trwale poradzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych? Natomiast jeżeli nie, to jakim laserem najlepiej będzie wykonać zabieg depilacji laserowej?
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bielactwo jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego. Nie ma też skuteczniejszej metody na pozbycie się zapalenia mieszków włosowych niż zaprzestanie depilacji i golenia lub radykalna depilacja laserowa. Proponuję zgłosić się do gabinetu dermatologa który ma również laser diodowy do depilacji i omówienie swoich kłopotów kompleksowo. Lekarz podejmie decyzję o metodzie postępowania. Proszę unikać poddania się zabiegowi depilacji bez kontroli i nadzoru lekarskiego. Najskuteczniejsze obecnie lasery do depilacji to lasery diodowe. Zabieg jest bolesny i nieprzyjemny. Jeśli jednak dobrze rozejrzy się Pani po rynku. Są już nowoczesne lasery diodowe z systemem skanowania liniowego o znacznie zredukowanej dolegliwości zabiegu dla Pacjenta. Tak więc w Pani przypadku, koniecznie dermatolog i jego zgodna na wykonanie zabiegu (jeśli ją wyda po badaniu) i zabieg dobrej klasy laserem diodowym z kontrolą lekarską.
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…