Pytania pacjentów (738)
Dzień dobry, Mam 25 lat i od ok. 5 lat borykam się z trądzikiem. Na początku była to drobna podskórna kaszka na czole, która po terapii u dermatologa przeniosła się na całą twarz i przyjęła postać ropnych krostek. Moje 5-letnie leczenie przebiegało metodą prób i błędów na przyjmowaniu różnych leków (w tym dwukrotna terapia IZOTEKIEM) oraz maści/kremów. Po ostatniej wizycie Pani Dermatolog zasugerowała konsultację ginekologiczną (mam również nieregularne miesiączki) twierdząc, że po tych wszystkich lekach twarz powinna być gładka. Ginekolog na pierwszej wizycie (tylko na podstawie wywiadu) stwierdziła, że zastosujemy antykoncepcję i powinno być dobrze. Nie wiem czy powinnam się zdecydować jeśli nie wiadomo gdzie tkwi źródło problemu, a trądzik jest coraz gorszy i pojawił się również na dekolcie, ramionach i plecach. Gdzie powinnam udać się po pomoc? Jaką terapię Państwo sugerujecie? Bardzo proszę o poradę, która wskaże mi co dalej robić. Z góry dziękuję
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Retinoidy są obecnie najlepszą metodą walki z trądzikiem. Nie napisała Pani jaką dawkę Pani przyjęła i w jakim czasie. Jeśli leczenie jest prawidłowe szansa na wyleczenie całkowite wynosi ok 80%. Może więc okazać się, że ten lek Pani nie pomoże. Wtedy należałoby rozpatrywać możliwość leczenia objawowego lub okresowego w czasie nasilenia. Alternatywą jest też autoszczepionka. Nie pozostaje Pani nic poza powrotem do lekarza dermatologa specjalizującego się w leczeniu trądziku (proszę poszukać w opiniach). Izotek zaś który Pani stosowała nie jest najlepszym rodzajem izotretynoiny ale na pewno jednym z najpopularniejszych... może należy zmienić kurację.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, poza okresem nasilenia choroby dziecko może korzystać z basenu. Zawsze jednak proszę pamiętać o pielęgnacji skóry, dobrym jej opłukaniu, wysuszeniu i naniesieniu delikatnych emolientów.
Witam.Mam problem z krostami mianowicie mam 32lata i wciąz krosty,zaczerwienienia i co może być tylko na mojej twarzy.Chodziłam do różnych lekarzy zawsze się stosowałam do ich zaleceń ale nic nie pomaga.Na każdym etapie życie są te krosty czy nie brałam tabletek antykoncepcyjnych,czy brałam,czy miałam implant o nazwie "Nexplanon" czy już po wyjęciu.Stosowałam oczyszczenie twarzy,peelingi,kwasy na przebarwienia.Badałam hormon tsh i wyszedł 0,888.Wcześniejsze badania które wykonywałam również mówiono mi że są "dobre". Po prostu nie wiem co robić bo jest to uciążliwe a ja nie pamiętam jak moja twarz wygląda bez tego wszystkiego.Jestem już zrezygnowana.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie napisała Pani jakie stosowano metody leczenia i u jakich lekarzy Pani była. Pytanie zawiera same ogólniki a odnoszę wrażenie, że dotyczą raczej wizyt u ginekologów. Drogie pacjentki, leczeniem trądziku zajmuje się lekarz dermatolog a nie ginekolog. Tabletki hormonalne mogą pomóc przy trądziku ale nie są lekiem na tę chorobę. Jeśli więc Pani pyta co zrobić - zgłosić się z dotychczasowymi wynikami badań i listą stosowanych leków do lekarza dermatologa.
Moim problemem jest łysienie, zacząłem wizyty u dermatologa rok temu, ale leczenie nie przynosi efektów. Do kogo mógłbym się zwrócić o pomoc. Kto Państwa zdaniem najlepiej poradziłby sobie z tym problemem?
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny pacjencie, sprawą wypadania włosów zajmuje się dermatolog. Specjalizacja z trichologii nie istnieje. Rzesze "trichologów" bez wykształcenia medycznego dokonujące badań pod mikroskopem komputerowym lub lupą i zapisujące cudowne specyfiki to wytwór potrzeb rynku. Nie pomogą Panu więcej niż szampon kupiony w aptece. Proszę wrócić do dermatologa, który ma doświadczenie w leczeniu utraty włosów. Wykonać należy badania które pokażą przyczynę i rozpocząć ewentualnie leczenie jeśli jest możliwe. W części przypadków zwłaszcza u mężczyzn mamy do czynienia z łysieniem genetycznym i nie istnieje metoda na leczenie tego. Można owszem spowalniać utratę włosów i starać się ją zatrzymać ale bujnej czupryny jak 20-latek nigdy Pan nie odzyska. Nie napisał Pan jakie wykonano badania, jak był Pan leczony, jaki jest stan Pana włosów itd...
Jak lekarze udzielający tu porad mają więc Panu pomóc?
Mam 24 lata i mam problemy z trądzikiem. Leczyłam się rok izotekiem, w tym czasie przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne, skóra wyglądała na wyleczoną (przez ponad rok), do czasu, kiedy odstawiłam antykoncepcję. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych trądzik powrócił. Słyszałam od ginekologa, że to normalne i że po ok. 3 miesiącach do max pół roku powinno wszystko wrócić do normy. Minęło ponad pół roku, a trądzik nie zmniejsza się, wręcz odwrotnie. Miesiączki wróciły (w miarę regularne), jednak wciąż bolesne. Jeżeli brałam doustną antykoncepcję moje miesiączki były niebolesne, a skóra wyglądała naprawdę dobrze. Ale przed jak i po antykoncepcji miesiączki są nie do wytrzymania, często mdleje, a skóra ma coraz gorszy wygląd. Proszę o pomoc, czy to jest związane z hormonami? Do kogo powinnam się udać i jakie badania wykonać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie do końca rozumiem u kogo się Pani leczyła. Trądzik powinna Pani leczyć u dermatologa a nie ginekologa. Na bolesne miesiączki niestety dermatolog specjalnie Pani nie pomoże i tu jest miejsce dla ginekologa. Trądzik nie powinien powracać po zakończonej terapii i jeśli tak się dzieje może okazać się, że nie przyjęła Pani wystarczającej dawki lub lek nie zadziałał. Coraz więcej pacjentów trafia do gabinetu po terapii izotekiem która nie zakończyła się powodzeniem. Proponuję wrócić do lekarza dermatologa celem weryfikacji prawidłowości terapii oraz ewentualną kontynuację izotretynoiną ale innym lekiem, izotek proszę odstawić. Niestety w około 20% przypadków nawet prawidłowo prowadzona terapia izotretynoiną nie zadziała. Może się więc też okazać, że należy Pani do tej grupy pacjentów i wtedy pozostanie już tylko leczenie objawowe lub próba wykorzystania autoszczepionki.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To prawdopodobnie łysienie spowodowane sytuacją stresową. Proszę zgłosić się do dermatologa ale konieczne jest ograniczenie sytuacji stresowych ponieważ sytuacja będzie się nasilała.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Gratuluję Pani trafienia do dermatologa który podejmuje się leczenia axotretem. To bardzo dobry lek dający ok 80% szansy na całkowite wyleczenie trądziku. Jeśli pacjenty prowadzony jest przez doświadczonego... Więcej
Bardzo schodzi mi skóra z dłoni, na której od niedawna noszę złoty pierścionek - między palcami i wewnątrz dłoni. Druga dłoń nie sprawia tego problemu. Czy złoto może być tego przyczyną np uczulenie? Czy konieczna jest konsultacja z dermatologiem?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mam nadzieję, że nie rozczaruję Pani ale złoty pierścionek tak naprawdę wcale nie jest złoty, lecz jest stopem złota i innych metali a zawiera ok. 50% złota, czasem nawet tylko 30%. Może więc Pani być uczulona na również inne metale zawarte w tym stopie. Proszę zdjąć pierścionek i nie nosić go przez kilka tygodni. Jeśli objawy ustąpią oznaczać toi będzie, że ma pani uczulenie na jakiś metal, np. nikiel, miedź, lub inne metale zawarte w złocie.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Muszę Panią rozczarować ale nie ma. Części pacjentów niestety nie udaje się wyleczyć izotertynoiną mimo zastosowania jednej lub dwóch kuracji. Z tego co Pani pisze leczenie było źle prowadzone, ponieważ... Więcej
Czy izotek szkodzi na organizm?Czy może doprowadzić do anemii lub innych poważnych chorób ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Izotek jak każdy inny lek ma leczyć ale wywołuje też skutki uboczne. Decyzja o rozpoczęciu leczenia danym, lekiem podejmowana jest zawsze przez lekarza w oparciu o potencjalne możliwe do osiągnięcia skutki leczenia oraz możliwe powikłania jakie mogą się pojawić. Jeśli przeważają plusy nad minusami leczenie można rozważać. Jednak nie dotyczy to tylko izoteku. Proszę przeczytać skutki uboczne na ulotce jakiegokolwiek leku przeciwbólowego lub zwykłej aspiryny. Wszystkie leki są szkodliwe dla organizmu a leczą w określonych dawkach i przyjmowane pod kontrolą lekarza. Leczenie Izotretynoiną jest trudne i obarczone możliwymi powikłaniami dość ciężkimi, ważne jest więc aby proces leczenia nadzorował doświadczony lekarz. Wtedy możliwe powikłania ulegają minimalizacji.
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…