Pytania pacjentów (738)
Mam 24 lata. 3,5 miesiące temu urodziło mi się dziecko. Miesiąc później intensywnie zaczęły mi wypadać włosy. Wykonałam badania krwi: morfologię, FT4 i TSH, wszystko jest w normie. Brałam przez 2 miesiące Vitapil, od początku lutego Hairvity. Kupiłam kilka szamponów na wypadanie włosów, serum, odżywki. Po wizycie u trychologa powiedziano mnie kupić 2 szampony przeciwłupieżowe oraz peeling, ponieważ mam łupież tłusty. Żaden z szamponów, żadna z witamin nie pomaga. Wiem, że po porodzie 99% kobiet mają taki problem, natomiast nie mam gęstych włosów, w związku z czym bardzo chcę wzmocnić te, które mam. Z góry dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W okresie ciąży z uwagi na zmianę gospodarki hormonalnej włosy wzmacniają się i przestają praktycznie całkowicie wypadać. Efekt tego jest taki, że Panie przyzwyczajają się do takiej ich obfitości. Po porodzie organizm wraca do normalnej pracy i reguluje też poziom hormonów co powoduje ponowne naturalne wypadanie włosów i oczywiście ich odrastanie. Natomiast wszystkie włosy które w okresie ciąży nie wypadły po jej zakończeniu gwałtownie obumierają i wypadną. Wydaje się nam wtedy, że gwałtownie tracimy ich zbyt dużo. Utrata włosów po porodzie może dotyczyć nawet 30% wszystkich włosów. Jest to naturalne zjawisko i proszę się nie obawiać, po ok 3-6 miesiącach wypadanie zacznie słabnąć i zatrzyma się na poziomie normalnym. Włosy po kilku miesiącach odrosną, ale oczywiście nie będzie ich tyle, ile było w trakcie ciąży. Można oczywiście im w tym pomóc, najlepiej jeśli zgłosi się Pani do dermatologa, on przepisze właściwe leki i może wykonać zabiegi mezoterapii wspomagające ich odnowę i wzmocnienie.
Od 4 miesięcy leczę trądzik Tetralysalem. Są to bolesne, podskórne zmiany i liczne zaskórniki (otwarte i zamknięte). Po 2 miesiącach nastąpiła znaczna poprawa ale teraz cały czas pojawiają się nowe zmiany na policzkach i w okolicach ust. Czy to znaczy że antybiotyk nie działa? Czy w takim przypadku możliwa jest kuracja Izotekiem?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Decyzję o kontynuacji leczenia bądź zmianie na inny lek powinien podjąć lekarz dermatolog prowadzący ponieważ on najlepiej zna Pani/Pana historię choroby i zmiany jakie nastąpiły. Nie ma przeciwwskazań do leczenia retinoidami po stosowaniu antybiotyków ale musi o tym zadecydować lekarz a nie wszyscy będą chcieli podjąć się leczenia tymi środkami. To trudne leczenie wymagające regularnych kontroli i badań dodatkowych.
Problem z brakiem poprawy po sesjach usuwania włosów.
Laser nowoczesny .nie ż sieciowymi.parametry dotowane do włosa.przerwy zachowane.wiem że nie można usunąć owłosienia całkowicie.ale u mnie to nawet 50% poprawy nie ma po 7 sesjach.tzn .brak włosów utrzymuje się do 1.5 .miesiąca.pani która wykonuje laser.twierdzi że jestem wyjątkiem i być może problem leży w hormonach.czy to może być prawda?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Usunięcie 50% włosów mieści się w kategorii wyniku dobrego w ogólnie przyjętych standardach depilacji. Nie napisała Pani jaki to laser, jaką ma Pani karnację, jaki kolor włosów, gdzie były usuwane, jakie były odstępy. Stwierdzenie nowoczesny laser nie oznacza dobry i właściwy, parametry dobrane do włosa nie oznacza, że zrobiono to właściwie. Odstępy właściwe to znaczy co 3, 5, 7 tygodni ? I w jakim regionie ciała? Brak właściwego choć jednego z możliwych parametrów oznaczać będzie zmniejszenie skuteczności zabiegu. Pani która wykonuje zabieg chyba endokrynologiem nie jest, byłabym więc ostrożna wystawiając tego typu opinie na temat problemów hormonalnych. Może warto udać się do innego gabinetu na zabieg depilacji?
Od 2 miesięcy przyjmuję IZOTEK 3x dziennie. Mieszkam za granicą i niestety nie mogę kontynuować leczenia u mojego dermatologa a nie chciałabym przerywać z dnia na dzień kuracji. Do końca zostały mi 4 miesiące, czy gdybym zrobiła badania krwi inny dermatolog mogłyby przepisać mi leki ? Nie wiem czy warto przyjechać na wizytę do Polski skoro może okazać się ona bezskuteczna.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę zgłosić się do lekarza dermatologa lokalnie z historią choroby, podsumowaniem ile dokładnie już przyjęto tabletek. Proszę zabrać ze sobą wszystkie dotychczas robione wyniki badań oraz wykonać nowe(morfologia, próby wątrobowe, cholesterol). Mając komplet wiedzy na temat dotychczasowego leczenia jeśli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań nie powinno być problemów z kontynuacją leczenia. Nie warto go przerywać, ponieważ niezakończona terapia prawdopodobnie spowoduje powrót zmian trądzikowych za kilka miesięcy.
Mam 24 lata , od około 8 lat moje włosy zatrzymały się na jednej długości, są łamliwe i wypadają garściami. Za uszami zauważyłam tworzące się łyse place , nie pomagają mi żadne tabletki ( zawierające biotyne ) , stosowalam już różne preparaty ale bezskutecznie. ( Pharmaceris, Loxon 2%, WAX itp. ) co mogę na to zaradzić?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę wykonać badania krwi ; morfologia z rozmazem, poziomy ferrytyny, OB, oznaczenie poziomu witaminy B12, TSH, hormony płciowe, poziom kortyzolu. Należy zdiagnozować zmiany występujące za uszami, ponieważ to może mieć wpływ również na wypadanie włosów. Sam wypadanie może być jednak problemem odrębnym. W obu więc przypadkach najlepiej jeśli pacjent trafi do lekarza dermatologa - specjalisty trichologa.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli chce Pani wykonać zabieg lub zabiegi estetycznej które rozwiążą jednocześnie problem głębokich zmarszczek i worków pod oczami muszę Panią rozczarować, taki zabieg nie istnieje. Część lekarzy i kosmetologów... Więcej
Ja mam pytanie jakie badania powinnam zrobić jeżeli chodzi o wypadanie włosów i czy później z tymi wynikami mogłabym udać się do Pani doktor, gdyż niejednokrotnie już mi pani pomogła. Mianowicie przy silnym trądziku oraz z problemem z nużeńcem i depilacją laserową. Z tych wszystkich wizyt byłam zawsze zadowolona. Pozdrawiam mam nadzieję że to że robiłam depilację laserową nie ma teraz wpływu na to, że wypadają mi mocniej włosy na głowie.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę wykonać badania krwi ; morfologia z rozmazem, poziomy ferrytyny, OB, oznaczenie poziomu witaminy B12, TSH, hormony płciowe, poziom kortyzolu. Z wynikami może się Pani oczywiście zgłosić do nas na badanie trichoskopowe. Ustalimy przyczynę wypadania włosów i zajmiemy się leczeniem. Wcześniejsza depilacja innych części ciała nie ma żadnego wpływu na wypadanie włosów na głowie, ponieważ depilacja polega na miejscowym działaniu światła i nie wpływa na region nienaświetlany.
Mam 26 lat i od 12 lat borykam się z trądzikiem na skórze twarzy, głowy, plecach oraz dekoltu. Dotychczas żadne działania nie przyniosło skutku - maści, kremy, zmiana diety i stylu życia a nawet długotrwała kuracja izotretynoiną nie przyniosła efektu, izotretynoina jedynie lekko przygasiła nasilenie trądziku. Czy współczesna medycyna oraz Pani doświadczenie jest w stanie zaoferować mi skuteczną pomoc?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W przypadku trądziku możemy leczyć jego objawy lub samą chorobę. Antybiotykoterapia jest w wielu przypadkach wystarczająca do wyleczenia stanów zapalnych i wygaszenia trądziku. Jeśli ta nie pomaga lekarze mogą sięgnąć po najmocniejszy lek - izotretynoinę. To jedyny obecnie znany medycynie lek leczący trądzik a nie jego objawy. Niestety skuteczność leczenia wynosi ok 80%. Nie ma nigdy pewności u kogo lek zadziała całkowicie a u kogo choroba ulegnie wznowie. Część pacjentów wymaga ponownej pełnej terapii stosowanej przez kilka-kilkanaście miesięcy i u części z nich kolejna terapia kończy się sukcesem. Jednak ok 20% pacjentów nie udaje się wyleczyć całkowicie. U niektórych osób choroba odnowi się z mniejszym lub podobnym jak przed leczeniem nasileniem. Można w takich przypadkach pod kontrolą lekarza stosować mniejsze dawki izotretynoiny w małych dawkach okresowo w czasie nasilenia trądziku. Przykro mi ale nie ma obecnie innych metod leczenia a i to opisane jest uciążliwe, trudne i jak już napisałam nie daje całkowitej pewności wyleczenia. Proszę spróbować ponownej pełnej kuracji izotretynoiną pod kontrolą doświadczonego lekarza. Ma Pan/Pani ok 20 % szansę na wyleczenie z uwagi na brak powodzenia za pierwszym razem. Nie ma innej drogi na wyleczenie. Można oczywiście też doraźnie walczyć z objawami, poprzez stosowanie antybiotyków, maści witaminy PP, laseroterapii itd, ale to wszystko pomoże w tym przypadku tylko na chwilę.
Mam 26 lat i od 12 lat borykam się z trądzikiem. Dotychczasowe próby leczenia łącznie z kuracją izotretynoiną nie przyniosły skutku. Czy współczesna medycyna oraz doświadczenie lekarskie jest w stanie mi pomóc?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pytanie zadano dwukrotnie. Odpowiedź jest więc identyczna.
W przypadku trądziku możemy leczyć jego objawy lub samą chorobę. Antybiotykoterapia jest w wielu przypadkach wystarczająca do wyleczenia stanów zapalnych i wygaszenia trądziku. Jeśli ta nie pomaga lekarze mogą sięgnąć po najmocniejszy lek - izotretynoinę. To jedyny obecnie znany medycynie lek leczący trądzik a nie jego objawy. Niestety skuteczność leczenia wynosi ok 80%. Nie ma nigdy pewności u kogo lek zadziała całkowicie a u kogo choroba ulegnie wznowie. Część pacjentów wymaga ponownej pełnej terapii stosowanej przez kilka-kilkanaście miesięcy i u części z nich kolejna terapia kończy się sukcesem. Jednak ok 20% pacjentów nie udaje się wyleczyć całkowicie. U niektórych osób choroba odnowi się z mniejszym lub podobnym jak przed leczeniem nasileniem. Można w takich przypadkach pod kontrolą lekarza stosować mniejsze dawki izotretynoiny w małych dawkach okresowo w czasie nasilenia trądziku. Przykro mi ale nie ma obecnie innych metod leczenia a i to opisane jest uciążliwe, trudne i jak już napisałam nie daje całkowitej pewności wyleczenia. Proszę spróbować ponownej pełnej kuracji izotretynoiną pod kontrolą doświadczonego lekarza. Ma Pan/Pani ok 20 % szansę na wyleczenie z uwagi na brak powodzenia za pierwszym razem. Nie ma innej drogi na wyleczenie. Można oczywiście też doraźnie walczyć z objawami, poprzez stosowanie antybiotyków, maści witaminy PP, laseroterapii itd, ale to wszystko pomoże w tym przypadku tylko na chwilę.
Jestem w trakcie leczenia trądziku, dermatolog przepisał mi antybiotyk i retinoidy w maściach. Po miesiącu widać było poprawę i miałem stosować już tylko retinoid. Stan skóry pogorszył się, czy może to być wysyp związany z oczyszczaniem twarzy, czy lek przestał już działać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Działanie retinoidów polega na oczyszczeniu komórek łojowych skóry i zatrzymaniu ich działania. Normalnym objawem jest więc w początkowej fazie leczenia nasilenie objawów trądziku. To po pewnym czasie ustąpi i skóra powinna zacząć wyglądać coraz lepiej. Proszę uzbroić się w cierpliwość.
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…