Pytania pacjentów (738)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Leczenie może być miejscowe, ogólne, laserowe a czasem wymaga interwencji psychologa. Nie da się więc odpowiedzieć jednoznacznie co stosować, bo leczenie musi być dobrane indywidualnie do danego przypadku.... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pytanie, czy ten lek zapisał Pani lekarz, czy też chce go Pani brać na własną rękę? Lek jest bardzo silny i nie powinien być stosowany bez kontroli lekarza, przez dłuższy czas a ciąża praktycznie wyklucza... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z treści pytania można wyciągnąć wniosek, że robi Pani na sobie eksperymenty, co zadziała, a co nie. Proszę zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Tylko dobrze... Więcej
Witam mam problem gdyz córka zaczeła chodzić do przedszkola i przyniosła wszawice mam wielkie problem nie moge sie pozbyć juz mam różne metody szmpony z apteki i nie pomagają. Gdzie mogę isć i prosić o pomoc??
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Włosy należy wymyć dostępnymi preparatami i regularnie wyczesywać gęstym grzebieniem. Konieczne jest jednak zastosowanie tej samej terapii u wszystkich domowników, wszystkich dzieci w przedszkolu i wszystkich osób w ich domach. Ponadto należy wymienić ręczniki, pościel i wyprać czapki, szaliki. Proponuję zgłosić sprawę dyrekcji przedszkola aby zorganizować taką zbiorczą akcję u wszystkich dzieci i we wszystkich domach. Pozostawienie choć jednego ognista nieleczonego wkrótce rozprzestrzeni ponownie wszawicę. Czyszczenie takie powinno tez objąć pościel i leżaki w przedszkolu. Pani problem nie polega więc w nieskuteczności preparatu lecz nieskuteczności działań kompleksowych całego środowiska.
Witam. Chcę usunąć znamie barwnikowe z twarzy (o średnicy około 4mm). Było już przeprowadzane badanie dermatoskopowe, które wykazało, że zmiana jest łagodna. Mam kilka pytań. Czy usunięte znamie barwnikowe może odrosnąć i czy w takim wypadku należy je ponownie usunąć? Jaka jest najlepsza metoda usunięcia znamienia z twarzy, tak aby został jak najmniejszy ślad
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Znamiona mogą odrosnąć, natomiast decyzja o jego usuwaniu bądź nie powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem dermatologiem po badaniu wideodermatoskopowym lub dermatoskopowym. Znamiona barwnikowe bez względu na postawione rozpoznanie przez lekarza w trakcie badania dermatoskopem, powinny być zawsze usuwane chirurgicznie. Tylko taka metoda wycięcia jest bezpieczna ponieważ pobrany materiał należy bezwzględnie zbadać histopatologicznie. W przeciwnym wypadku przy wycięciu laserowym lub wymrożeniu niszczy się całkowicie znamię i nie ma materiału do zbadania. Znamię może być jednak wczesnym stadium raka skóry trudno rozpoznawalnym zwłaszcza dermatoskopowo i grozi poważną chorobą o której pacjent nawet nie będzie wiedział a gdy się dowie może mieć już stan tak zaawansowany z odległymi przerzutami, że leczenie będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Bezpieczniejszą i dokładniejszą metodą oceny znamion jest wideodermatoskopia ale proszę pamiętać, że ostateczne potwierdzenie stanu znamienia uzyskujemy po zbadaniu pobranej tkanki.
Dzień dobry. Od około miesiąca cierpię na przykrą dolegliwość. Mianowicie chodzi mi o świąd, czy też nie wiem jak to nazwać. Mam 30 lat, pełna higiena, żadnych ryzykownych kontaktów płciowych. Świąd jest zarówno na nogach, rękach, czasem brzuchu i plecach. Gdy się pojawia nie ma żadnych wizualnych objawów. Dopiero gdy zaczne drapac pojawiaja się takie jakby małe czerwone wypukłości, a następnie duże na nawet 3 cm średnicy i 1mm wysokości. strasznie uprzyksza to życie. Co to może być
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może to być zakażenie świerzbowcem. Nie wyleczy Pan tego we własnym zakresie proszę więc koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa.W razie potwierdzenia tej choroby konieczne będzie leczenie wszystkich domowników włącznie ze zwierzętami domowymi. Objawy swędzenia w przypadku świerzbowca nasilają się po ciepłej kąpieli albo wieczorem po położeniu się pod kołdrę.Jeśli tak to wygląda i inni domownicy również odczuwają świąd to z dużym prawdopodobieństwem potwierdzi moje podejrzenia.
Witam! Od kilku dni zaczynają pojawiać mi się na skórze zmiany, z opisu przypominające czyraki, niektóre z nich są bolesne, inne swędzące. Pojawiają się prawie w każdym miejscu na ciele. Czy jest potrzebna konsultacja dermatologa?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
A jest Pan/Pani w stanie sobie z tym poradzić w inny sposób? Raczej nie. Proszę więc zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa.
1 lutego wzięłam ostatnią dawkę izoteku, czy w związku z tym można już spożywać alkohol ? Czy trzeba odczekać jakiś okres czasu
?
Dziękuję i pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Każdy lekarz odpowie Pani, że alkoholu należy zawsze unikać bez względu na to czy bierze się leki czy nie. Izotek będzie utrzymywał się we krwi jeszcze śladowo przez kilka tygodni.
Mam 24 lata. Chciałabym się pozbyć blizn potrądzikowych. Wiem, że opisywanie tutaj problemu za bardzo nic nie da, bo powinien lekarz to naocznie ocenić, w każdym razie są one na całej twarzy i są od lekko różowego do czerwono brązowego koloru. Trądzik wydaje mi się, że jest obecny. Kilka razy w miesiącu mam jakieś zmiany/wypryski, a tak to rozszerzone pory i wągry. Jestem już tak ogłupiała na tym punkcie, że wstydzę się nawet iść do sklepu pod domem bez makijażu. Mój partner mówi, że wyglądam ładnie i normalnie, no ale to mój facet więc jakby nie patrzeć-nic innego nie wypada mu powiedzieć. Zastanawiam się nad TCA, ale jestem osobą, która wszystkiego się boi i boję się właśnie, że tym tca mogę sobie pogorszyć. Wiem, że pytanie dość rozwinięte i się za bardzo rozpisałam, ale RATUNKUUUU.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Aby myśleć o jakiejkolwiek próbie usuwania blizn potrądzikowych i przebarwień skóry musi Pani koniecznie w pierwszej kolejności wyleczyć całkowicie trądzik. Proszę więc zwrócić się do dobrego lekarza dermatologa który powinien zająć się całkowitym wyleczeniem zmian trądzikowych i dobierze odpowiednią metodę redukcji blizn w drugim etapie. Najskuteczniejsza będzie seria zabiegów z wykorzystaniem ablacyjnego lasera frakcyjnego CO2. Proszę nie odwracać kolejności leczenia, może sobie Pani tym tylko zaszkodzić.
Chciałam wybrać się na peeling kwasem TCA bądź pirogronowym. Zapisałam się na piątek, ale w niedzielę wyjeżdżam na narty. Mogę wykonać zabieg przed wyjazdem, czy nie jest to wskazane ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Raczej proszę się wstrzymać z zabiegiem. Nie wiem jakiej mocy ma być użyty kwas i co chce Pani tym zabiegiem uzyskać, ale skóra może być przez kilka dni poważnie podrażniona a mróz i wiatr nie pomogą Pani w jej dojściu do normalnego stanu.
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…