Pytania pacjentów (22)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Myślę, że od rodzaju powikłań bardziej istotna jest ich częstość, która zwykle nie przekracza sumarycznie 2-3% przypadków. Oczywiście nie bez znaczenia są tutaj szczegółowe dane kliniczne zebrane indywidualnie... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Leczenie złamania obojczyka za pomocą temblaka jest powszechnie stosowaną i skuteczną metodą. Konieczność leczenia operacyjnego zdarza się rzadko, szczególnie u dzieci.
jakiś czas temu miałam naciągnięty mięsień w plecach, po wyleczeniu kontuzji miałam nadal cały czas spięte mięśnie w plecach i po pierwszym treningu po kontuzji zaczęły trzaskać mi biodra.Po jakimś czasie zaczęły też się trzaskania w kręgosłupie i w łopatkach, a także w kolanach i kostkach. Nie towarzyszy temu ból, ale cały czas mam spięte mięśnie mimo ograniczenia treningów i wizyt u fizjoterapeutów na masażach sportowych. Bardzo dużo tańczę i dolegliwości te ograniczają mój zakres ruchu. Czy powinnam skonsultować się z lekarzem czy podjąć jakąś rehabilitacje? I czy to może być groźne?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Dolegliwości które Pani opisuje zdarzają się dość często, szczególnie u młodych kobiet. Zazwyczaj są niebolesne jednak stopień uciążliwości dla pacjentów jest bardzo różny. Zwykle postępowaniem z wyboru jest dobór odpowiednich ćwiczeń rozciągających i wzmacniających w asyście odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeuty. W przypadku wyjątkowo uporczywych objawów, które wyraźne wpływają na komfort życia (np. przy tzw. biodrze trzaskającym) może być nawet konieczne leczenie operacyjne. Celem potwierdzenia tej diagnozy konieczne jest jednak zbadanie przez ortopedę.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Po skręceniu stawu skokowego dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet przez taki czas. Na pewno warto dalej korzystać z pomocy fizjoterapeuty, jednak w tym momencie o dalszym postępowaniu...
Więcej
Czy uszkodzenie 2/3 stopnia więzadła krzyżowego przedniego po skręcenie stawu (wg. opisu po RM) kwalifikuje się do zabiegu rekonstrukcji? Praca którą wykonuje wymaga ode mnie pełnej sprawności fizycznej. Jestem 3 tyg. po urazie.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Wszystko zależy od tego w jaki sposób uraz został pierwotnie zaopatrzony, jak będzie przebiegać rehabilitacji i na ile będzie Pan/Pani jej potrzebować. Sam wynik badania MR z takim opisem nie pozwala jednoznacznie potwierdzić, że kolano będzie niestabilne. Wskazania do zabiegu są dość subiektywne - innego schematu leczenia będzie wymagał piłkarz czy zawodowy żołnierz a innego pracownik biurowy, który regularnie uprawia jogging.
Zwyrodnienie stawów kolanowych, ból kości piszczelowych, dyskopatia kręgosłupa oraz przepuklina 6mm odcinka lędźwiowego kręgosłupa.. Dlaczego bolą mnie kości piszczelowe, co mam dalej robić?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dolegliwości mogą być związane zarówno z procesem zwyrodnieniowym kolan jak i dyskopatią. Konieczne jest badanie kliniczne przez ortopedę i ewentualne poszerzenie diagnostyki obrazowej celem zaplanowania leczenia.
Bardzo proszę o pomoc. Mam problemy z nogami, bolą mnie najbardziej nocą kolana nie mogę spać. A w ostatnich dniach moje nogi tak jakby nie były moje, trudno to określić w słowach. Byłam u ortopedy-skierował mnie do neurochirurga (bo to problem z kręgosłupem) ten skierował mnie do reumatologa a ten z kolei powiedział że ortopeda powinien zająć się kolanami a neurochirurg kręgosłupem. Kolana nadal bolą i brak pomocy. Trzydzieści pięć lat płacę składki i poważniej nie chorowałam. Jaki lekarz pomoże?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Celem ustalenia postępowania potrzebne są bardziej szczegółowe dane. Czy miała Pani robione jakieś badania obrazowe lub badania z krwi? Czy przyjmowała Pani już jakieś leki objawowe? Jak długo trwają dolegliwości i co je nasila, a co łagodzi? Kluczowe są również informacje wynikające z badania klinicznego, dlatego zapraszam na wizytę.
Jestem po badaniu MR stopy gdzie stwierdzono:
WNIOSKI: destrukcja głowy V kości śródstopia, prawdopodobnie po przebytej martwicy lub
złamaniu, ze zmianami przeciążeniowo-zapalnymi stawu śródstopno-palcowego. Ognisko
martwicy głowy II kości śródstopia."
Mam prace w której jestem na nogach 11 godz. ciągle chodząc
Moje pytanie: Czy mogę "normalnie" chodzić bez obaw że będzie jeszcze gorzej?
Niestety wizytę u lekarza mam dopiero za 2 miesiące i martwię się czy mój stan zdrowia nie pogorszy się.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Co prawda w zapytaniu brak podstawowych informacji odnośnie danych klinicznych, jednak na podstawie badania MR można podejrzewać chorobę Freiberga-Kohlera. Wysoka aktywność fizyczna może mieć wpływ na rozwój jak i przedłużony przebieg dolegliwości. Niemniej konieczna jest szybka konsultacja celem wykluczenia innych patologii. Zapraszam.
Mąż miał w wyniku wypadku komunikacyjnym złamane 8 żeber i łopatkę, stłuczone płuco, złamaną kość strzałkową i piszczelową oraz wyrostki po jednej stronie kręgosłupa. Wypadek był 5 miesięcy temu. Obecnie ma problem z łopatką - stwierdzono skostnienie i zwapnienie mięśni okołostawowych. Dostał skierowanie na operację w celu usunięcia tych skostnień , natomiast inny lekarz odradził taką operację zlecając odpowiednie ćwiczenia i lekarstwa. Chciałabym się zapytać czy takie skostnienie może postępować i czy taka operacja jest konieczna.
Pozdrwawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Wszystko zależy od rozległości skostnienia i związanych z tym objawów klinicznych. Niestety nie da się nic doradzić nie widząc badania obrazowego i pacjenta.
19 lat
zdj kręgosłupa th a-p + bok
esowata skolioza piersiowa
kształt i wysokość i struktura kregów w normie szpary m-k zwężone adekwatnie do skrzywienia
dodam jeszcze że mam jeszcze lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędzwiowego
czy to coś poważnego i co oznacza te zwężenie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Za mało danych. Konieczna jest ocena stopnia nasilenia deformacji przez odpowiednie pomiary.