Pytania pacjentów (30)
Mam problem, który doświadczam już od wielu lat. Mianowicie; przez kilka lat brałam różne antydepresanty z grupy SSRI i SNRI. Za każdym razem kiedy brałam te leki czułam ogromną anhedonie: brak radości i przyjemnosci z czegokolwiek. Aktualnie biorę wenlafaksyne. Ale i tak wszystko jest obojętne i bez sensu, nie czuje motywacji i chęci do niczego. Na lekach czuje tylko sztuczne poczucie stabilnego i neautralnego nastroju. Te leki spłycają negatywne uczucia ale pozytywne znacznie BARDZIEJ, co powoduje jeszcze większy bezsens mojego zycia. Nie potrafię już dłużej wytrzymać z tym stanem. Jestem osobą aktywną, mam dużo znajomych, dużo wrażeń i wszystko jest okej, ale nie cieszy mnie to. Co mam zrobic, żeby wkoncu poczuć radość i przyjemność z czegokolwiek? Błagam o pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Anhedonia jest częstym objawem niepożądanym po lekach z grupy SSRI i SNRI, ale jest też jednym z objawów depresji. Jeśli wynika ona z działania leków to często pomaga obniżenie dawki (oczywiście po konsultacji z lekarzem), ale jeśli jest wynikiem utrzymujących się resztkowych obj. depresyjnych to być może wymaga Pani zmiany leczenie. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Równo tydzień temu zażyłem pierwszą tabletkę w swoim życiu leku psychotropowego - anafranil (tabetka 25mg).
Lek odstawiłem z powodu napadów lęku, drgawek, uczucia gorąca na klatce i suchości w ustach, dodatkowo pojawiło się uczucie "przygniecenia mózgu". Czy można po tygodniu od odstawienia tego leku wziąć tabletkę przeciwbólową- polopirynę S? Pytanie nr 2- czy węgiel karbo usunąłby po takim okresie czasu jakieś "resztki" tej tabletki (tj. anafranilu 25mg) z organizmu?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można wziąć Polopirynę S tydzień po odstawieniu Anafranilu. Leki te nie wchodzą w interakcje. Węgiel aktywowany nie usunie resztek tabletki, bo działa tylko w przewodzie pokarmowym, a tam anafranilu już dawno nie ma.
Ile czasu można brać elinace przy silnej depresji mój lekarz twierdzi ze będę skazana na nie juz całe życie dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Domyślam się, że chodzi o Eliceę. Okres zażywania leku przeciwdepresyjnego zależy od wielu czynników- czy to pierwszy epizod depresji, czy kolejny, jaka była przyczyna depresji (endogenne czy reaktywna) . Także wszystko zależy od Pani historii choroby. Jeżeli epizody depresyjne pojawiały się już kilka razy w życiu to rzeczywiście mogą być wskazaniem do wieloletniego zażywania leku.
Mam 19 lat, od okolo 3 msc czuje sie bardzo zle, nie mam chęci kompletnie na nic (nie wynika to z lenistwa), caly czas czuje sie przygnębiona, zła, smutna, zaczęłam martwić sie o własne zdrowie i życie dlatego że często miewam realne myśli samobójcze, nie wiem gdzie powinnam się z tym udać. Psycholog czy psychiatra? Jak o tym rozmawiać z obcą osobą skoro z własną matką nie potrafię?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wbrew pozorom łatwiej rozmawia się o swoich problemach z osobą obcą, z którą nie łączą nas żadne emocje, która jest obiektywna. Może Pani zacząć od rozmowy z psychologiem, a z psychiatrą skonsultować się, jeżeli psycholog to zasugeruje.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto zacząć od wizyty u psychiatry, który po badaniu psychiatrycznym jest w stanie stwierdzić czy rzeczywiście ma Pan objawy zespołu Aspergera czy nie. Jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości to skieruje... Więcej
Poszukuje specjalisty w dziedzinie nerwicy z okolicy trojmiasta. Jestem zmęczony już bólami... dotychczasowe terapie nie przyniosły upragnionych rezultatów. Proszę o pomoc. Jestem w stanie dojechać wszędzie by uzyskać stosowna pomoc..Bardzo proszę.
Jakub 34 lat, Gdańsk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zapraszam na wizytę. Pracuję jako psychiatra od 2000r i mam duże doświadczenie w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Poza tym zajmuję się medycyną funkcjonalną, która jest bardzo pomocna w leczeniu chorób przewlekłych (nie tylko zaburzeń psychicznych) w tym przewlekłych dolegliwości bólowych.
Choruję na nawracające zaburzenia depresyjno lękowe. Od 6 lat stale biorę leki, 3 lata chodziłam na psychoterapie, byłam hospitalizowana na oddziałach dziennych i zamkniętych. W tym czasie brałam leki z kilkunastu różnych grup.Nie nastąpiła remisja choroby. Czy możliwe jest trwałe wyleczenie i odstawienie leków?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest to możliwe, ale należałoby znaleźć przyczynę choroby (leki leczą jedynie objawy)- potrzeba jest dokładna analiza stanu zdrowia, historii chorób, przyjmowanych leków tzw. analiza funkcjonalna. W przypadku stwierdzenia przyczyny choroby, możliwe jest jej usunięcie, a tym samym poprawa stanu zdrowia.
Bardzo proszę o pomoc, jakąkolwiek podpowiedź. Mam 39 lat. Jestem z Gdyni. Od dzieciństwa zmagam się z objawami zespołu Aspergera. Rodzice zaniedbali sprawę, nie zabrali mnie do psychologa/psychiatry. Jestem dorosłym dzieckiem alkoholików. Terapia indywidualna/grupowa dla DDA nie przyniosła oczekiwanych skutków. Zrobiłam test na objawy zespołu Aspergera i wszystko stało się jasne. Cierpię na silną hiperleksję. Boję się stracić obecną pracę lub ją zmienić. Nerwica natręctw, bezsenność, trudność w utrzymaniu koncentracji oraz kontakcie z ludźmi to moja codzienność. W kryzysie pojawiają się działania autoagresywne i myśli samobójcze. Jestem b. zmęczona. Czy ktoś w Trójmieście może mi pomóc? Czy pomaga się tylko dzieciom z tym zespołem, a nieleczony dorosły na straty? Dzięki za każdą wskazówkę, gdzie mogłabym się udać. Agnieszka
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oczywiście dorosła osoba z zespołem Aspergera również może wymagać pomocy i jeżeli tak jest to warto zgłosić się do psychiatry. Lekarz przeanalizuje Pani historię choroby i porozmawia na temat dolegliwości i planowanego leczenia.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
1. Jeśli chodzi o niekonwencjonalne podejście do leczenia zaburzeń lękowych i depresji , to warto zastanowić się nad medycyną funkcjonalną, która sprawdza się u osób, które źle tolerują stosowane leki,... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
1. Moim zdaniem obecny stan zdrowia teścia może być spowodowany zatruciem lekami przeciwpsychotycznymi (jakie leki i w jakich dawkach teść przyjmuje?)
2. Czytając na temat trybu życia teścia, myślę , że...
Więcej