Pytania pacjentów (30)
Jakie sa metody wzmacniania dzialania antydepresantow?i czy z powodzenie są stosowane?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najczęściej stosuje się jako leczenie wzmacniające: lit, niektóre leki p-padaczkowe (lamotrygina), niektóre neuroleptyki (olanzapina, aripirazol, kwetiapina), pindolol, hormony tarczycy, kwasy omega 3. To jeśli chodzi o farmakoterpię. Wskazana jest też psychoterapia , mindfulness, aktywność fizyczna.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie wiem w jakiej dawce przyjmuje Pani Aciprex, ale 3 tygodnie brania leku to krótko. Jeśli doszło do chociaż minimalnej poprawy to znaczy, że lek działa i warto go kontynuować. Jeśli obj. uboczne nie... Więcej
Boje sie wyjsc z domu . Mam leki ipanike ze cos mi sie stanie. Cz to cos powaznego
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Lęk przed wyjściem z domu to może być objaw zaburzeń lękowych i agorafobii i wymaga leczenia psychiatrycznego. Nie leczone zaburzenia lękowe mogą się nasilać.
Przez 3 tygodnie brałam lek elicea - 5 dni 1/2 A potem całą tabletkę.W 3 tygodniu miałam silne rozwilnienie i potworny ból żołądka (mam refluks i przepukline przełyku). Zmniejszyłam dawkę do 1/2 elicea. Jeszcze w trakcie przyjmowania całej dawki zaczęły się koszmary senne. Teraz doszło mrowienie rąk, potworny, rozrywający ból głowy, mdłości. Rozumiem, że to objawy zmniejszenia dawki Jak długo mam przyjmować ten lek w dawce 1/2 i czy potem mam jeszcze zmniejszyc dawke czy juz moge odstawic. Rozumiem, że bardzo wcześnie zmniejszyłam dawkę ale nie chce więcej przyjmować tego leku, chce jak najszybciej czuć się dobrze fizycznie, psychicznie będę sobie radzić bez tego leku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli źle toleruje Pani lek to najlepiej skontaktować się z lekarzem. Jeśli dolegliwości z powodu których brała Pani Eliceę ustąpiły- może będzie można odstawić lek, jeśli dolegliwości utrzymują się - może być konieczna zmiana leczenia. Lepiej na własną rękę nie odstawiać leku. Zbyt szybkie odstawienie leków przeciwdepresyjnych może prowadzić do szybkiego nawrotu dolegliwości.
Ostatnio mnie kuje z lewej strony głowy. Nie wysypiam się wcale ciągle chodzę zmęczona i senna. Szybko się denerwuje bądź płacze. Jestem nerwowa. Jeszcze niedawno ktoś mnie oszukal czy to może być związane z tym
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli doszło do sytuacji silnego stresu mogła nastąpić u pani tzw. reakcja dezadaptacyjna. Może się ona objawiać pod postacią zaburzeń depresyjnych, lękowych, somatyzacyjnych. Jeśli nie jest mocno nasilona to często mija sama lub wymaga pomocy psychologa. Przy bardziej nasilonych dolegliwościach wymagana jest pomoc psychiatry.
Czy możliwe jest dobranie leków przeciwlękowych podczas chemioterapii (podawane: doxorubicin, endoxan + ondansetron+emend) ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak jest to możliwe. Muszą to być leki, które nie są metabolizowane przez cytochrom CYP 450, ponieważ wtedy wchodzą w interakcje z lekami stosowanymi w chemioterapii. Nie jest tych leków dużo, ale istnieje możliwość pomocy pacjentowi w takiej sytuacji.
Od ponad miesiąca czasu odczuwam ogromne zmęczenie. Z trudem powstrzymuje się przed snem, widzę jak przez mgłę, mam wrażenie uczucia bycia lekko pijanym szczególnie jak chodzę, lekko oszołomiony, zdekoncentowany. Robiłem w diagnostyce komplet badań z krwi. Wszystko w normie, łącznie z TSH. Lekko cholesterol podniesiony. Poza tym OK. Tomograf głowy również nic nie wykazał.
Wcześniej byłem zdrów jak ryba. W tym felernym dniu obudziłem się i nie chce odpuscic zmeczenie do dzisiaj. Podkresle ze miesiac przed uczuwałem praktycznie nonstop dosc silny stres związany z bólem kregoslupa. Zazywałem leki m.in. nimesil. Zaznacze ze czuje sie tez mocno przepracowany. Proszę o wskazówki. Zaczalem brac komplet witamin. Nie mam żadnych "ciezkich mysli", zlego humoru. Ale odczuwam nigdy wczesniej nie spotykane zmeczenie ktore nie ustepuje po odpoczynku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z męczenie może być jednym z objawów rozpoczynającej się depresji, ale to można stwierdzić jedynie po bezpośrednim badaniu psychiatrycznym. Może być też związane ze schorzeniami somatycznymi. Nie wiem, jakie są dokładnie Pana wyniki badań. Zmęczenie jest bardzo niecharakterystycznym objawem i towarzyszy wielu chorobom. Wymagana jest dokładna analiza stanu zdrowia, najlepsza byłaby analiza funkcjonalna zgodna z zasadami medycyny funkcjonalnej.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dla mnie zawsze bardzo pomocne jest morfologia ogólna, profil tarczycowy, poziom vit. D. Inne badania zlecam w razie potrzeby po badaniu pacjenta.
Przy chodzeniu odczuwam nieustanne czucie "bycia pijanym", delikatne zawroty głowy (może to wrażenie zawrotów?). Jak siedze jest dużo lepiej. Mam to od ponad miesiąca po intensywnym miesiącu pracy po intensywnym miesiącu w pracy i stresującej nocy. Badania krwi ok. TK głowy rownież ok. Proszę o wskazówki.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Moim zdaniem warto zacząć od wizyty u neurologa i ewentualnie laryngologa aby ocenił czy jest to rzeczywiście "wrażenie " zawrotów głowy, czy rzeczywiście zawroty głowy. Przyczyną mogą być równie dobrze zmiany w kręgosłupie szyjnym czy błędniku. Dopiero po wykluczeniu przyczyny somatycznej, można myśleć o wpływie stresu.
Od jakiegoś czasu biorę antydepresanty z powodu nerwicy lekowej i depresji, biorąc leki przytyłam trochę, czy w trakcie terapi mogę się odchudzac, korzystając z porad dietetyka?
Dziękuję
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może Pani się odchudzać korzystając z porad dietetyka. Warto też omówić ze swoim psychiatrą, czy stosowane leki przeciwdepresyjne nie zwiększają łaknienia, bo to znacznie utrudni proces redukcji masy ciała.