Pytania pacjentów (1070)

    W jaki sposob moge pomoc mojej corce ( lat 21), ktora ma objawy depresji, nie chce prawie w ogole ze mna rozmawiac,. Mieszka sama, nie chce, zebym do nie przyjechala, zabronila mi dzwonic do siebie i sms owac. Obiecala tylko ze zglisi sie jak najszybciej do psychiatry, a mnie trawi lek o nią. Jakam z nia rozmawiac?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Sytuacja krewnych osoby depresyjnej jest skrajnie trudna. Nie ma jednej dobrej metody pomocy, ale może to co napiszę okaże się przydatne?
    Po pierwsze skąd wiadomo, że córka choruje na depresję? Unikanie kontaktów z najbliższymi to nie jedyny objaw depresji! Może córka ma inne powody dla których nie chce się z Panią kontaktować? Może to rekcja na trudną sytuacje, o której Pani nic nie wie?
    Trzeba ponawiać próby kontaktu ale starać się nie reagować gniewem, rozdrażnieniem na odmowę kontaktu. Ludzie depresyjni często nie są w stanie odpowiadać na nasze próby w sposób adekwatny. Depresja to często rozpaczliwa próba wołania o pomoc ale w sposób, który tę pomoc uniemożliwia.
    Proponuje by Pani sama dowiedziała się czegoś więcej o depresji wówczas łatwiej będzie funkcjonować w tej trudnej sytuacji.
    Ponieważ depresja to maraton a nie sprint trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie doradzać by córka "wzięła się w garść", by wróciła do zwykłej aktywności. Nie wydawać poleceń!
    Może powtarzać pytania jak ona sobie sama wyobraża Pani pomoc? Co Pani może dla niej zrobić?
    Może uda się przekazać jasno i wprost sygnały o miłości i zaangażowaniu. Osoby depresyjne często czuja się bezwartościowe i zawstydzone.
    Oczywiście świadoma Pani jest tego, że najniebezpieczniejsze są w depresji myśli, tendencje samobójcze. Nie ma sposobu by je łatwo wykryć. Trudno jest kontrolować je przy braku kontaktu. Tu trzeba działań pewnych, zdecydowanych. I jawnych.
    Informowanie osoby depresyjnej o swych niepokojach, obawach dyktowanych miłością może w tym pomóc.
    Jak i nakłanianie do wizyty u psychiatry.
    Może samej udać się do najbliższego gabinety psychiatry i ją(jego) poprosić o sugestie?
    Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


    Czy po pierwszej wizycie mogę uzyskać zaświadczenie o swoim zdrowiu psychicznym?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    W mojej praktyce oczekiwanie wydania zaświadczenia o "zdrowiu psychicznym" i to na pierwszej wizycie budzi podejrzenia. Taż nikt nie paraduje z takim zaświadczeniem i nie okazuje go by ludzie mieli pewność co do czyjegoś zdrowia. Psychicznego czy fizycznego. To jak jesteśmy traktowani przez innych bardziej zależy od tego jak postępujemy a nie od tego czy psychiatra rozpozna, lub nie, jakiekolwiek zaburzenie!
    Niemniej jednak niejednokrotnie ściśle określone przepisy wymagają okazania zaświadczenia o stanie zdrowia. Wówczas po przeprowadzeniu odpowiednich badań takie zaświadczenie wydaję.
    Pozdrawiam


    Mam zaburzenia lękowe, tzw nerwice wegetatywna. Regularnie uczeszczam na psychoterapie jednak zaczelam zastanawiac sie nad eeg biofeedback jako dodatek do psychoterapii czy warto? Czy ta metoda przynosi skutki w nerwicy wegetatywnej?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Czy nie można tego ustalić z psychoterapeutą(tką)? Niejednokrotnie biofeedback w takich zburzeniach bywa pomocny.
    Przedyskutowanie tego problemu z prowadzącą(cym) psychoterapię może pomóc w samym procesie terapii!!


    Właśnie dowiedziałam się że jestem w 4 tygodniu 6 dniu ciąży. Od dwóch miesięcy przyjmuję lek ELICEA 5mg, jutro planuje przyjąć 2,5 mg, pojutrze 2,5 mg i odstawić lek całkowicie. Czy w czasie kiedy przyjmowałam lek nie wiedząc że jestem w ciąży, zarodek mógł jakoś ucierpieć? Bardzo się tym martwię. Boję cię również, że nagłe odstawienie ELICEA spowoduje u mnie powrót lęku i nasilenie objawów somatycznych, (cały czas cierpię na na różne dolegliwości, podobno mam zaburzony układ wegetatywny). Czy może tak być?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Nie sądzę by przyjmowanie Elicei miała fatalny wpływ na płód. Lepiej odstawiać stopniowo, tak jak Pani to zaczęła robić ale chyba trzeba wydłużyć ten okres. Najlepiej skonsultować tę sprawę z leczącym, psychiatrą. Przy leczeniu zaburzeń nastroju u osób w ciąży bierze się po uwagę stosunek zagrożeń do korzyści. A więc jedynie lekarz leczący może należycie pokierować ta sprawą.
    Pozdrawiam


    Takie zaświadczenie jest mi potrzebne do ślubu czy w taki. Wypadku mogę dostać je na pierwszej wizycie ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Nie wiem dlaczego piszący ma przedstawić zaświadczenie od lekarza. Ale jeśli są powody to bez wizyty w gabinecie się nie obejdzie. Czy można uzyskać takie zaświadczenie na pierwszej wizycie - nie wiem. Zależy to od medycznego rodzaju problemu


    Chciałabym się zapytać czy można pić kawę gdy zażywa się Cital ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Tak można, byle nie przesadnie!


    Czy lek Solian jest silnym lekiem neuroleptycznym?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Odpowiadam na wszystkie trzy pytania: Solian jest neuroleptykiem, ale nie wiem co piszący rozumie pod określeniem "SILNY". Wiem natomiast, że stosowany zgodnie z zaleceniami i wskazaniami jest SKUTECZNY.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Jestem pewny, że tak. Choć trudno sobie wyobrazić, że leki pomogą w rozwiązywaniu problemów! Mogą jednak na tyle obniżyć poziom niepokoju, lęku, że ułatwią stawianie czoła trudnościom.
    Ale czy nie ma wokół... Więcej


    Sugeruję wizytę


    Jak poradzić sobie z nieustającym uczuciem drętwienia w różnych częściach głowy przy nerwicy lękowej? Czy jest to objaw często występujący u pacjentów z takim zaburzeniem?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Tak! Nerwica lękowa to nie tylko paraliżujące uczucie paniki ale i liczne, trudno przeżywane objawy z ciała jak np. drętwienia. Ale i kołatanie serce, nadmierne pocenie się, duszności, zaburzenia oddawania moczu, dyskomfort w jamie brzusznej itp. Zaburzenia te można i trzeba leczyć.
    Najskuteczniej przy pomocy leków i psychoterapii.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Czy to rozpoznanie: depresja+ myśli samobójcze to lekarska diagnoza czy też Wasza własna? Obniżony nastrój i myśli samobójcze nie wystarczają do postawienia diagnozy.
    Chyba będzie najrozsądniej skonsultować... Więcej


    Sugeruję wizytę


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.