Pytania pacjentów (1070)

    Od tygodnia biorę Tegretol. W tym czasie przytyłam 3 kg mimo, że nie mam większego apetytu i jem podobnie, jak wcześniej, gdy waga stała w miejscu. Lekarz mówwił, że po Tegretolu się nie tyje. Czy u mnie ten lek może być powodem tycia? Jeśli tak, to w jaki sposób on wpływa na wzrost masy ciała, bo nie jem więcej.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Trudno "przytyć" 3 kg w ciągu tygodnia. Natomiast waga ciała może w tym czasie wzrosnąć tak bardzo. Tegretol raczej nie powoduje "przytycia", może jednak spowodować wzrost poziomu hormonu antydiuretycznego co zaburza gospodarkę płynami i może dawać przyrost wagi. Może jednak być potrzebna konsultacja lekarza Internisty(?), endokrynologa(?) lub lekarz rodzinnego.
    Pozdrawiam.


    (mam 19 lat) Odkąd pamiętam co jakiś czas (codziennie) pojawia się u mnie chęć kiwania się do przodu, zazwyczaj na stojąco. Często przy tym wyobrażam sobie coś, wymyślam, "śnię na jawie". Niby mogę to kontrolować, ale przestanie czy powstrzymanie się jest trudne, zwłaszcza gdy przez długi czas siedzę nieruchomo, robiąc coś niekoniecznie przyjemnego, np. ucząc się, robiąc zadania. Gdy jestem w obecności innych ludzi, nie mam tej chęci, ale też nigdy nie uczyłam się przy innych. Nie byłby to wielki problem gdyby nie właśnie problemy z nauką. Zastanawiam się czy może to być część jakiegoś większego problemu, czy powinnam iść raczej do psychologa czy do psychiatry? Z góry dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Niestety mój drogi ta ilość informacji o Twoich problemach nie jest wystarczająca by domyślać się co to za zjawisko. Może to być choroba ale nie musi. Bezwiednie powtarzane czynności, gesty mogą być sposobem na rozładowanie napięcia "nerwowego". Czy jesteś świadom jakie emocje pojawiają się w chwili wykonywania tych czynności? Proponuję spróbować "przeżyć je", uświadomić je sobie, to może pomóc w poradzeniu sobie z tym problemem. Może to być sygnał tego jak radzisz sobie z emocjami w innych sytuacjach.
    Kontakt z psychiatrą wskazany. Nie dlatego bym podejrzewał u Ciebie chorobę ale by profesjonalista mógł, po badaniu, zaproponować najodpowiedniejsze postępowanie.
    Pozdrawiam.


    Sugeruję wizytę


    Czy to nerwica? 2 tyg temu pogotowie i ostatnio to samo. Zrobili mi ekg niby było niezbyt zabrali mnie na sor tam kardiolog powiedział że z ekg i wywiadu to oznaki silnej nerwicy. Mam czasami przyspieszone bicie serca i takie nerwobole jakby z lewej strony i czasami na plecach. Jak jestem sama w domu to czuję się niezbyt dobrze . Gdy jestem z kimś czuje się dobrze ale pokluwa mnie od czasu do czasu. Wychowuje dwójkę dzieci w wieku 1 i 3 lata. Szybko się denerwuje i czasami jak mnie coś lekko zaboli zaraz się zastanawiam od czego czy coś mi jest.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Opis może wskazywać na nerwicę lękową. Ten rodzaj nerwicy przejawia się nie tylko (a czasem nie głównie) przez wysoki poziom lęku. Towarzyszące mu objawy somatyczne są często bardziej dokuczliwe i łatwiej zauważalne niż sam lęk.
    A czy łatwo uświadamia sobie Pani inne uczucia? A gdyby tak potraktować obecne objawy nie tylko jako chorobę (którą niechybnie są!) ale jako sygnał do bliższego kontaktu z własnymi emocjami?
    Wracając do opisanych objawów - gorsze samopoczucie w osamotnieniu też wskazuje na zaburzenia lękowe. W napadach paniki boimy się o własne życie a obecność innych uspakaja. Nie można być spokojnym przy takich dolegliwościach.
    Zaburzenia są leczalne! Nie musi Pani cierpieć. Proponuje konsultacje psychiatry. to on(ona) zadecyduje o sposobie postępowania - leki + psychoterapia jest chyba najlepszą "opcją".
    Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


    Mam 21 lat, od jakiegoś czasu miałem problemy z pamięcią, myśleniem i bólem głowy, ale od pewnego czasu się one nasiliły. Teraz moja pamięć jest bardzo słaba, praktycznie od razu zapominam co właśnie słyszałem, czytałem itp, i do do tego mam wrażenie, że nie do końca wszystko rozumiem. Do tego brakuje mi słów, zwłaszcza kiedy próbuję mówić a nie pisać, wtedy nawet jak wiem co chcę powiedzieć, to nie wiem jak, z powodu "braku słów". Czuję jakbym "nie miał myśli", mam zupełną pustkę w głowie i czuję się jak pijany albo naćpany. Ciągle boli mnie lewa strona głowy, w okolicy skroni i czoła. Znałem też dobrze angielski, ale teraz nie jestem praktycznie w stanie nic powiedzieć w tym języku, ale wszystko jakby wciąż rozumiem (tylko nic nie zapamiętuje). Do tego straciłem poczucie czasu. Od paru dni snuję się bezmyślnie i jedyne co czuję to stres spowodowany moim stanem. Nie mogę przez to spać w nocy. Samo napisanie tego kosztowało mnie cały rozum jaki mi został. Wiem że muszę z tym iść do lekarza ale w międzyczasie chcę mieć chociaż pojęcie co może być ze mną nie tak i czy to jest uleczalne.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Pytania na końcu listu są zrozumiale i w pełni uzasadnione. Niestety odpowiedź nie jest prosta.
    Bez konsultacji medycznej nic nie da się zrobić. Moim zdaniem należy ( i to szybko) skontaktować się z NEUROLOGIEM bo może to być niebezpieczna choroba! Choć nie wykluczam też zburzeń nerwicowych.
    Jednak radzę zacząć od neurologa.
    W NFZ trzeba mieć skierowanie do takiego specjalisty. Czasem terminy są chyba odległe. Więc może wizyta prywatna? Nakłaniam do tego.


    Szukam odpowiedniego miejsca/osoby ktora pomoze mi z
    - moim ciezkim zyciem/dziecinstwem ktore mialem.
    - problemy z funkcjonowaniem codziennym
    - depresja,
    - lek
    - lek socjalny
    - problemy z koncentracja, pisaniem/czytaniem/nauka.
    - problemy ze znalezieniem partnera/nawiazania znajomosci.
    - jakie diagnozy moga u mnie wystepowac na wszelkie problemu jakie mam.
    - raport odnosnie moich problemow i uszkodzen psychicznych.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Ten list odczytuję jako desperacką próbę - wołaniem o pomoc. Mogę sobie wyobrazić jak autorowi(ce) musi być ciężko. Ale trudno o adekwatną odpowiedź gdy nie wiadomo jakie jest miejsce zamieszkania/pobytu autora(ki). Na wszelki wypadek zapraszam!


    Sugeruję wizytę


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    "Brak uczuć" to objaw nie tak rzadko spotykany. W różnych sytuacjach życiowych, w różnych chorobach. Dość często skarżą się na niego ludzie z rozpoznaną schizofrenią. W słownictwie medycznym nosi to... Więcej


    Sugeruję wizytę


    Pomoc ONLINE, mieszkam w Norwegii. Czy mozna uzyskac pomoc,badania,terapie?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Konsultacje tak. Od tego będzie zależne dalsze postępowanie


    Zauważyłam u siebie ostatnio dziwne zachowania np. posmarowałam sobie twarz maścią i wróciłam do pokoju , po chwili ni stąd ni zowąd , ''coś w głowie podpowiadało mi '' bo w sumie nie wiem jak to ująć w słowa , że mam wrócić do tej maści i sprawdzić czy aby na pewno odkręca się w lewą stronę a zakręca w prawo, pomyślałam sobie , że po co mam to robić skoro doskonale o tym wiem , ale i tak nie dawało mi to spokoju i nie ''zniknęło '' mi z głowy dopóki nie podeszłam i nie sprawdziłam. Kolejny przykład ; Bardzo często od jakiegoś czasu kiedy kładę się spać, i dopiero kiedy usypiam nagle nie wiem dlaczego coś ''podpowiada mi '' że mam schować stopę która wystaje mi zza kołdry , a wtedy śmieję się z tego i mówię do siebie , że po co mam to robić skoro to w ogóle mi nie przeszkadza , ale i tak dopóki tego nie zrobię to nie ma opcji żebym zasnęła, tak samo jest z poduszką kiedy coś ''podpowiada mi '' , że mam ją obrócić na drugą stronę (są jeszcze inne takie zachowania) . Ja i mój chłopak zauważyliśmy również , że nie umiem nad sobą panować i jestem agresywna, dzisiaj doszło pomiędzy nami do małej sprzeczki a ja zaczęłam go szarpać , wyzywać chociaż tak naprawdę nie miałam powodu, po czym zaczęłam się mocno drapać po udach, tak mocno, że zaczęła lecieć krew, nie chciałam tego zrobić i zanim sobie uświadomiłam w trakcie co tak naprawdę robię, moje dłonie same ''poszły w ruch ''.

    Czy to są objawy jakiejś choroby?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Opisane objawy mogą sugerować tendencja do natrętnego przeżywania. Często towarzyszy temu skłonność do drażliwości i wybuchowości. Są to zaburzenia z kręgu nerwicowego. Najlepiej byłoby dość szparko skontaktować się z psychiatrą. Leczenie pomaga. Leki + psychoterapia to najdorzeczniejsza metoda.


    Sugeruję wizytę


    Dzień dobry,

    zapomniałam zapytać lekarza gdy wypisywał receptę, czy cital wchodzi w interakcję z pierścieniem Nuvaring ? Zażywając cital czy mogę pić kawę i alkohol?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Proszę mi wybaczyć ale zadawanie pytania w jednym liście o Nuvaring, kawę i alkohol budzi moje podejrzenia. Czy to nie jest tak, że chciałaby Pani uzyskać z g o d ę na te używki? Dlaczego leczący się Citalem ma pić alkohol? Taż oba te środki działają na mózg! I to najczęściej przeciwstawnie!
    A Nuvaringiem nie wchodzi w interakcję.


    Niedawno zachorowałam na depresję. Po wizytach u paru lekarzy które nie przyniosły poprawy ostatni doktor zmienił mi leki. Zaczęłam OD 1/2 tabletki Servenonu 10 mg i do tego 1 lub 2 tabletkI Clonazepamu
    0,5 mg. Rano jestem bardzo niespokojna, nie mogę się zebrać w sobie. Te dawki mam brać 4 dni, potem włączyć Egzystę 1 tabletkę 75 mg i 1 tabletkę Clonazepamu. Po tygodniu Egzysta 2 razy rano i w południe. Bez Clonazepamu. Wieczorem biorę od paru lat Trittico 150 mg. Śpię bardzo dobrze, spokojnie bez koszmarów. Moje pytanie brzmi czy przy tych lekach mogę pić trochę słabej kawy. Piłam ją zawsze i nagle odstawiłam. Może to tez powoduje złe samopoczucie. Czekam z wielka nadzieją na poprawę nastroju, bo jeszcze pracuję i jest mi trudno si e skupić. Czy zamiast Clonazepamu mogę czasem brać Efebam ? Czekam z nadzieją na poprawę nastroju.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    I dobrze! Trzeba (niestety!) trochę poczekać na rezultaty. Leki wpływające na nastrój nie działają od pierwszych dawek. Ale działają! I to skutecznie!
    Nie musi Pani odstawić kawy. Byle nie było to kilka filiżanek mocnej na dzień.
    Nie mieszałbym Afobamu z Cloranxenem. To leki z tej samem grupy farmakologicznej.
    Pozdrawiam


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.