Pytania pacjentów (1070)

    Jak długo po 19 letniej remisji schizofrenii należy oczekiwać poprawy stanu zdrowia.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Przykro mi - nie rozumiem pytania. Wszak remisja to ... poprawa, ustępowanie lub znaczne zmniejszenie objawów choroby! A więc chyba "poprawa stanu zdrowia" prawda? Proponuję napisać coś więcej o co piszącemu chodzi. Wówczas łatwiej będzie o satysfakcjonującą odpowiedź.
    Pozdrawiam.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Zaburzeniom hormonalnym, w tym chorobom tarczycy, często towarzyszą zmiany nastroju nastroju. Konsultacja psychiatryczna (a nie psychologiczna) wskazana. Psycholog nie jest lekarzem i nie ma dostatecznej... Więcej


    Czy można podczas stosowania Sertagenu 50 mg, oraz na noc Trittico 25 mg stosować Mefacit, a także tabletki rozkurczowe typu No-Spa?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Można. Choć efekt tego połączenia może zależeć od wskazań i przeciw wskazań do ich stosowania. W każdym razie lepiej stosować je w umiarkowanych dawkach.


    Czy istnieje jakiś lek który odrzuci mnie od alkoholu?
    Mam problem od dłuższego czasu,oczywiście jak chce to moge nie pic,ale jak juz zacznę to pije az alkohol sie skończy.
    Czy psychiatra mi pomoże?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Chyba nie ma co liczyć na to, że "lek odrzuci od alkoholu". Sam pijący może wyrzec się go. I powinien, jeśli ma poczucie, że ten środek zaczyna rządzić jego życiem. Przekonanie, że jak się chce to można nie pić jest dość złudne. Istotą uzależnienia jest to, że człowiek robi rzeczy, których wolałby nie robić.
    Nie sądzę by wizyta u psychiatry była najlepszym rozwiązaniem. Proponuję kontakt z poradnią odwykową. Ale taki czyn wymaga odważnej decyzji zerwania z wielością zaprzeczeń. Bez tego trudno ruszyć z miejsca.
    Poradnie odwykowe najczęściej dysponują całym wachlarzem programów,dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.
    Pozdrawiam


    Witam mam pytanie dotyczące stosowania leków zażywam bioxetin 20 mg czy mogę zamienić na fluoksetyne 10 mg po 2 tabletki

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Bioxetyna i Fluoksetyna to ten sam lek produkowany przez dwie różne firmy. Więc ta zamiana to tylko zmiana nazwy.
    Pozdrawiam


    Problem dotyczy mojej mamy lat 52 zawsze wesoła z werwą do życia pełna optymizmu i szczęścia od około 8 miesięcy jest bardzo przytłoczona zmęczona ma problem ze snem często płacze nic ja nie cieszy. Bardzo chciałabym jej jakoś pomoc wiem ze to wiek menopauzy ale wiem ze każda kobieta przez to przechodzi wiec myśle ze jakoś mogę jej pomoc z pomocą specjalisty tylko nie wiem do kogo się kierować. Dodam jeszcze ze ma bardzo niskie ciśnienie i to tez chyba wpływa na tak złe samopoczucie. Proszę o pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Trudno pomagać najbliższym. Zdezorientowani zmianą funkcjonowania zwykle rozpaczliwie poszukujemy rozwiązania. Często przez medykalizowanie. A to menopauza, a to niskie ciśnienie krwi...
    A może to nie choroba a kryzys egzystencjalny? A reakcja na trudną sytuację? A kryzys siły wieku? A może to odpowiedni sposób radzenia sobie z przeżyciami, o których otocznie nic nie wie?
    Proponuję rozpocząć od uważnego, życzliwego a nie oceniającego(!!) wysłuchania tego co Mama ma do powiedzenia. (Niezwykle istotną sprawą jest powstrzymanie się od oceny!)
    Od prób zrozumienia tego co Ona przeżywa. Od prób wspierania jej w tej trudnej sytuacji.
    Może dobrze będzie dopytać się o przeżycia nie tylko związane ze smutkiem, płaczem, zburzeniami snu. Nawet człowiek bardzo chory nie składa się wyłącznie z cierpienia.
    A może warto dociec co sama Matka chciały by dla niej zrobić?
    Jeśli trzeba będzie udać się do lekarza proponuję wizytę u psychiatry. Nieraz trudno nakłonić cierpiącego do wizyty u tego(tej) specjalisty(tki). Może lepiej jest proponować wizytę bez sugerowania choroby. Lepiej jest proponować konsultację celem uzyskania informacji jak można pomóc!
    Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


    Czy są już równie skuteczne lub skuteczniejsze leki od preparatów Risperidonu i Olanzapiny jeżeli chodzi o zwalczanie objawów wytwórczych (pozytywnych) ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Tak są. Jest ich kilka. Nie piszę o nich bo uważam, że lek należy zastosować dla każdego człowieka nie tylko według rozpoznania ale i innych, ważnych czynników jak: wiek, płeć, inne schorzenia, dotychczasowe leczenie, przestrzeganie zaleceń lekarskich itp. Bez zbadania lekarskiego nie sposób podpowiadać które leki mogą być skuteczniejsze.


    Sugeruję wizytę


    Naprawdę są równie skuteczne leki jeżeli chodzi o leczenie objawów wytwórczych (pozytywnych)? Bo risperidon i olanzapina są najczęściej stosowane przy tego typu objawach i uchodzą za raczej najskuteczniejsze ze wszystkich.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Leki stosuje się nie tylko według wskazań chorobowych. Na dobór leków ma wpływ szereg czynników jak: wiek, płeć, budowa ciała, choroby do tej pory przebyte ( nie tylko psychiczne), sposób metabolizowania leków, objawy uboczne przy ich zażywaniu....
    Dość często stosowane są i inne leki psychotropowe czyli leki przeciwpsychotyczne prócz tych wymienionych w pytaniu.
    Proszę pamiętać, że dla nas psychiatrów określenie" lek psychotropowy" oznacza środek farmakologiczny stosowany w leczeniu psychoz. A nie, jak to często określa się "na forach" środek szkodzący, powodujący upośledzenie funkcjonowania, uszkadzający mózg, uzależniający!
    Jeśli pytanie jest zadawane z prostej ciekawości - to proszę poszukać strony internetowej przeznaczonej dla pacjent - tam można znaleźć wiarygodne informacje. Ale nie strony producentów leków "wspomagających leczenie".
    Jeśli zaś pytający(a) sam(a) ma przepisywane leki przeciw psychotyczne - proponuje porozmawiać o tym z lekarzem leczącym!


    Sugeruję wizytę


    Czy moge se jakos sama pomoc z lekami?boje sie czegos ale niewiem czego. Nie moge o tym przestac myslec.ogolnie czuje sie zle a moze nawet strasznie zle. Mieszkam w Angli. Czy sa jakies leki?ktora sa w stanie mi pomoc?
    Z gory dziekuje za odpowiedz.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Likwidowanie lęków przy pomocy leków nie jest
    najlepszym rozwiązaniem.
    Uczucia powstają w części mózgu która nie znajduje się pod naszą kontrolą. Nie możemy wybierać sobie emocji.
    Jednak choć ich nie możemy wybierać możemy
    być za nie odpowiedzialni.
    Wskazanym jest świadome ich przeżywanie a nie odtrącanie, odrzucanie. W efekcie jeśli chcemy się ich pozbyć wzmacniamy je. Ignorowanie ich, odrzucanie, odgradzanie się od nich, choć wydaje się dobrą metoda na pozbycie się ich prowadzi jednak jedynie do tego, że wpływają na nasze zachowanie w sposób dla nas nieuświadamiany.
    Proponuję wczuć się w te lęki, spróbować je nieoceniająco przeżyć. One są choć Pani tego nie chce. Ale może one chcą coś Pni powiedzieć? O Pani samej, o sposobach reagowania na wydarzenia z Pani życie? Czasem lęk jest ostrzeżeniem przed podejmowaniem ryzykownych decyzji!
    Chyba dobrze byłoby spotkać się z psychoterapeutą.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Opis wskazuje na to, że u Mamy wystąpiło majaczenie ("delirium, tremens"). Jest to zaburzenie psychiczne, choroba psychiczna spowodowana przez alkohol. Nawet nie leczone zwykle mija po kilku dniach. Ale... Więcej


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.