Pytania pacjentów (1070)

    Jestem płaczliwa, mam obniżony nastrój i niechęć do samej siebie, nic mnie nie cieszy - co mogłabym z tym zrobić ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Dobrze będzie zgłosić się do psychiatry. Chyba ma Pani zaburzenia nastroju! Ale czy to choroba - trudno odgadnąć! Opisane przeżycia mogą być reakcją na trudną sytuację a więc nie chorobą a nadmiernie nasiloną reakcją na trudności.
    Ale i tak lepiej skontaktować się z lekarzem by ten zadecydował o dalszym postępowaniu.


    Sugeruję wizytę


    Mam poważny problem. Moja mama ma 53 lata i od paru miesięcy przechodzi menopauzę. Tydzień temu zaczęły się problemy: problem z pamięcią, drgawki, lęk itp. Na oddziale skierowano nas na odział psychiatryczny i zdiagnozowano zaburzenie dysocjacyjno konwersyjne. Dostała leki ( pregabalin 75, kwetaplex xr 50, bioxetin zomiren,). Po tych lekach mama ma zaburzenia pamięci, równowagi, czasem śpi nawet w dzień i ciężko ją dobudzić. Moim zdaniem jest otumiona tymi lekami. Już nie wiem co mam robić. Proszę o pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Zwykle pryz wypisie lekarze oddziałowi zalecają leczenie ambulatoryjne! Proponuję wizytę u najbliższego psychiatry. Za burzenia dysocjacyjno- konwersyjne to zaburzenia nerwicowe, które można, skutecznie leczyć!


    Moja dziewczyna 2 razy po alkoholu miała bardzo mocny atak złości/agresji. Zazwyczaj gdy wypije trochę więcej nic się nie dzieje i ma zwykłe humorki, dwa razy jednak zdarzyło się, że nie mogłem jej opanować miała niesamowicie mocny i bezpodstawny atak złości - mamy bardzo dobry związek, na co dzień nie ma żadnych większych problemów i dogadujemy się bardzo dobrze - jednakże w tych dwóch wypadkach zaczęła się na mnie rzucać, atakować oraz mówić rzeczy kompletnie sprzeczne z rzeczywistością (że zniszczyłem jej życie, jestem najgorszy, żałuje, że mnie nie zdradziła i, że z chęcią to zrobi, że się zabije etc etc.) wszystko trwało tak długo, aż się nie zmęczyła (nie pozwalałem jej na wyjście itp. na ile mogłem, choć zostałem dosyć mocno pobity/pogryziony, a sam nie miałem zamiaru używać przemocy. Na drugi dzień oczywiście przepraszała choć większości nie pamiętała. Zapisałem ją do psychologa który jej w miarę pomógł (mimo udanego związku ma zaniżoną samoocenę i myśleliśmy, że to może stąd), póki co wszystko jest ok, ale boję się o kolejne takie sytuacje, czy warto przeprowadzić jeszcze jakieś badania i sprawdzić ewentualne inne problemy? Choć problem nie powrócił od pół roku to jednak zdarzają się okazje do napicia się i przez to co się stało mam straszne obawy, czy się to nie powtórzy czego byśmy bardzo nie chcieli. Sytuacja jest jak dla mnie dziwna i im więcej o tym myślę, tym bardziej niepokoję się czy chodziło tylko o podłoże psychologiczne.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Nietypowe dla danej osoby zachowania po alkoholu magą mieć kilka przyczyn np. łączenie alkoholu z lekami uspakajającymi.
    A czy życie bez alkoholu jest niewyobrażalne?
    Gdyby Pani reagowała podobnie na inny składnik pokarmowy, to mimo wszytko spożywała by go?


    Jestem uzależniona od leku onirex (3 lata po 1,5-1 tabletka na noc) które nierzadko popijalam piwem. Moje pytanie: Należy je odstawić od razu czy stopniowo schodzić? Mój lekarz rodzinny kazał mi od razu i przepisał ketrel ale nie wiem kiedy go brac

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Należy odstawić i onirex i alkohol! Alkohol do razu Onirex stopniowo zmniejszając. Ketrel może pomóc w kłopotach ze snem po odstawianiu Onirexu


    Od ponad 2 tyg. biore sympramol w dwóch dawkach po 50mg. I chydroksyzyne w wyjatkowych sytuacjach na zaburzenia somatyzacyjne. Czy te leki moga źle zadziałać z zapaleniem marichuany. Czy zagraża to zdrowiu? Wczesniej nie miałam złych doświadczeń z thc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Radzę nie łączyć żadnego leku marihuaną! To ryzykowne połączenie! Tak, to może zagrażać zdrowiu


    Jestem kobietą, mam 31 lat. Od 2 lat źle się czuje, a od pół roku praktycznie mam problem z funkcjonowaniem. Miałam w tym czasie wykonane badania krwi, moczu, tarczycę, test na pasożyty, tk głowy, usg brzucha, kolonoskopię, ciśnienie czasem skakało ale w sytuacjach stresowych, normalnie 120/80 za to tętno około 80-100. Wszystkie badania wyszły dobrze poza rtg szyji - zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatia C4-C5. Moje objawy ostatnio znacznie utrudniają mi życie-ciągłe uczucie ciśnienia w głowie(przy normalnym ciśnieniu) lub delikatne zawroty, nagłe uczucie gorąca, ciężkość nóg, potliwość, uczucie jakbym była nie w swoim ciele, uczucie odrealnienia, nadwrażliwość na dźwięk, problem z koncentracją,ściskanie w żołądku i brak apetytu, biegunki naprzemiennie z zapraciami (z kolonoskopii stwierdzony został zespół jelita nadwr.), Boje się każdego dnia, że będzie to samo i jest, chciałabym, zeby było tak jak dawniej. Dodam, że taki stan zaczął się po wypadku 2 lata temu w którym prawie straciłam ręke-uratowana została, ale w połowie nie mam czucia z czym nie mogę się pogodzić. Dodam jeszcze, że w ciągu tych 2 lat wiele myślałam o chorobach i myślałam, że je mam, żyje w ciągłym lęku bo nadal nie wiem co mi jest... Dlaczego się tak czuje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Reakcja na traumatyczne przeżycia takie jak zagrożenie dla życia lub zdrowia zwykle wywołują przewleką reakcje nerwicową - adaptacyjną. Z obniżeniem nastroju, bezradnością i bezbronnością. Uważam, że powinna się Pani leczyć. Co więcej leczenie zwykle jest skuteczne. Najlepiej połączyć leczenie przy pomocy leków z psychoterapią!


    Sugeruję wizytę


    Bylam u psychologa 3 razy, na początku było ok jednak nikt nie jest w stanie mi pomóc. Najchetniej bym spala i nie wstawala z łóżka jest to bardzo męczące. Nie wysypiam się, ile bym nie spala. Nie wiem już do kogo zwrócić sie o pomoc. Moje życie ostatnio to ciągły sen lub zmęczenie ciężko się za coś zabrać. Nawet w pracy strasznie jestem senna, przez to ciężko się zebrać żeby do niej iść. Co mi może być? Gdzie mam iść o poradę? Dodam ze chora tarczyca już jest wykluczona.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Pomoc psychologiczna, jeśli to ma być psychoterapia, nikomu nie jest w stanie pomóc w ciągu trzech posiedzeń! Dlaczego pisze Pani, że "jednak nikt nie jest w stanie mi pomóc". Czy była już Pani u lekarza? Jakiej specjalności?
    Proszę nie dociekać przyczyn robiąc badania! Nie tędy droga! Lekarz może starać się postawić diagnozę uwzględniając nie tylko objawy ale cały szereg innych czynników takich jak wiek, budowa ciała, dotychczasowe schorzenia i linię życiową, aktualną sytuację społeczną, rodzinną, zawodową...
    Niestety droga na skróty przez pytanie dr Googla nie zbliży Pani do rozwiązania problemu.


    Sugeruję wizytę


    Mam pytanie odnośnie leku alprox 0,5 mg. Do jakiego czasu po zażyciu jednej tabletki można ją wykryć w ślinie narkotestem. Pytam ponieważ mam problemy ze spaniem jedynie benzodiazepiny na mnie w miarę dobrze działają Niestety nie można po nich prowadzić maszyn. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Alprox nie jest narkotykiem więc nie można go wykrywać narkotestem! Poziom leku we krwi oznacza się jedynie laboratoryjnie a wynik nie jest możliwy natychmiast.
    Nie wiem co znaczy stwierdzenie, że "jedynie benzodiazepiny na mnie w miarę dobrze działają" gdyż nie należy zaburzeń snu leczyć benzodiazepinami!! Zaburzenia snu to nie choroba o objaw jakiejś choroby. Trzeba najpierw ustalić przyczynę tego objawu a dopiero potem ustali sposób leczenia.
    Przestrzegam przed samodzielnym leczeniem jakimikolwiek lekami!


    Mam pytanie dotyczące stosowania leku nasen. Lek przyjmuje sporadycznie, gdyż mam okresowe problemy z bezsennością. Wiem, że leku nie można łączyć z alkoholem, ale czy tyczy się to również dnia następnego po zażyciu wieczornej dawki ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Nasen jest dość krótko działającym lekiem. Odradzam jednak zawsze i wszystkim by nie łączyć alkoholu z jakimkolwiek lekiem!


    Mam brata schizofrenika, który od dłuższego czasu nie bierze leków,ale do psychiatry chodzi,w domu strasznie krzyczy na mnie i na mamę, która jest poważnie chora chce żebyśmy robili to co on chce pytałam się psychiatry co mogę zrobić poradził mi abym wystąpiła w trybie związkowym do sądu rodzinnego opiekunem brata jest moja mama prosiłam ją wiele razy żeby porozmawiała z jego lekarzem, ale niestety nie chce,moim zdaniem ustępowanie choremu psychicznie pogłębia jego chorobę brat ma obecnie 55 lat. Co w tej sytuacji robić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Krystyn Czerniejewski

    Czy brat jest ubezwłasnowolniony i matka jest prawnym opiekunem? Jeśli tak, to tylko ona może wystąpić do sądu.
    Nie bardzo rozumiem co pisząca ma na myśli gdy wspomina o "trybie związkowym". Nie znam takiego terminu. Być może chodzi o tryb "wnioskowy".
    Nie można nikogo zmusić do leczenia.
    Z tego co Pani pisze domyślam się, że Pani kontaktuje się z lekarzem brata. Czy lekarz wie, że brat nie stosuje się do jego zaleceń?
    Chyba ten lekarz poradził by skontaktować się ze sądem. Czy zrobiła to Pani? A jeśli nie to dlaczego?
    Niestety nie jestem w stanie udzielać porad przy tylu niewiadomych!


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.