Pytania pacjentów (128)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wskazane byłaby najpierw konsultacja z psychiatrą (można to zrobić dziś bez wychodzenia z domu czyli on-line).
Czy możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka, jeśli od 10 lat mam ataki paniki i muszę wtedy wziąć leki (atak potrafi trwać 7 h), mam 35 lat i to już ostatni dzwonek.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Możliwe jak najbardziej, ale może warto omówić to z psychiatrą.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wydaje się, że powinien Pan skorzystać z konsultacji psychiatrycznej. Objawy mogą być bowiem np. sposobem ekspresji Pana lęku.
Pierwszy atak paniki mialam na początku marca. Budzenie się w nocy z przyśpieszonym biciem serca, nieuzasadniony lęk, że umrę. To straszne tak się czuć. Na początku zaczęło się od zwrotów głowy i pogorszenia widzenia. Później całkowicie mnie rozłożyło. Bolała mnie głowa, czułam duszności, kłucie w klatce piersiowej. Nie miałam siły wstać z łóżka, brak apetytu. Trafiłam do neurologa, okulisty. Dostałam skierowane na MR głowy i eeg. Niestety teraz nie można wykonywać badać z powodu wirusa. Powoduje to jeszcze większy lek. Od tamtej pory cały czas czuję ucisk w głowie, z przodu, na czole i w okolicy nosa. Kiedy się czymś naprawdę zajmę i nie myślę mam wrażenie że mija. Ale myśli że umrę i na pewno mam guza mózgu, albo coś równie złego powracają same. Dziś od rana bardziej bolała mnie głowa. Mam wrażenie że przez nerwy to się nasila, a miałam parę nerwowych dni. Nie mogę zasnąć bo boję się że się nie obudzę. Serce mi szybciej bije i mam lęki. Nie daje już z tym rady. A na moje bóle głowy leki nie pomagają, paracetamol, apap extra, ketonal, poltram, nimesil, nic nie pomaga. Nie są to zazwyczaj silne bóle, ale są ciągłe, więc mnie bardzo męczą. Cały czas chodzę poddenerwowana. Mam już tego dość. Badania krwi, moczu w normie. Inne podstawowe także. Tarczyca badana pół roku temu też w porządku. Mam nawracające infekcje intymne, chondromaltacje rzepki. Chciałabym się czuć normalnie. Czy to mogą być objawy nerwicy?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, warto skonsultować się z psychiatrą.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dziadek bezwzględnie wymaga pilnej diagnostyki psychiatrycznej i neuropsychologicznej. Dobrze dobrane leczenie może "złagodzić obyczaje" u osób starszej pobudzonej. Należy szybko wykonać badanie neuroobrazowe... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trudno na tak postawione pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Trzeba zbadać pacjenta.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie robiłbym tego samemu, tylko strategię redukcji dawki omówił z lekarzem. Pytanie na co ten lek został przepisany i czy nie należy zastąpić tego leczenia innym.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto to mimo wszystko skonsultować z lekarzem, bo - o ile suchość w ustach może być skutkiem ubocznym Citabaxu, o tyle trudności z oddychaniem mogą być zarówno wywołane infekcją koronawirusa, jak i zespołem... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trzeba skonsultować się z psychiatrą. Wielu porwadzi teraz konsultacje online. Jeśli znajdzie uzasadnienie (wskazania) do zwolnienia, to wystawi je w formie elektronicznej w czasie konsultacji.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, mogą to być objawy nerwicowe. Warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej.