Pytania pacjentów (118)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    WItam
    podwyżsozny poziom Ca 125 nie jest wyznacznikiem raka jajnika może świadczyć o wielu objawach narządowych w obrębie jamy brzusznej i/lub może być błędem laboratoryjnym . W przypadku prawidłowego... Więcej


    Mam 38 lat,pod prawą piersią pojawił mi się guzek wielkości grochu, nabrzmiały i prawie fioletowy. Nie boli , dlatego wcześniej go nie zauważyłam.Wystraszylam się nie na żarty ,do jakiego lekarza mam się udać :ginekologa czy też onkologa?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    proponuję konsultację onkologiczną/dermatologiczną


    Witam. Moja babcia ma bardzo złośliwego raka jajnika. Jest jej bardzo ciężko. Czy powój polny pomoże zwalczyć jej raka? dużo o tym czytalam i chcialabym sie dowiedzieć czy to prawda. Proszę o szybką odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    witam
    to pytanie do osoby zajmującej się ziołolecznictwem
    w przypadku raka jajnika wg światowych standardów najbardziej efektywne leczenie polega na usunięciu zmian oraz zastosowaniu chemioterapii
    w przypadku braku możliwości wykonania operacji (choroba rozsiana) wskazana jest chemioterapia/chemioimmunoterapia


    Zrobiłam mammografię i usg piersi, z usg lekarz powiedział, że wszystko jest w porządku. Z opisu mammografii wynika, że są zwapnienia w obu piersiach pojedyncze łagodne, zmian ogniskowych brak, węzły chłonne bez zmian, wskazane badanie mammograficzne za rok. Czy zwapnienia są groźne? Mam 44 lata.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    w powyższym przypadku nie ma powodu do niepokoju aczkolwiek zwapnienia opisywane w MMG należy kontrolować (MMG co rok) uzupełniając diagnostykę o okresowe wykonywanie badania USG piersi (zwłaszcza u pacjentki przed 50rz)
    w przypadku pojawienia się nowych zmian i/lub "deformacji" dotychczas występujących zwapnień wskazana jest pogłębiona diagnostyka.
    Proszę nie zapominać o samokontroli piersi, którą każda kobieta powinna przeprowadzać co najmniej raz na 3 miesiące.


    Mama mojego partnera umaerła na raka ejlita rgvubego. jego ojciec ma raka prostaty. jakie jest ryzyko, że on tez moze byc w grupie zachorowalnosci? Jakie badania kontrolne powinien wykonac? I czy w trakcieie zapłodnienia (jakbym zaszła z nim w ciąże) on może przekazac mi jakies "niedobre rzeczy" lub dziecku?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    Wywiad rodzinny obciążony niekoniecznie musi być związany z zaburzeniami genetycznymi, które będą "przenosiły daną chorobę na kolejne pokolenia.
    Na powstanie nowotworu składa się wiele czynników: wiek, płeć, styl życia, środowisko, choroby współistniejące i rodzinne obciążenia. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie składowe żeby określić ryzyko wystąpienia nowotworów w kolejnych pokoleniach.
    Jeśli chodzi o kontrolne badania u mężczyzny znów należy wziąć pod uwagę powyższe elementy.
    Badania kontrolne wykonywane są w ramach POZ i obejmują:
    - podstawowe badania krwi - morfologia, jonogram, poziom enzymów wątrobowych, kreatyniny (funkcje nerkowe), TSH (choroby tarczycy)
    - USG brzucha co 1-2 lata lub w razie wskazań
    - rtg klatki piersiowej co 2 lata lub w razie wskazań
    - po 50 rz u mężczyzn kolonoskopia ( w ramach programu przesiewowego bez skierowanie do 65rz) oraz oznaczenie poziomu PSA całkowitego(ocena prostaty)


    Od dużego czasu mam powiększony wezęł chłonny na szyi z lewej strony, lekarz zbagatelizował ( dostałam leki odczulajace) tyle że wezęł jak jest od ok 1.5 roku tak jest do dzisiaj w tym samym miejscu i kształcie, morfologia ok.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    jeśli węzeł jest powiększony od dłuższego czasu, pojedynczy, nie ma niepokojących objawów (jak w powyższym przypadku) i jest kontrolowany w USG obwodowych węzłów chłonnych - zachowana jest prawidłowa budowa (obecna zatoka w węźle w opisie USG) nie ma powodu do niepokoju.
    Najpewniej jest to przerośnięty odczynowy/pozapalny węzeł - czasami przy przewlekłej chorobie/"czynniku drażniącym" węzły chłonne nie zmniejszają się.
    Należy jednak pamiętać,że w takiej sytuacji jest wymagana okresowa kontrola w badaniu USG i w przypadku jakichkolwiek zmian nieobecnych w badaniu poprzednim wskazane jest usunięcie węzła.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    Witam
    Aby odpowiedziec na pytanie dotyczace mozliwosci leczenia potrzebne sa dalsze informacje kliniczne- jakie jest zaawansowanie choroby nowotworowej, czy znana jest przyczyna niewydolnosci nerek - czy... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    Witam w mojej opinii wskazana konsultacja onkologiczna i dermatologiczna oraz ponowna konsultacja chirurga onkologa. Wskazana jest ocena preparartu pod katem marginesu tkanki zdrowej a takze brak jest... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    W celu oceny zmiany skornej nalezy sie umowic na wizyte do dermatologa lub onkologa lub lekarza POZ z zaznaczeniem, ze chcialaby Pani wykonac basanie dermatoskopii :)
    Niestety na podstawie opisu nie mozna... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Grzęda

    Witam
    Torbiele jajnika to zmiany lagodne aczkolwiek do decyzji lekarza ginekologa pozostaje czy zmiane obserwowac wykonujac kontrolne usg dopochwowe czy wymaga taka zmiany usuniecia i oceny mikroskopowej. Więcej


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.