Pytania pacjentów (476)

    Od dluzszego czasu nie mogę nic jesc ani pic bo zaraz wymiotuję schudlam juz 13 kg czasem mam zawroty glowy oczywiscie nerwowy i zestresowany tryb zycia, (wychowuje 3- kę malych dzieci 3 latka i 1,5 roku blizniaki) boje sie ze to jakas nerwica badz depresja. Jestem placzliwa, wybucham, krzycze,mam nagle zmiany nastroju, ciagle łapię infekcje kobiece, mam zaparcia, krwawienia z odbytu oraz te wymioty po kazdym posilku tak jakby ucisk w gardle,nerwowosc suchosc w ustach i brak energii. Częste odbijanie po jedzeniu i do tego jeszcze torbiel czekoladową na jajniku , bole zamostkowe.co dalej robic jakie badania wykonac.? W gastroskopi tamtego roku wyszlo zapalenie sluzowki żołądka a teraz nie wiem co jest. Chce jesc a nie moge prosze o pomoc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Takie dolegliwości rzeczywiście mogą być objawami depresji lub innych schorzeń psychicznych. Wskazana jest konsultacja psychiatryczna lub chociaż kontakt z psychologiem. Ze strony gastrologicznej niepokoi natomiast szczególnie niemożność przyjmowania pokarmów i utrata masy ciała oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Wymaga to pilnej diagnostyki, również endoskopowej - żeby potwierdzić tło psychiczne zaburzeń połykania, powinno się najpierw wykluczyć tło organiczne. Proszę pilnie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego celem dalszego leczenia.


    Mam 21 lat jestem kobieta. od tygodnia mam problem z układem pokarmowym. Mialam kilka dni ból podbrzusza i zaparcia. Później cała noc wymiotowałam i mialam biegunkę, teraz od 3 dni znow zaparcia. Brałam smecte probiotyki krople miętowe i elektrolity, a od dzis biorę tez tribux forte (tak zalecił lekarz rodzinny) Dzis brzuch delikatnie mniej boli, rano pojawiła sie biegunka a do tego doszedł ból głowy zawroty (bez gorączki) i ma wrażenie jakby puchła mi szyja w okolicy żuchwy i uszu. Czy to ciąg dalszy grypy? Co robić? U lekarza byłam dzis ale doktor nic nie wyczuła dotykając szyje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Rzeczywiście krótki wywiad dotyczący objawów może świadczyć o infekcji lub zatruciu pokarmowym jako przyczynie dolegliwości. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po leczeniu włączonym przez lekarza rodzinnego, wskazana jest ponowna konsultacja i poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne krwi i kału, USG jamy brzusznej. Do rozważenia jest też kolonoskopia.
    Pozdrawiam


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Najpierw powinno się ustalić czy Pani dolegliwości wywołane są rzeczywiście przez refluks. Tu wskazana jest odpowiednia diagnostyka. Jeśli tak to istnieją różne grupy leków skuteczne w tym schorzeniu.... Więcej


    Nazywan się Łukasz mam 34 lata od ok 3 tygodni mam problem z wypróżnieniem oraz uczucie ciągłego parcia na stolec . Nie zaobserwowałem krwi na stolcu .Wypróżnienie nie sprawia bólu ale duży wysiłek. Z góry dziękuje za odpowiedz.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Krótkotrwałe zaburzenia rytmu wypróżnień są najczęściej związane z błędem dietetycznym. Po zastosowaniu leków łagodnie przeczyszczających dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli nie wskazana jest bardziej zaawansowana diagnostyka.
    Proszę udać się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa celem badania fizykalnego i porady


    Lekarz na podstawie badań krwi stwierdził , że mam Zespół Gilberta , wszystkie wyniki w normie poza bilirubina podwyższona okło 4x ponad norme, poprosiłem go o coś na zbijanie tego wskażnika i zapisał
    mi Tegretol 200 CR , moje obawy dotyczą tylko skutków ubocznych tego leku ponieważ z informacji w internecie jest bardzo toksyczny , chociaż przy Zespole Gilberta daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Jestem Mężczyzną 26 lat , nigdy nie miałem kłopotów ze zdrowiem poza ZG który przez wyrzuty bilirubiny działa żle na wygląd i nie moge sie z tym pogodzić przez co chyba wpadłem w depresje. I czy są jakieś określone dawki , które można stosować bezpiecznie ? czy mimo wszystko ten lek bedzie mi sie dawał we znaki z biegiem czasu ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Nie demonizowałbym aż tak złego oddziaływania na wygląd zespołu Gilberta. Owszem, może on objawiać się zażółceniem powłok skórnych lub twardówek, jednak tylko po obciążeniu wątroby. Przy stosowaniu się do zaleceń takie objawy są rzadkie.
    Jeśli chodzi o działania uboczne Tegretolu, to tak jak przy stosowaniu każdego innego leku, mogą u Pana wystąpić. Wtedy należy lek odstawić lub zredukować dawkę.
    Co do zalecanej dawki - powinna być zgodna z zaleceniem prowadzącego lekarza.


    Od pewnego czasu wyczuwam pod prawym żebrem taką "kulkę" ona nie boli ale przez to że wiem że ona tam jest to czuję taki dyskomfort. Dodam również że często jestem oslabiona, senna, nic mi się nie chce i nieraz taka "odcięta od świata". Ostatnio też gdy szybciej wstałam poczułam ukłucie właśnie w tym miejscu. Bardzo się boję, czy to może byc rak?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Niestety przez internet nie da się zdiagnozować takiej zmiany. Wskazane jest badanie lekarskie i ewentualnie dalsza diagnostyka, np USG zmiany lub biopsja. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem.
    Pozdrawiam


    Mam 30 lat. Od dwóch miesięcy leczę się na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Przyjmuję tabletki tardyferon fol. Miałam zrobioną kolonoskopię i gastroskopię. Z badania histopatologicznego gastroskopii dostałam następujący opis: Przewlekłe (+) aktywne (-)zapalenie błony śluzowej dwunastnicy. Wybroczyny krwawe. Materiał badano w całości. Zwiększona liczba limfocytów wewnątrznabłonkowych: Wskazana korelacja wyniku badania histopatologicznego z wynikami badań laboratoryjnych z oznaczeniem miana przeciwciał przeciwgliadynowych w celu wykluczenia obecności zespołu złego wchłaniania.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego zalecono Pani dalszą diagnostykę w kierunku celiakii lub innych przyczyn zespołu złego wchłaniania. Nie opisała Pani jak makroskopowo wygląda błona śluzowa. Proszę się udać do gastrologa, ze wszystkimi wynikami badań, celem kontynuacji diagnostyki i leczenia.


    Badanie histopatologiczne
    Przewlekłe (+) aktywne (-) zapalenie błony śluzowej dwunastnicy. Wybroczyny krwawe. Materiał badano w całości. Zwiększona liczba limfocytów wewnątrznabłonkowych: Wskazana korelacja wyniku badania histopatologicznego z wyniku badań laboratoryjnych z oznaczeniem miana przeciwciał przeciwgliadynowych w celu wykluczenia obecności zespołu złego wchłaniania.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Na podstawie wyniku badania histopatologicznego ustalono wskazania do diagnostyki w kierunku celiakii lub innej przyczyny zespołu złego wchłaniania. Proszę zgłosić się do gastroenterologa celem dalszej diagnostyki i leczenia


    Używałam plastrów ewrav i wzięłam tabletkę dzień po odkleilam plaster i n8edostalam miesiączki już z drugi miesiąc czy mogę być w ciazy

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    gastrolog to nie to samo co ginekolog. proponuję konsultację ginekologiczną


    Wczoraj miałam usuwany ząb, było z nim nieco problemów i dość obficie krwawiłam, dzisiaj również czuję posmak krwi, choć tej nie widać w ślinie.
    Wczoraj wieczorem pojawił się czarny stolec, dzisiaj piecze mnie w żołądku.
    Czy kolor stolca może być związany z połkniętą krwią? Czy ten stan jest niebezpieczny, czy mogę poczekać i sprawdzić, czy następnym razem kał również będzie czarny? Nigdy wcześniej nie miałam problemów z żołądkiem.
    Kobieta 20 lat, nie palę i nie piję.
    Dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Połknięta krew, po kontakcie z kwasem w żołądku oraz bakteriami w jelicie zmienia swój kolor - stąd czarne stolce. Dodatkowo jest związkiem bardzo drażniącym, więc może powodować podrażnienie żołądka.
    Jeśli krwawienie ustało to stolce za 1-2 dni powinny odzyskać normalną barwę.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.