Pytania pacjentów (476)

    Dlaczego po usunięciu woreczka żółciowego, kilka lat temu. teraz boli brzuch od miesiąca . choruje na sarkoidoze, cukrzyce,astme, choroba nerek, prostata.. Po zrobieniu gastroskopi wyszlo, za zarzuca żółć na żołądek,dostał tabletki Metronidazal Polpharma 500 mg. Ale ma po tym uczulenie i swędzi cale cialo.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Po cholecystektomii może pojawić się refluks żółciowy, którego objawami są m.in. bóle nadbrzusza. Metronidazol nie jest właściwym lekiem w tym przypadku. Jeśli pojawiły się objawy uczulenia lub nietolerancji leku, należy go odstawić.
    Zalecam zgłoszenie się do gastroenterologa.


    Bardzo proszę o informacje na temat wyniku tego badania. Było to badanie wycinka z żołądka pobranego podczas gastroskopii.
    Badanie wykonano endoskopem Olympus GIF 185, Exera III
    Przełyk bez zmian. Jedynie nad wpustem widoczne są drobne nadżerki (wg Los Angeles A).
    Wpust oglądany od góry i w inwersji bez zmian. Żołądek podatny na rozdymanie, perystaltyka żołądka prawidłowa. Jeziorko śluzowe przezierne. Sklepienie, trzon, antrum o plamiście zaczerwienionej śluzówce- wycinki zx antru but. 1 i trzonu but. 2.
    Odźwiernik kształtny.
    Opuszka XII- cy i część zaopuszkowa bez zmian.
    Wycinki na badanie histopatologiczne: jw.
    Test ureazowy: po 10 minutach ujemny.
    Wnioski: jw


    Rozpoznanie histopatologiczne
    Gastritis chronica erosiva- A
    Gastritis chronica non activa minoris gradus - B
    Opis makroskopowy
    A- antrum ;3 do 0,4 cm
    B- trzon 0,3 cm

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Wyniki wskazują na nadżerkowe zapalenie żołądka bez infekcji Helicobacter pylori oraz refluksowe zapalenie przełyku. Proszę zgłosić się do swojego lekarza w celu włączenia leczenia inhibitorem pompy protonowej


    Od jakiegos czasu odczuwam bóle w brzuchu. Po lewej stronie, zazwyczaj kolo pepka lub nad nim. Czasami bol jest rozlany a czasami punktowy. Do tego często czuję bulgotanie, przelewanie i wzdęcia.Od czasu do czasu zgaga.Żadnych innych objawów nie ma. Zastanawiam się czy nie ma się czym martwić bo to bledy dietetyczne czy jednak moze to byc cos poważnego. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Owszem, mogą to być objawy błędów dietetycznych, jednak bez dokładnego wywiadu i chociaż badania fizykalnego przez lekarza, trudno to stwierdzić. Proszę zgłosić się do swojego lekarza celem konsultacji


    Wyniki DGP IgA 0,18 itTG IgA 0,19 w interpretacji są to wyniki : słabo dodatnie.Co to oznacza?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Są to badania w kierunku celiakii, jednak sam taki wynik nie pozwala na jej rozpoznanie. Wskazane jest poszerzenie diagnostyki pod kontrolą gastroenterologa.


    Od 5 dni biorę Controloc, mój lekarz psychiatra przepisał mi go na jelito nadwrażliwe. Wczoraj obudziłam się ze skrętem we flakach i bóle trwają aż do teraz, razem z obfitym wypróżnianiem i bólem. Mam też lekki stan zapalny pochwy. Co powinnam zrobić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Bóle brzucha, biegunka, wymioty, mogą świadczyć o nietolerancji danego leku, ale również o np. zatruciu pokarmowym. Wskazane byłoby zgłoszenie do lekarza rodzinnego i poszerzenie diagnostyki.
    Nie zmienia to jednak faktu, że inhibitory pompy protonowej, w tym Controloc, nie są lekami dedykowanymi dla zespołu jelita nadwrażliwego.


    OD 2 lat borykam się z dyskopatią, która mam zlokalizowaną w odcinku l3l4 czyli lędźwiowym. Od roku Zaczeło mnie kłuć w lewej części podbrzusza, wykonałem morfologię i usg jamy brzusznej która nic nie wykazała. Jakie dodatkowe badania mogę wykonać? Nie chce kolanoskopii chyba za bardzo się jej obawiam, i mam pytanie czy to może być ból związany z tą dyskopatią?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Tak, bóle związane z dyskopatią lędźwiową mogą dotyczyć nie tylko okolicy grzbietu, ale promieniować na okolice jamy brzusznej.
    Niemniej, jeśli oprócz bólu brzucha, występują dodatkowo zaburzenia rytmu wypróżnień, krew w stolcu, niezamierzona utrata masy ciała, anemia, to jest to wskazanie do poszerzenia diagnostyki o badania narządów jamy brzusznej, w tym kolonoskopię.
    Pozdrawiam.


    Czy leki z grupy IPP mogą ograniczyć skutecznie wydzielanie kwasów żołądka w przyszłości ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Nie ma takich wyników badań, natomiast ich gwałtowne odstawienie może nasilić wydzielanie kwasu bezpośrednio po terapii.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Objawy wiązałbym z nawrotem refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli jeden preparat nie jest skuteczny, wskazana jest modyfikacja terapii. Proszę zgłosić się do gastroenterologa celem dalszego leczenia


    Gastroskopia:
    Jak mam interpretować "Wniosek - niewydolność wpustu małego stopnia (bez zmian w zakresie błony śluzowej przełyku). Gastropatia obrzenkowa".

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Niewydolność wpustu jest to luźniejsze połączenie między przełykiem a żołądkiem. W tym przypadku nie powodujące zmian w zakresie przełyku. Gastropatia obrzękowa jest najczęściej wyrazem niewielkiego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.
    Nie ma informacji odnośnie ew. dolegliwości będących przyczyną diagnostyki.
    Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub gastrologa i włączenie odpowiedniego leczenia


    Mam od długiego czasu (3 lata) dolegliwości układu pokarmowego (refluks, zgagę, kwaśne odbijanie, pieczenie). W końcu objawy na tyle mnie zmęczyły ;) że postanowiłam pojść do lekarza i myślę o gastroskopii (badania laboratoryjne na helicobakter pylori systematycznie powtarzane - zawsze ujemny wynik). Oczywiście się nasłuchałam i się jej (gastroskopii) boję :( Na co zwrócić uwagę, o co pytać/prosić lekarza, by wykonano ją jak najdelikatniej? Słyszałam, że wielkość dyskomfortu zależy od urządzenia. Jakie powinno być? Dziękuję z góry za pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Janczura

    Tolerancja badania jest sprawą bardzo indywidualną, więc nie ma co słuchać opinii innych osób. Prawdą jest, że nowsze aparaty są bardziej elastyczne i nieco cieńsze niż stare, lecz raczej nie będzie Pani mogła sobie takiego aparatu wybrać. Ważne jest za to, żeby słuchać personelu w trakcie badania i wykonywać jego polecenia, ponieważ dobra współpraca znacznie zmniejsza dyskomfort


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.