Pytania pacjentów (476)
Co może oznaczać, że 22 letni człowiek jest nawet 5 razy dziennie w łazience się załatwić? Syn zdrowo się odżywia, dba o siebie, nie chudnie mimo biegunki.Badania nic nie wykazują, gastroskopia też ok.Przez 5 lat nikt nie potrafił pomóc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mogą to być objawy zaburzeń czynnościowych jelit, jednak wymaga to wykluczenia innych schorzeń. Proszę się udać do lekarza rodzinnego w celu diagnostyki i leczenia
Od 5 dni źle się czuję. Najpierw bolał mnie żołądek a teraz brzuch. Do tego doszła biegunka i nudności nic nie mogę jeść bo za chwilę jest mi niedobrze. Czym to może być spowodowane?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ostra biegunka i nudności/wymioty są najczęściej wynikiem zakażenia przewodu pokarmowego. Większość takich zakażeń ma tendencję do samoograniczania i nie wymaga leczenia, a jedynie uzupełniania płynów. Zawsze jednak wskazane jest badanie lekarskie w celu wykluczenia groźnych dla życia lub zdrowia objawów.
Po gastroskopi stwierdzono u mnie błona śluzowa części przedodzwiernikowej miejscami niespecyficznie przekrwiona, czy powinnam to leczyć?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wynik wskazuje na zapalenie części przedodźwiernikowej żołądka niewielkiego stopnia. Jeśli współistnieją z nim dolegliwości to jest to wskazanie do terapii inhibitorem pompy protonowej.
Przy badaniu na obecnosc helicobacter pylori w kale wyszlo dodatnie. Moje objawy to ciagle odbijanie sie. Crp ob bez zmian patologicznych wyszlo poprawnie, zelazo I b12, potas niskie prawie pozagranica. Moje pytanie czy badanie kalu daje obraz iz owa bacteria rowniez jest z zaladku? Nie mialam gastroskopi, I czy powinnam stosowac diete wysokoblonnikowa przy leczeniu.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Badanie kału na H.pylori jest uznaną nieinwazyjną metodą wykrywającą jego obecność. Bakteria ta bytuje właśnie w żołądku. Przy niedoborze wit B12 oraz dolegliwościach ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, istnieją wskazania do wykonania gastroskopii. Dieta wysokobłonnikowa jest natomiast wskazana w przypadku zaparć.
Mam 23lata. Od średnio 2 lat mam problemy żołądkowe biegunki/wzdęcia/zaparcia. Na poczatku bylo to przez stres. Nasiliły się bardziej od 8 miesięcy chociaz stresu nie mam juz od dawna; mam gorączki, biegunki i zaparcia i gazy. Brzuch boli mnie niemal po każdym posiłku Biore tylko tabletki antykoncepcyjne i espumisan. Czy to jakiś IBS lub choroba Crona? Sama nie wiem co moze mi dolegać. Z pęcherzem wsztbko ok, ginekologicznie tez.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ustalenie rozpoznania na podstawie samych objawów jest zwykle niemożliwe. Wymaga Pani diagnostyki, którą powinien nadzorować lekarz. Proszę się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego.
Z badania krwi wyszło mi, że mam helicobacter pylori, badania zrobiłam gdyż bardzo źle się czułam, boli mnie żołądek, mam refluks, odbija mi się, mam bardzo męczące wzdęcia. Lekarz ogólny przepisał mi Duomox i metronidazol po których dostałam uporczywej biegunki pomimo brania enterol 250, ale stwierdziłam, że jakoś dam radę. W trzeciej dobie brania antybiotyków zaczęłam wymiotować i to mnie już skusiło do zaprzestania leczenia, wszystko co zjadłam zaraz zwracałam, nie byłam w stanie wziąć kolejnej dawki antybiotyków. Jestem zdeterminowana aby wyleczyć tą bakterię gdyż moje objawy są bardzo męczące i utrudniające mi życie codzienne. Czy jest jakaś mniej inwazyjna metoda leczenia która nie powoduje aż takich skutków ubocznych?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jedynym uznanym sposobem eradykacji Helicobacter pylori jest leczenie antybiotykami. Stosunkowo najnowszym preparatem do tego celu jest Pylera. Składa się ona z innych niż uprzednio przyjmowane przez Panią antybiotyki więc warto spróbować takiego leczenia. Oczywiście dodatkowo z inhibitorem pompy protonowej. Nie wiem czy miała Pani wykonaną gastroskopię - przy podawanych przez Panią objawach są wskazania do jej wykonania.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W gabinecie odbywa się konsultacja, ew analiza wyników badań, na podstawie których włączane jest odpowiednie leczenie. Badania dodatkowe należy wykonać w odpowiednich pracowniach - USG lub endoskopowej.... Więcej
Proszę o interpretację wyniku histopatologii części pozaopuszkowej dwunastnicy (dwa lata stosowania diety z powodu celiakii):
"Cechy zapalenia przewlekłego z ogniskowym skróceniem kosmków. Liczba IEL/100EC w granicach normy".
Czy są efekty leczenia?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest to 3 stopień zaniku kosmków. Świadczy o aktywnej chorobie. Wskazane byłoby oznaczenie poziomu przeciwciał anty- tTG - jeśli będą podwyższone, oznacza to, że być może nie dokładnie przestrzegana była dieta.
Chciałam zapytać czy mogę mieć uszkodzoną jamę brzuszna polknelam około 20tabletek ketanolu? Czy zrobić usg pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przedawkowanie Ketonalu, a takim jest połknięcie 20 tabletek, może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia. Proszę się natychmiast zgłosić do lekarza lub zadzwonić po karetkę.
Jakie dodatkowe badania typu USG , RTG przelyku, szyji mogą pomóc w lepszej diagnozie przełyku Baretta !!! Miałem robione koagulacje bimerem w argonie i gastroskopię i mówią , że .... to starczy.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przełyk Barretta diagnozuje się na podstawie badania histopatologicznego wyszczypków błony śluzowej przełyku uzyskanych w trakcie gastroskopii. Inne badania nie są potrzebne