Pytania pacjentów (33)

    Odkąd pamiętam miałam problemy ze zbyt szybkim biciem serca - często moje tętno wynosiło 105 czy 110 bez żadnego wysiłku. Lekarz rodzinny w związku z tym przepisał mi Propranolol 10 2x1. Ja chciałabym zapytać czy istnieje jakiś nowszy lek, którym można byłoby zastąpić Propranolol?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Dla każdego stosowane leku powinno być rozsądne uzasadnienie, w przeciwnym wypadku narażamy się na działania uboczne. Pytania powinny brzmieć: jaka jest przyczyna tachykardii? co leczymy?
    Tachykardia to objaw, nie choroba


    Leczę się7 lat na nadciśnienie tętnicze, które mam w tej chwili unormowane. Miesiąc temu wykryto u mnie napadowe migotanie przedsionków. Dostałam między innymi takie leki - Xarelto 20 , Eplenocard 50. Co do tego ostatniego mam wątpliwości czy go brać, bo przeczytałam w ulotce, że między innymi działanie niepożdane to jest zawał serca. Czy słusznie sie boję, czy jednak brać zalecony lek? Kobieta, 55 lat

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Hmm. Wypadałoby powiedzieć, że jeśli kardiolog zalecił to należy zażywać. Jeżeli ma Pani wątpliwości, a to przecież nic złego, to może rozwiązaniem będzie udać się na wizytę do innego kardiologa celem uzyskania kolejnej opinii. Bez dokumentacji medycznej i dokładnego wywiadu niemożliwe jest skomentowanie tych zaleceń.


    Przy echu serca zawyżyłem swoją wagę o około 7 - 10 kg, czy mogło to wpłynąć na wynik badania (w których nie zauważono żadnych nieprawidłowości)?

    Wyniki badania wyglądają następująco:

    Wymiary:
    LV 42
    IVS 10
    PW 10
    RV30
    Ao opuszka 35
    LA 33
    IVC 12

    Morfologia zastawek prawidłowa. Małe fale zwrotne płucna, mitralna i trójdzielna.
    Spektrum i prędkość przepływu przez zastawkę aortalną (1,2 m/s) i płucną (0,7 m/s, ACT 140 ms).
    Wymiary jam serca, grubość ścian i kurczliwość komory prawidłowe. Frakcja wyrzutowa około 65%.
    Prawidłowa funkcja rozkurczowa lewej komory według napływu mitralnego (E/A 1,3. Dcc 230 ms).
    Prawidłowa funkcja skurczowa prawej komory (TAPSE 30 mm).
    Żyła główna dolna nieposzerzona, zapada się we wdechu.
    Szerokość aorty i pnia płucnego prawidłowa.
    Osierdzie bez zmian.
    Nie stwierdzono cech przecieku przez przegrodę międzyprzedsionkową ani międzykomorową. Bez cech koarktacji aorty.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Nie mogło wpłynąć.


    Mam zawroty głowy od 5 miesięcy, lekarz stwierdził nadciśnienie, biorę Lisiprol x 1,czesto źle się czuję, miewam arytmie serca przy pomiarach, przyspieszone tętno, ekg jest ok, pobolewa mnie głowa i szyja, mam nadciśnienie w oczach bez oznak jaskry, cukrzyca 2,metformaks 850 x 3, często mam wrażenie, że zaraz zemdleje, robi mi się ciemno w oczach, jestem senna w ciągu dnia, choć staram się wysypiac, dwóch lekarzy było bezradnych, młoda lekarka dała mi skierowanie do neurologa-czekam na wizyte- i na rtg szyi- splycenie lordozy, czy powinnam zrobic jakieś badania, iść do kardiologia lub innego specjalisty, niepokoją w mnie zawroty i bóle głowy i szyi oraz kolatanie serca

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Może warto wykonać badnia holterowskie ciśnienia tętniczego i 24h EKG. Nie można wykluczyć że to wahania ciśnienia lub arytmia.


    Niewydolność serca?

    Witam,
    Od jakiegoś czasu bardzo zaostrzyly mi się problemy z oddychaniem. Mam ataki duszności, ciężko mi oddychać (mogę tak jakby do połowy), typowy brak tchu. Dodam, że gdy jestem w pracy (magazynier, dużo chodzę, wręcz biegam) czuję się zmęczony, ale nie potrzebuje jakiś dużych przerw przez zmęczenie. To nerwica czy niewydolność?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Duszność jest objawem subiektywnym mogącym mieć bardzo złożone tło. W pierwszej kolejności powinno wystarczyć badanie fizykalne, dokładny wywiad i wykonanie EKG u lekarza rodzinnego. Niewydolność serca raczej daje objawy wysiłkowe bądź nocne, w pozycji leżącej ; mogą, ale nie muszą, występować obrzęki.


    Moje pytanie dotyczy serca. Najczęściej dzieje się to w nocy. Czuję mrowienie w nogach które przesuwa się w górę ciała, dostaje drgawek, uciska mnie w klatce piersiowej, skacze mi puls( do ok 130-140) i ciśnienie. Pojawiają się mdłości. Wygląda to na typowe objawy zawału. Kiedyś zabrało mnie pogotowie. Wszystkie badania wyszły mi prawidłowo. Ogólne badania kardiologiczne też ok.mialam holter na 24 h i też nic. Ataku dostałam na drugi dzień po holterze. Proszę mi podpowiedziec co można jeszcze zrobić aby poznać przyczynę. Bardzo mnie to męczy bo zdarza się coraz częściej. Pozdrawiam Agnieszka lat 41

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Kompletnie nie wygląda to na "typowe objawy zawału" (tym bardziej że 41 lat, kobieta). Wykluczenie ewentualnej arytmii wymaga żeby Holter EKG był wykonany w dniu objawów.


    Mam bole w klatce dimery 0.91 troponina 0 15 dlugie terminy do specjalisty co robic w.takiej sutuacji

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Ustalenie konieczności pilnej lub planowej konsultacji kardiologicznej oraz możliwego tła dolegliwości bólowych w pierwszej kolejności spada na lekarza rodzinnego - zwłaszcza jeżeli dolegliwości są wysiłkowe i nawracające. Jeśli ból w klatce piersiowej jest spoczynkowy, towarzyszy mu duszność, poty, lęk, osłabienie itp raczej wskazany jest kontakt z Pogotowiem Ratunkowym celem wykluczenia stanów ostrych i konieczności ewentualnej hospitalizacji.


    W niedziele moje serce przyspieszyło do 160 uderzeń na minute no i wylądowałem w szpitalu no i lekarz stwierdził u mnie hipokalemie moje stężenie potasu to 3.1 poza normą biorę teraz trzy razy dziennie kalipoz prolongatum 391 janów mg a raz dziennie bibloc i jeszcze mam niskie ciśnienie 100/60 nie wiem co robić proszę o odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    160/min jeśli było (w spoczynku), to raczej skutek arytmii, której z kolei sprzyjają zaburzenia elektrolitowe. Stała suplementacja Potasu w takiej ilości wymagała by raczej pogłębienia diagnostyki hipokalemii. Niższe niż normalnie ciśnienie może wynikać z zażywania bisoprololu (Bibloc).
    Dokładna porada (i ewentualne zalecenia) jest możliwa jedynie po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną


    Szybciej się męczę ,szczególnie pozycja chyląc ból ,ucisk z lewej stronyanierówne bicie serca ,skoki ciśnienia 109na55 puls 63 zaburzenia widzenia mroczki przed oczami mgła po ustąpieniu ból głowy ,echo serca umiarkowana niedomykalność aortalna i mała niedomykalność mitralna ,pracuję fizycznie dzwigam ,czy mogę biegać i jeżdzic na rowerze odczuwam ból ucisk z lewej strony proszę o odpowiedz nie palę od 1,5 roku

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    Objawy raczej nakazują (ponowną?) kontrolę u kardiologa celem wyjaśnienia wątpliwości - postępowanie zależy od innych czynników ryzyka (wiek? obciążenie rodzinne? cholesterol, cukier?), Holter EKG - czy jest arytmia? Jak wygląda lewa komora, jaka jest frakcja wyrzutowa.


    Wykryto u mojego taty niewydolnosc serca III/II spowodowana miazdzyca i w miejscu gdzie bylo zwezenie zalozyli stent. W szpitalu do tego zabiegu rozcieńczyli mocno krew tabletkami że tato miał codziennie w szpitalu mocne krwotoki z nosa. Na wypisie ze szpitala kazali stosowac AREPLEX 75mg na 6 miesiecy oraz leki na stale na nadcisnienie i cukrzyce i leki ipp. Od wypisu minelo ponad dwa tygodnie a u taty nadal pojawiają się często krwotoki z nosa. Czy to normalne, że pojawiają sie te krwotoki po tym leku? Czy długo będzie to trwało? Czy przy takiej niewydolności można pracować w pracy fizycznej typu stanie caly dzien na nogach 8godz i dzwiganie umoarkowanie ciezkiegotowaru?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Maciej Walas

    stosowanie leku przeciwpłytkowego (Areplex) jest standardem po implantacji stentu. Tego typu leki ujawniają skłonność do krwawienia - w tym przypadku z nosa. Proszę rozróżnić krew na chusteczce od krwotoku, który potrafi być stanem poważnym wymagającym zaopatrzenia. Zazwyczaj polecamy stosowanie maści hemostatycznej Emofix do nosa. Ustalenie przeciwskazań do pracy nie jest możliwe w taki sposób - wymagane jest badanie, zazwyczaj po kilku miesiącach od interwencji kardiologicznej oraz dokładne zapoznanie się z dokumentacją medyczną.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.