Pytania pacjentów (177)

    Mama (64 lata, brak rozpoznanych chorób płuc, brak przebytych chorób płuc (poza zapaleniem płuc ok. 35 lat temu)) otrzymała dziś wyniki RTG klatki piersiowej. Wizytę u lekarza ma dopiero w przyszłym tygodniu, więc proszę o opinię odnośnie opisu:

    Niewielkie zgrubienie opłucnej szczytów. W polu górnym prawym kilka zagęszczeń drobnoguzkowych. Cienie widoczne w polu dolnym prawym mogą odpowiadać zgrubieniom opłucnej. Poza tym płuca nadmiernie przejaśnione, bez widocznych zmian ogniskowych. W rzucie wnęki prawej widoczny cień o zaokrąglonym zarysie - może odpowiadać aorcie wstępującej, do porównania ze zdjęciami poprzednimi. Sylwetka serca szerokości w granicach normy. Aorta o silniej rozwiniętym i wysyconym łuku.

    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Piotr

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, wg opisu wymaga to porównania z poprzednimi zdjęciami, dokładnego zbadania, może wykonania kilku badań, jeżeli prowadzący lekarz po wykonaniu porównania i badaniu uzna to za potrzebne, ale nie wydaje się, aby było to coś groźnego.
    Pozdrawiam


    Mam zapalenie płuc.Tydzień czasu leżałam myśląc,że to grypa.Od soboty po osłuchaniu w pomocy wieczorowej pani doktor postawiła diagnozę.Zapalenie płuc wywołane nieokreślonym drobnoustrojem.osłuchowo furczenie w górnych partiach płuc,po prawej u podstawy drobne tszeszczenie i zaostrzenie szmeru pęcherzykowego.Mam 64lata nadciśnienie.Antybiotyk klabax i wziewny Atrowent biorę już 4 dni Nie mam gorączki ale mam kłopoty z oddychaniem jest mi bardzo ciężko .Proszę o radę co robić bo boję się wyść z domu w tym stanie.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, jeżeli pojawiła się duszność jako dodatkowy objaw w przebiegu choroby, to wymaga pilnej interwencji.
    Proponuję zgłosić się do lekarza prowadzącego lub na Izbę Przyjęć najbliższego szpitala.
    Pozdrawiam


    Mam 33 lata, od pewnego czasu dolegają mi duszności, byłem u kilku lekarzy ale żaden nie stwierdził czy jest to astma lub coś innego. Podczas ataków mam uczucie jak by ktoś siedział mi na klacie i ograniczał oddech, towarzyszy temu chrypa i najbardziej niepokojące jest to ze w trakcie gdy trzymam wdech słychać świst w rytm bicia serca, najbardziej kiedy mam otwarte usta. Jestem bardzo zaniepokojony i proszę i pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na astmę. Konieczne jest pilne wykonanie badań - u alergologa, oraz włączenie odpowiedniego leczenia, jeżeli badania to potwierdzą.
    Pozdrawiam


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, tak można stosować sterydy do nosa. Na pewno posiada Pani te leki, a jeżeli nie proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego. Preparat Avamys 1x2 do każdej dziurki nosa. Ten lek można wypisać... Więcej


    Mam 20 lat. Moje pytanie dotyczy przewlekłego kaszlu. Chciałabym określić ogólnie problem mojego zdrowia i prosić o poradę. Około miesiąc (koniec grudnia i część stycznia) miałam przewlekły suchy kaszel. Raczej nic nie odkrztuszałam, dosłownie ze 3 razy byłam wstanie wypluć jakąkolwiek wydzielinę( była gęstsza niż ślina, i przeźroczysta). Kaszel bardzo utrudniał mi normalne funkcjonowanie, próbowałam bezskutecznie odkrztusić coś niemalże cały czas. Miałam przez to trudności w zasypianiu. Udałam się do lekarza ogólnego, opisałam objawy. Pani doktor podejrzewała GERD, skierowała mnie do laryngologa aby obejrzał krtań. Udałam się więc tam , miałam zrobioną stroboskopię krtani. Pani doktor stwierdziła delikatne zmiany refluksowe i "alergiczną krtań".Otrzymałam 2 opakowania TELFEXO 180 mg , 1 raz dziennie rano (zużyłam przepisane dwa opakowania). Do tego otrzymałam Nolpaze 20 mg raz dziennie godzinę po kolacji. Po w pierwszej dawce Telfexo kaszel mocno się zmniejszył. Potem było już coraz lepiej i kaszlu nie było. Teraz skończyły mi się przepisane leki i kaszel momentalnie wrócił- nie jest jeszcze tak silny jak był, ale z każdym dniem się nasila. Nie dostałam od Pani laryngolog wskazówek co zrobić po skończeniu przepisanych dawek leków ( sama o to nie zapytałam - wyszłam jeszcze z skierowaniem do szpitala na operację przegrody nosowej (TK zatok potwierdziło dość mocne skrzywienie)- byłam trochę w szoku i zestresowana, zupełnie nie pomyślałam o jakichkolwiek pytaniach).
    A więc : Czy powinnam umówić się na dodatkową wizytę u laryngologa, czy taki lek bierze się "na stałe" i wystarczy recepta od lekarza rodzinnego? A może ten lek miał wyleczyć, a jeśli tylko tłumił objawy to należy szukać innego rozwiązania?
    Dodam ,że taki silny kaszel był raczej wynikiem problemu z tą "alergiczną krtanią" , ponieważ nolpazę dalej biorę ,a kaszel wraca po odstawieniu Telfexo. Dodatkowo jestem od dziecka alergikiem - głównie na pyłki roślin , nie miałam nigdy objawów w postaci kaszlu. Odczulałam się przez 6 lat , ale od 18 roku życia zaprzestałam. Cały poprzedni rok 2017 był pełny różnych infekcji- od glistnicy (na która początkowo zrzucałam kaszel, niby wyniki po leczeniu były ujemne ale wiadomo ,że z tym różnie bywa) , po infekcje intymne po antybiotykach itp. Od lipca przechodziłam też wiele infekcji górnych dróg oddechowych (średnio raz na miesiąc) . Morfologia krwi w normie (tylko przy bakteryjnych infekcjach podwyższone neutrofile i alat, aspat- spadły po braniu essentiale forte i wyleczeniu infekcji) . Nie jestem też astmatykiem - mam regularnie robioną spirometrię - jest w normie.
    Chciałabym od razu podziękować za przeczytanie tak długiego tekstu i jednocześnie proszę o radę, co dalej robić. Może ktoś z państwa spojrzałby na to z innej perspektywy niż lekarze dotychczas, albo doszedł do podobnych wniosków. Z góry również dziękuję za każdą odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, patrząc na przedstawiony przez Panią wywiad uważam, że powinna się Pani zgłosić do prowadzącego alergologa, który na pewno powtórzy badania alergologiczne. Jest możliwość, że uczuliła się Pani na nowe alergeny. Prawidłowa spirometria nie wyklucza astmy.
    Pozdrawiam


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, w takim przypadku wskazana jest wizyta u alergologa. Zbadanie, dokładny wywiad i wykonanie potrzebnych badań do dokładnego ustalenia przyczyny Pani dolegliwości, a następnie zastosowania odpowiedniego... Więcej


    U mojego taty rozpoznano srodmiaższową chorobę płuc ( włoknienie ) . Szukałam informacji na ten temat i wiem, że rokowania nie są pomyślne, ale znalazłam tez informacje że jeden lek, który spowalnia chorobę jest
    już refundowany w Polsce ( pirfenidon) . Czy jest on dostępny dla wszystkich pacjentów z tą chorobą? Czy lekarz prowadzący może go przepisać, czy są jakieś specjalne wytyczne.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, lek jest dostępny dla wszystkich pacjentów którzy zostają zakwalifikowani do tego leczenia. Do leczenia kwalifikują tylko wybrane ośrodki w każdym województwie. Prowadzący lekarz specjalista pulmonolog może kierować pacjenta do takiego ośrodka.
    Pozdrawiam


    Od tygodnia kiedy wstaję z łóżka mam problem z oddychaniem, objawia się to zawsze po nocy, nie mogę złapać do końca oddechu muszę kilka razy złapać głęboki wdech, po tym zawsze muszę odkaszleć, kiedy oddycham do końca pełnym wdechem ciało zmuszą mnie do kaszlu, nie pale papierosów nie mam gorączki, byłem u lekarza. Lekarz przepiał mi leki na przeziębienie. Czasami czuje ból w lewej stronie klatki piersiowej pod piersią, jakby ściskanie. W niektórych pozycjach siedzących oddycha mi się gorzej. Nie męczę się szybciej, poźniej mogę łapać głęboki oddech nie czuje żadnego oporu lecz muszę odkaszleć. Cóż to może być ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, w takim przypadku należy wykonać badania. Rtg klatki piersiowej, spirometrię i w razie potrzeby inne.
    Proponuję zgłosić się na wizytę do pulmonologa.
    Pozdrawiam


    Czy zapalenie płuc może być zaraźliwe?
    Ostatnio w pracy koleżanka przyszła z informacją, że 4 dni wcześniej stwierdzono u niej zapalenie płuc bez gorączki jako powikłanie po infekcji i bierze antybiotyk. Czy siedząc z taką osoba w odległości 2 - 2,5m , która czasem kaszle można się zarazić? Jeżeli tak co mogę zrobić w takim przypadku? Jakie mi przysługują prawa?
    Jako dziecko miałem 4 razy zapalenie płuc i wiem, że to poważna sprawa. Pierwszy raz bawiłem się z kolegą, który dużo kaszlał i parę dni później dostałem zapalenia płuc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Małgorzata Wróbel-Rajzer

    Dzień dobry, zapalenie płuc jest chorobą poważną i tak może być zakaźne. Raczej niemożliwe, aby osoba chora była w stanie chodzić do pracy.
    Pozdrawiam


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.