Pytania pacjentów (151)
Czy istnieje ryzyko rozpadu zrostu złamanej rzepki. Od złamania minęło 4 miesiące. Czy po takim czasie można wrócić do normalnych obowiązków?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli zrosty jest obecny, a nie dojdzie do kolejnego urazu to sama z siebie rzepka nie powinna się ,,rozpaść''. Można wrócić do większości czynności jeśli nie sprawiają one bólu.
Proszę opomoc w interpretacji wyniku badania RM kolana:
Badanie wykonano w sekwencjach TSE i TIRM,w obrazach T1,T2 i PD zależnych,w płaszczyznach
osiowych,strzałkowych i czołowych.
Zastarzałe uszkodzenie ACL ze zmianami bliznowato-atroficznymi odcinka proksymalnego więzadła.
Zmniejszony kąt przebiegu PCL jest objawem zmian przeciążeniowych więzadła.
Pozostałe więzadła stawu kolanowego i więzadła rzepki bez zmian,o zachowanej ciągłości.
Zmiany atroficzne strefy pośredniej i białej trzonu i rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z obwodowym
przemieszczeniem trzonu łąkotki w szparze stawowej.
Pasmowate zmiany bliznowate w strefie czerwonej trzonu i rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.
Łakotka boczna prawidłowo położona i o niezmienionej strukturze.
Zmiany malacyjne chrząstki stawowej kłykci przyśrodkowych kolana z ogniskami niedokrwienia tkanki
kostnej podchrzęstnej krawędzi tylnej kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej.
Geoda tkanki kostnej wyniosłości międzyguzkowej kości piszczelowej średnicy 8mm.
Zmiany przerostowo-płynowe błony maziowej stawów udowo-piszczelowego i udowo-rzepkowego z
obecnościa płynu w stawach i w kaletkach nadrzepkowej i brzuchato-półbłoniastej.
Zmiany obrzekowe mięsni grupy tylnej podudzia.
Rzepka prawidłowo położona w stawie rzepkowo-udowym.
odcinkowe zmiany malacyjne chrząstki stawowej powierzchni przyśrodkowej rzepki.
Obrzek ciała Hoffy.
Zmiany atroficzne troczków rzepki.
czy konieczne są jakieś zabiegi?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Obraz wskazuje na zastarzałe uszkodzenie ACL co najpewniej prowadzi do ciągłego drażnienia i mikrouszkodzeń łąkotek i chrząstki. Sam obraz nie jest jednoznaczny do stwierdzenia konieczności zabiegu. Jednak jeśli występują objawy niestabilności kolana plus okresowe dolegliwości bólowe można rozważyć rekonstrukcje więzadła.
Jestem po operacji (2015) stopy konsko-szpotawej za granica i wielu operacjach"eksperymentalnych" w dziecinstwie. Teraz stopa jest prosta w stawie skokowym ale paluch mimo przedluzania sciegna nadal jest zadarty do gory. W wyniku tego na podeszwie zrobila sie rana, ktora od 2 lat sie nie goi. Domyslam sie ze tylko operacja tu pomoze. Chcialabym przyjechac do specjalisty na konsultacje. Jakie badania, zdjecia powinnam przygotowac na wizyte?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto przygotować wszystkie karty wypisowe ze szpitali, zdjęcia RTG, TK z okresu sprzed leczenia operacyjnego i po w tym najświeższe. Również MR i inne wykonane badania warto zabrać ze sobą.
Jak obciążać nogę po wyjeciu 1 sruby.od zabiegu minęło 2tyg.A zostało jeszcze zespolenie które mam wyjac za rok.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i zespolenia. Takie informacje powinien przekazać lekarz prowadzący. Można delikatnie szurać stopą po podłożu ewentualnie obciążać do 2-5kg w większości przypadków.
Dzień dobry mam 42,lata jestem po artroskopi kolana prawego które odbyło się 15czerwca . Rozpoznanie M23.3 wewnętrzne uszkodzenia stawu kolanowego. Inne uszkodzenia łąkotki,uszkodzenie rogu tylnego MM stawu kolanowego prawego. M67.2. Inne choroby błony maziowej i ścięgien.Przerost błony maziowej. W ubiegłym tygodniu byłam (2.07.2018).U lekarza co robił operację na kontroli. Kolano opuchnięte nie zginające się. Stwierdził krwiaka w miejscu Operowanym . Przepisał Cyclo3fort i Aescin. Biorę już tydzień żadnej poprawy . Co ma robić .
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Postępowanie zależy od stopnia uszkodzeń wewnątrz kolana - opis bardzo ogólny. Nie u każdego powrót do sprawności przebiega szybko i sprawnie. Co do rehabilitacji ordynuje ją lekarz prowadzący albo operator, podejrzewam jednak że do granicy bólu można z fizjoterapeutą ćwiczyć celem zwiększenia ruchomości stawu.
Zostałam uderzona przez samochód w zewnętrzną stronę nogi ok. 10 cm pod kolanem.Nie ma złamania, ale odczuwam silny ból z wewnętrznej strony podczas obrotu na nodze i podczas chodzenia noga ucieka na zewnątrz (jakby zataczała lekkie koło). Pod rzepką (bardziej z wewnętrznej strony) utworzył się guz wielkości orzecha laskowego, który boli przy dotyku. Przebywam obecnie w Szkocji, a tutaj leczenie odbywa się na wydaniu opaski elastycznej. Proszę o poradę czy można wykorzystać ortezę, ewentualnie jaką i zabiegi fizjoterapeutyczne.Dziękuję
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Możliwe że doszło do uszkodzenia więzadła MCL. W większości przypadków gdy nie ma wielkiej niestabilności leczenie jest zachowawcze. Warto zaopatrzyć się w ortezę zegarowa kolana i ustawić ją na początek na zgięcie 15/20 stopni w blokadzie. Po 2-3 tyg powoli odblokowywać dalszy ruch stawu czyli zgięcie i wyprost.
uszkodzenie II stopnia ACL, drobne pęknięcie łąkotki przyśrodkowej, czy uda się wrócić do piłki nożnej bez rekonstrukcji kolana?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli nie będzie odczuwalnej niestabilności kolana i bólu podczas gry to może to być możliwe.
Doskwiera mi ból pleców w miejscu obok szyi. Ból bardzo często się pojawia i jest przejściowy, ale nie pomagają żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagają. Bardzo proszę o pomoc, nie mogę się w bólach miejscu dotknąć, ani nawet poruszyć kiedy mnie boli. Proszę o poradę jak to leczyć.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trochę zbyt mało danych do postawienia rozpoznania. Pytanie czy ból jest związany z aktywnością, czy pojawił się po jakimś urazie, czy ustępuje sam i jak często się pojawia. Warto też się przebadać u ortopedy bądź fizjoterapeuty, ktorzy zalecą konieczne leczenie.
8 tyg temu doznałam urazu izolowane złamanie strzałki (naderwanie/zerwanie torebki stawowej, stłuczenie nogi).
4 tyg miałam gips/ortezę, po tym czasie rtg wykazało zrastanie kości, chirurg zalecił zdjęcie ortezy i powolne obciążanie kończyny. Była spuchnięta, ograniczona ruchowo w stawie skokowym i bolesna.
Po kolejnych 2 tyg (łącznie 6 tyg od urazu) chodziłam bez kul, jednak utykałam z uwagi na opuchliznę, dolegliwości bólowe i blokady stawu.
Obecnie mija 8 tydz, chodzę trochę lepiej, jednak noga nadal lekko opuchnięta z tendencją do zwiększania opuchlizny, dolegliwości bólowe nadal występują, ograniczenia stawu również.
Chcę wybrać się na konsultacje ortopedyczną, aby zweryfikować czy nie ma powodów do zmartwień, pytanie czy są zasadne, czy zasadne jest wykonanie badania USG? Lekarz nie uważał, że badanie USG jest potrzebne, nie wspominał nic o rehabilitacji, pytanie czy jest wskazana, konieczna, czy przy naturalnym użytkowaniu i własnych ćwiczeniach jestem w stanie usprawniać nogę, staw?
Chciałabym wiedzieć czy moje obawy to nie wiedza, czy objawy są niepokojące i sugerują większy problem, który można i trzeba skutecznie rozwiązać.
Będę wdzięczna za wszelkie Państwa sugestie, odpowiedzi.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rehabilitacja w każdym przypadku przyspiesza powrót do zdrowia jednak nie jest koniecznie potrzebna. Co do USG nie ma bezwzględnych wskazań do tego badania w tym przypadku, RTG wystarczy do oceny zrostu. Sama opuchlizna może się pojawiać do paru miesięcy po złamaniu.
Czy przy osteotomii palca u ręki jest znieczulenie miejscowe czy ogólne ? Jeżeli mam nadciśnienie mogę być poddana jakiemukolwiek znieczuleniu?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nadciśnienie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem przy znieczuleniu. Natomiast sam palec można znieczulić miejscowo, przewodowo, ogólnie oraz poprzez znieczulenia kombinowane.