Pytania pacjentów (151)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Jeśli nie ma w związku z nią dolegliwości to nie. Wcześniej można też spróbować opróżnić torbiel za pomocą punkcji pod kontrolą USG.


    Potrzebuje kilka informacji o wynikach tk . Struktura kostna bez zmian pourazowych . w tylno bocznej czesci stawu kolanowego obecne jest wolne ciało chrzęstno - kostne - 7x6mm(sag ) . rzepka o II typie budowy wg Wiberga . wysokie położenie rzepki oraz jej lateralizacja . Przerwanie ciągłości troczka przyśrodkowego rzepki - podejrzenie całkowitego zerwania - do dokładnej oceny w badaniu MR . Pogrubienie i falisty zarys ścięgna mięśnia czterogłowego uda , podobny obraz przyczepu dalszego więzadła właściwego rzepki - podejrzenie częściowego uszkodzenia . nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawu kolanowego . WN proponuje poszerzenie diagnostyki o badanie MR w celu dokładnej oceny tkanek mięśniowych .. I moje pytanie jest takie czy potrzebna jest operacja czy wystarczy rehabilitacja ?? Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Ważne czy obraz ma związek z urazem, jeśli tak to kiedy nastąpił - radiolog opisuje podejrzenie uszkodzenia troczków jak po zwichnięciu rzepki. Operacja zawsze jest ostatecznością. Na początek warto spróbować z rehabilitacją ale bez dokladnych informacji na temat dolegliwości ciężko coś poradzić.


    Miala robiony rezonans kolana,i tak wyszlo badanie-lewy staw kolanowy z cechami zwiekszonej zawartosci płynu,bez rzerostu blony maziowej.
    zaostrzenia na krawedziach struktur kostnych,ognisko chondromalcji I/II stopnia w rzepce,na granicy stoków,zmainy przeciazeniowe w rogu tylnym łąkotki przuśrodkowej,cechy lateralizacji rzepki,podchrzęstnie w przedniej czesci klykcia bocznego kosci udowej widoczna dosc rozległa strefa obrzeku, niewielka strefa obrzeku,podchrzestnie w piszczeli,w okolicy przyczepu więzadła krzyżowego przedniego-
    wiec moje pytanie brzmi co to znaczy i co jest nie tak z tym kolanem,czy łąkotkai wiezadła sa uszkodzone

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Więzadła nie są opisywane jako uszkodzone. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej na wzmożony sygnał więc może być przeciążony. Opisywane są także ogniska częściowego uszkodzenia chrząstki-nie wymaga to pilnego leczenia artroskopowego. Warto zacząć od suplementów, kwasu hialuronowego oraz rehabilitacji.


    Mam wynik z tomografii nic z niego nie rozumiem, proszę mi pomóc. Wynik wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krążka miedzykręgowego th8/9 w postaci dyskretnej wypukliny pierścienia włóknistego, powodująca śladowy ucisk na worek oponowy. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 12,5 mm. Proszę mi powiedzieć jak mam to rozumować.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Zmiany opisywane jako niewielkie:) bez ucisku struktur nerwowych.


    Od jakiegoś czasu w nocy /nad ranem budzi mnie straszny ból pięt, jest to takie uczucie kłucia, czasem jest to nie do wytrzymania , juz kiedys tez tak mialam ale mi przeszło ale teraz znowu powrocilo czy mam się czym martwić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Możliwe, że cierpi Pani na ostrogę kości piętowej. Leczenie jest najczęściej zachowawcze z rehabilitacją do iniekcji sterydu/osocza itd. Rzadko kiedy wymagana jest operacja.


    W wyniku USG napisano : "Pęknięta torbiel podkolanowa o grubych ścianach z przegrodami wielkości 67x29x23mm ze szczelinowatymi, cienkimi warstwami płynu schodzącymi na podudzie". Kolano i okolice są znacząco obrzęknięte. Poproszę o odpowiedź : 1/ czy leczy się to schorzenie wyłącznie operacyjnie, 2/ czy powinnam przyjmować środki przeciwzakrzepowe, 3/czy powinnam unieruchomić kolano (orteza)
    Uraz dotyczy upadku 3 miesiące temu, lekarze diagnozowali różne rzeczy, np. rwę kulszową, uraz kręgosłupa, czy zakrzepicę, która ostatnio została wykluczona, ale badanie ujawniło właśnie pękniętą torbiel Bakera.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    1)bardzo rzadko stosuje się leczenie operacyjne
    2) jeżeli uraz był 3mce temu, a nie ma cech zakrzepicy- obrzęku, bólu itd. to nie ma takiej potrzeby
    3) nie ma takiego wymogu jeśli nie ma towarzyszącego znacznego bólu przy ruchach stawu kolanowego


    Od roku boli mnie prawa strona kręgosłupa. Ból ciągnie się aż do kolana. W tamtym tygodniu skończyłam prądy,laser oraz pole magnetyczne na kolano,ale dalej boli. Ostatnio boli mnie bardziej kręgosłup ( ale tylko prawa strona). Nawet podczas pobytu w kinie nie moglam usiedzieć,taki złapał mnie ból. Nie wiem co to może być. Dodam również,że moja praca jest stojąca po 12-13 godz. co drugi dzień,coś się podniesie ciężkiego. Nie wiem do jakiego lekarza się udać.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Jak najbardziej warto odwiedzić ortopedę albo fizjoterapeutę. Żeby dokładnie określić przyczynę bólu trzeba ocenić obecność skoliozy, porównać długość kończyn dolnych itd. Rehabilitacja na pewno pomoże, jednak jeśli nie zlikwiduje się samej przyczyny bólu będzie on wracać co jakiś czas.


    Rezonans magnetyczny mam dopiero w październiku. Rehabilitację i pobyt w sanatorium trochę usprawnily mnie fizycznie ale ból został jedyne co mi pomaga to krioterapie miejscowe. Mam jeszcze pytanie bo lekarz powiedział że nie mogę biegać i jeździć rowerem czy tegi faktycznie nie powinnam robić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Nie napisała Pani w czym dokładnie problem. Zasada jest z reguły taka, iż jeśli czynność nie sprawia bólu to jest ona dozwolona - poza okresem po pewnych zabiegach operacyjnych.


    2 tyg temu mialam operacje barku dokladnie zerwane dlugie sciegno bicepsa i kosmetyke kosci mam pytanie czy utrzymujacy sie bul barku i bicepsa to jest normalne i jak dlugo bedzie utrzymywal sie jeszcze tak duzy bol lekarz prowadzacy powiedzial mi ze bol silny bedzie utrzymywal sie przez okolo 2 miesiace kontrole mam oo 6 tyg czy jest to normalne czy jednak zglosic sie szybciej jestem tez w trakcie rechabilitacji z gory dziekuje izabela

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Wszystko zależy od rodzaju przeprowadzonej procedury oraz stopnia nasilenia choroby i innych towarzyszących uszkodzeń. Ból może minąć po 2 tyg, a może się utrzymywać parę miesięcy (4-6)


    Zrobiłem badanie EMG na cieśni nadgarstka i otrzymałem w opisie, uszkodzenie pnia nerwu pośrodkowego lewego w odcinku dystalnym. Czy mam się udać od razu do ortopedy czy są inne metody leczenia.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    To zależy od dolegliwości. Jeśli uczucie drętwienia, bólu pojawia się i to od dawna, a ból budzi w nocy warto rozważyć zabieg. Jeśli dolegliwości są od niedawna i nie przeszkadzają bardzo w ciągu dnia i nocy można próbować rehabilitacji i leczenia farmakologicznego-leki może wypisać każdy lekarz.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.