Pytania pacjentów (151)

    Operacyjne leczenie skrzywienia kręgosłupa. Jakie zdjęcie RTG przynieść do ortopedy?
    Dzień dobry! Mam silne skrzywienie kręgosłupa (choć nie znam kąta nachylenia) i chciałabym sprawdzić możliwość operacyjnej korekty skrzywienia (mój wiek to 40 l.). W tym celu chciałabym umówić się na konsultacje do ortopedy, na które dostarczę zdjęcie RTG. ALE: mam też lewą nogę nieco krótszą (1cm, od urodzenia, nie robiłam żadnej rehabilitacji, nie noszę specjalnego obuwia). Wydaje mi się, że ponieważ krzywo stoję do zdjęcia, to zdjęcie RTG kręgosłupa jest zafałszowane. I teraz zasadnicze pytanie: czy w tej sytuacji powinnam przynieść drugie zdjęcie RTG, gdzie lewą nogę trzymam na jednocentymetrowej podkładce tak, aby zniwelować różnicę w długości nóg? Z góry bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości.
    Pozdrawiam. Lili.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Zdjęcie RTG z podkładka pod kończyną nie jest konieczne, nierówność kończyn może wynikać z różnych faktów, związanych bądź nie ze skoliozą.


    Przeskakiwanie kości i ból przy obrocie nadgarstka. Co na to poradzić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Warto byłoby zrobić zdjęcie RTG celem wykluczenia dużych zmian zwyrodnieniowych. Jeśli przeskakiwanie pojawiło się po urazie leczenie jest odmienne, gdyż wynika najczęściej z innej przyczyny. Zastosowanie doraźne znajduje rehabilitacja - jonoforeza, krioterapia, laser, ultradźwięki. Lekarz może także podać dostawowo kwas hialuronowy, który zmniejszy tarcie między poszczególnymi kośćmi nadgarstka.


    Od 3-mcy, nasila się mrowienie, drętwienie lewej dłoni. Przy zamykaniu palców i nawet lekkim dżwignięciu odczuwam ból w nadgarstku.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Przyczyn może być kilka. Jeśli mrowienie zaczyna się od opuszek palców z wyjątkiem małego palca, ból budzi w nocy, a ulgę przynosi roztrzepanie ręki może to być zespół cieśni nadgarstka. Może to być jednak choroba zwyrodnieniowa nadgarstka bądź stawów palców.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Podejrzana w tym przypadku może być łąkotka przyśrodkowa. Ale wykluczyć należy również obecność torbieli w okolicy ścięgna mięśnia podkolanowego czy przyczepu bliższego mięśnia trójgłowego. Faktycznie... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Faktycznie może dochodzić do ucisku nerwu łokciowego na którymś etapie jego przebiegu. Odpowiada on m.in. za unerwienie mięśni międzykostnych i przywodziciela kciuka więc ruchy o których Pan wspomina... Więcej


    W 2000 r. miałam w szpitalu w Piekarach Śl. operację stawu biodrowego - endoprotezoplastyka totalna stawu biodrowego m. Alloclassic. 81.51(Sulzer,panewka 52.wkład polietylenowy, trzpień nr 1,głowa krótka)moje pytanie czy mogę mieć rezonans magnetyczny .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Zazwyczaj pracownia MR wymaga zaświadczenia od producenta implantu że można wykonać badanie. Najlepiej odezwać się do oddziału gdzie była wykonana operacja bądź przez przedstawiciela do firmy.


    Artroskopia stawu skokowego tylnego u chorych na RZS na nfz ,gzie wykonują takie zbiegi?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    To wszystko zależy od oddziału oraz lekarza, który wykonuje takie zabiegi. Zazwyczaj na stronach www oddziałów ortopedycznych zawarte są informacje jakie zabiegi są wykonywane-najeży się wtedy udać na oddział ze skierowaniem celem kwalifikacji do zabiegu.


    Proszę o interpretację badania MR. Jakie można podjąć leczenie ? Dodam że kolano cały czas boli.
    Do tyłu od zarysu więzadła krzyżowego tylnego - w rzucie dołu międzykłyciowego widoczna jest
    ograniczona , nieregularna przestrzeń płynowa odpowiadająca torbieli bruzdy międzykłykciowej.
    W zakresie chrząstki zmian o charakterze patologicznym nie stwierdza się.
    Niewielki obszar podwyższonej intensywności sygnału szpiku kostnego widoczny jest w zakresie
    kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej - ognisko stłuczenia?.
    Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w postaci drobnych brzeznych zaostrzen kostnych na
    zarysie kości udowej i piszczelowej.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Taki obraz nie wymaga pilnego leczenia operacyjnego - torbiel można spróbować ślubować pod USG jeśli jest widoczna. Obraz intensywności kłykcia jak po stłuczeniu można wynikać z urazu jeśli takowy był. Niestety więcej informacji z samego opisu wyciągnąć się nie da.


    Mam 26 lat, chorobe Scheuermanna zdiagnozowana 5 lat temu. Od 6 miesiecy bol dolnych plecow (na rezonansie wyszla dyskopatia l4/l5 i l5/s1). dodatkowo mam delikatnie zwichniety bark (albo zapalenie stawu barkowego), od 6 miesiecy, sytuacja sie nie poprawia (bol jedynie przy cwiczeniach). Terapie manualne, iglowanie, cwiczenia, fizykoterpia itp u 8 specjalistow- nie ma poprawy na zadnych polu. Dodatkowo slysze strzelanie w obu barkach (jeszcze do nie dawna byl problem tylko z jednym), w kregoslupie i w mostku. Zastanawiam sie jaka jest przyczyna nasilenia tych wszystkich objawow i czemu moje cialo sie nie regeneruje. Czy moze to byc poczatek zwyrodnienia stawow, jezeli jest takie ryzyko, jak to zdiagnozowac?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Choroba zwyrodnieniowa jest naturalnym procesem starzenia organizmu-problemem jest fakt,iż u niektórych przebiega wyraźnie szybciej. Diagnozę stawia się na podstawie badania fizykalnego, wywiadu oraz badań pomocniczych takich jak RTG, USG czy rzadko MR.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Uszkodzenie chrząstki nie objawia się wyczuwalnymi zmianami więc prawdopodobnie jest to niezależne od uszkodzenia opisywanego przez Panią. Co do skuteczności kwasu hialuronowego przynosi on zazwyczaj poprawę... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.