Pytania pacjentów (151)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Nie są raczej opisywane złamania wynikające z obecności torbieli w stropie panewki - obciążenia przenoszące się poprzez głowę kości udowej na panewkę rozkładają się poza nielicznymi przypadkami równo na... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Przyczyn niestety może być wiele. Od patologii stożka rotatorów, uszkodzenia ścięgna głowy długiej bicepsa, obecności torbieli, tendinopatii mięśnia naramiennego poprzez rzadsze jak bark zamrożony czy... Więcej


    Jestem 3 miesiące po złamaniu rzepki leczonej opatrunkiem gipsowym. nad rzepką mam opuchliznę i nie mogę się jej pozbyć Co mogę zrobić(cały czas stosuje zimno_ciepłe okłady ktore niewiele dawaja. Rano noga jest nieco mniej opuchnieta)?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Średnio do 6 miesięcy od urazu/złamania czy zabiegu tkanki powinny się przebudować. Skoroopuchlizna jest mniejsza rano możliwe, że wynika z przesięku tkankowego i nie jest blizną kostną, więc szansa na pozbycie się jej jest duża. Przede wszystkim warto się rehabilitować aby wrócić do podobnej sprawności co przed złamaniem aby motoryka wróciła do normy. Dodatkowo fizykoterapia jak laser, ultradźwięki oraz masaż limfatyczny, terapia manualna, taping powinny przyspieszyć powrót do zdrowia w tym przypadku.


    Mam 23 lata i dzisiaj odebrałem wyniki badań rezonansu. Co oznacza? Wydatny fałd rzepkowy przyśrodkowy. Rzepka zlatelarizowana, typu III/IV wg. Wilberga, przyparta do kłykcia bocznego ości udowej ze ścieńczeniem chrząstki na tym poziomie, ale bez ubytków. Hypoplazja wcięcia bloczkowego kości udowej. Łąkotki o jednorodnym sygnale.
    Dodatkowo dodam, że kolano boli mnie stale. Nie ma minuty w ciągu dnia, żeby noga mnie nie bolała. Przy kucaniu strasznie trzeszczy i mam problem ze wstaniem. Czy mogę wnioskować o operację? Chodziłem na rehabilitacje i nic nie pomogła.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Opis MR świadczy o tym, iż dochodzi u Pana do sytuacji gdzie rzepka nie leży centralnie pośrodku bloczka kości udowej, tylko z powodu kształtu samej rzepki jak i kłykci kości udowej jest ona przesunięta ku bokowi. Nacisk w takim przypadku przenosi się na tą właśnie część co powodować może ból, ,,wycieranie'' chrząstki, a w pechowej sytuacji zwichnięcie. Zabieg operacyjny jest jak najbardziej do rozważenia - jest parę możliwości, gdzie każda wiąże się z innym oczekiwanym efektem - musiałby Pan omówić je ze swoim lekarzem prowadzącym.


    Mam stwierdzonego gangliona pod mięśniowego i mam mieć operacje na niego chciałbym wiedzieć jak bardzo jest to groźne i czy operacja niesie jakies konsekwencje ??

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Wszystko zależy od umiejscowienia gangliona. Jeśli jest wyczuwalny pod skórą i widoczny, zabieg zazwyczaj nie jest trudny i nie wiąże się z powikłaniami innymi niż każdy inny zabieg tzn. infekcją, dłuższym krwawieniem itd.


    Mam 22 lata i od bardzo dawna trzeszczą mi stawy kolanowe podczas zginania. Nigdy nie towarzyszył temu żaden ból. Jakieś 2-3 lata temu miałam robione zdjęcie rentgenowskie, które nic nie wykazało. Nie mam nadwagi, nie uprawiam też dużo sportu, niestety gdy zaczęłam ćwiczyć zaczęły się dolegliwości w lewym kolanie (dodam, że jakieś trzy lata temu dużo się ruszałam i kolana nigdy mnie nie bolały, tylko trzeszczały). Od lekarza rodzinnego dostałam skierowanie na rentgen, jednak nie wiem czy go robić przed wizytą u specjalisty, czy może powinnam wykonać inne badanie lub sama mogę podjąć jakieś kroki.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Samo trzeszczenie w stawie nie jest patologią. Wynika z przeskoku struktur między sobą, bądź uwalniania się pęcherzyków gazu z tkanek bądź płynu stawowego. Co do dalszej diagnostyki pytanie czy ból zaczął się pojawiać podczas tych ,,trzeszczeń'' czy też występuje niezależnie. RTG pobieżnie ocenia staw i wyklucza większe patologie jednak jest to element podstawy diagnostyki u Ortopedy-dobrze jakby w gabinecie sam mógł wykonać dodatkowo USG celem lokalizacji struktur, które mogą trzeszczeć.


    Oczekuję właśnie na artroskopię lewo kolana po pęknięciu rogu tylnego łąkotki. Z tego wszystkiego zapomniałam się zapytać lekarza co mam teraz robić z nogą czy jest konieczność kuli bądź ortezy czy po prostu mam dalej kuleć i oszczędzać nogę jak się da...bardzo dziękuję za pomoc!

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Jeżeli jest to tylko pęknięcie łąkotki nie powinno dojść do dalszego uszkodzenia, natomiast chòd i dociskanie kolana może powodować ból i dyskomfort. Jeżeli termin artroskopii nie jest zbyt odległy rozsądne byłoby odciążenie stawu - chòd o kulach. Ważne także że pamiętać o ćwiczeniach w odcieniach w odciążeniu celem ograniczenia utraty masy mięśniowej i asymetrii kończyn co pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Objawy uczulenia na stopy metali z których zbudowana jest endoproteza mogą się pojawić zaraz po zabiegu - trudno je wtedy zignorować- ciągły ból, pieczenie, wysięk z rany, trudności z gojeniem, obrzęk,... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Oczywiście podaż kwasu hialuronowego jest leczeniem objawów choroby a nie jej samej, jednak w momencie gdy jedynym ,,znaleziskiem w stawie,, jest zmniejszenie grubości chrząstki to oprócz suplementów ustnych... Więcej


    Prosiłabym o interpretacje wyniku MR stawu kolanowego i ew. jak wygląda leczenie
    Ilosc plynu w jamie stawowej fizjologiczna.
    Dochodzące do powierzchni uszkodzenie roru tylnego łąkotki przyśrodkowej, bez przemieszczeń wolnych fragmentów z niedużą kolekcja płynową przy tylno bocznej powierzchni rogu tylnego.
    Łąkotka boczna bez zmian urazowych.
    ACL o niejednorodnej strukturze i sygnale o zachowanej ciągłości.
    PCL o podwyższonym sygnale w okolicy przyudowej, zagięte o zachowanej ciągłości.
    LCL i MCL w normie.
    Pasmo piszczelowo-biodrowe i ścięgno m. dwugłowego uda zachowane prawidłowo.
    Cechy uszkodzenia przyczepu ś.m podkolanowego.
    Ścięgno m. prostego oraz wiązadło właściwe rzepki o prawidłowym przyczepie i strukturze.
    Drobne podchrzęstne ognisko w obrębie wyniosłości m-kłykciowej.
    Chrząstki stawowe o prawidłowej grubości, gładkich obrysach, bez ubytków.
    Rzepka niesymetryczna, bocznie podparta.
    Bruzda m-kłykciowa wąska, wykształcona.
    Fałd przyśrodkowy położony dośrodkowo.
    Chrząsta stawowa rzepki o prawidłowej grubości, gładkich obrysach, bez ubytków.
    Troczki rzepki o zachowanej ciągłości.
    Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian
    Z góry dziękuje za szybką odpowiedź ;)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Marcin Dębski

    Z opisu można wyłuskać, iż pęknięta jest łąkotka przyśrodkowa w zakresie rogu tylnego z przeciekaniem płynu stawowego przez pęknięcie. Dodatkowo opis ACL i PCL opisywany jako o innej strukturze może świadczyć o przebytym urazie - nie świadczy to od razu o niestabilności (musi się Pani obserwować i wskazane jest badanie fizykalne). Dodatkowo rzepka jest przyparta do boku i może dawać objawy podczas kucania i schodzenia że schodów.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.