Pytania pacjentów (28)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nawet najdokładniejszy opis rezonansu magnetycznego nie jest pomocny w podejmowaniu decyzji terapeutycznych jeśli nie przeanalizuje się stanu faktycznego pacjenta (badanie lekarskie). Objawy kliniczne... Więcej
Moja 14 miesięczna córka podczas chodzenia układa lewą stópkę do środka. Czy na wizytę do ortopedy udać się jak najszybciej czy jeszcze trochę poczekać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proponuje udać się do gabinetu który wykonuje badania USG stawów. Lepiej bedzie gdy zgłosi się Pani do gabinetu jak najszybciej bo będzie trzeba córkę obserwować i na kolejnych wizytach sprawdzić czy wada ustępuje. W większości przypadków jest to sytuacja związana z rozwojem dziecka i ma charakter ustępujący.
Mój syn ma 16 lat. Ostatnio bardzo Urósł i ma około 190 cm wzrostu. Niestety zauważyłam, że skrzywił mu się kręgosłup. Łopatki są na różnej wysokości. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić i co da się zrobić. Czy w tym wieku gimnastyka korekcyjna jest skuteczna?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Prawdopodobnie skrzywienie kręgosłupa było obecne wcześniej, a obecnie, w czasie skoku wzrostowego uległo progresji. Czasami skrzywienie kręgosłupa nie jest jedynym objawem choroby (np. choroby Sprengla). Wizyta u ortopedy konieczna.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W gabinecie ortopedycznym uzyska Pani pomoc. Na początku będzie trzeba wykonać kilka badań ale uważam, że po zdiagnozowaniu problemu i otrzymaniu leczenia poczuje Pani ulgę. Tego życzę!
Mam problem z chondromalacją w kolanie 1/2 stopień. Poza rehabilitacją i ćwiczeniami, lekarz zalecił także Structum. Finalnie przyjąłem też zastrzyki z kwasu hialuronowego. Czy kontynuować zażywanie Structum?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zaleca się kontynuować terapie Structum przez 3mce. Po tym czasie oceniamy skuteczność działania.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety bez badania i sprawdzenia obrazu RTG urażonej okolicy nikt merytorycznie nie odpowie na te pytania
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli jest ból i obrzęk to zastosowanie unieruchomienia skraca okres leczenia bez względu na rodzaj uszkodzenia. Pewne zabiegi fizykoterapeutyczne są wskazane, ale niekontrolowany ruch może powodować dodatkowe... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oczywiście, że trzeba Pana zbadać (wywiad chorobowy i badanie fizykalne to podstawa każdej diagnostyki). Badania pomocnicze (RTG,USG) analizumemy w następnej kolejności. Pozdrawiam!
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ostra duszność niezwykle rzadko spowodowana jest schorzeniami ortopedycznymi. Proszę szukać pomocy u pulmonologa albo internistów.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Po takim czasie unieruchomienia fizykoterapia wskazana - uchroni to córkę przed następnymi kontuzjami. Do sportu wracałbym dopiero po cyklu ćwiczeń PNF. Wszystkiego dobrego!