Pytania pacjentów (66)
Mam pytanie do lekarza endokrynologa.
7 maja przyjęłam dawkę jodu radioaktywnego 131 J o aktywnosci 240 Mbq - choruje na nadczynność tarczycy od 5 lat. (lek thyrozol w dawne 2,5 mm odstawilam zgodnie z zalecenie lekarza 2 maja - 5 dni przed planowanym przyjęciem jodu.
Po miesiącu, ok.tj 12 czerwca wykonałam badania krwi. Moje wyniki to Tsh poniżej normy 0.005 a ft 3 i ft 4 w granicach normy.
Czy w.w wyniki oznaczają, że jod nie przyjął się prawidłowo? Czy wyniki mogą jeszcze ulec zmianie?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
W Pani poście brak informacji na temat choroby zasadniczej (wole guzkowe toksyczne/choroba Graves-Basedowa) i wskazań do podania radiojodu.
Wydaje się jednak, że przytoczone przez Panią wyniki badań są typowe dla zastosowanego leczenia i czasu od podania radiojodu.
Ważne, że stężenia wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4) są w normie. Natomiast wartość TSH powinna wrócić do normy przy kolejnych kontrolach hormonalnych.
Oczywiście, istnieje uzasadniona potrzeba okresowej kontroli hormonalnej i endokrynologicznej.
Pozdrawiam, MT.
Nadczynność tarczycy stwierdzona po badaniach 0,10 od normy trzeba leczyć? Co jest skutkiem nadczynności tarczycy jakie podjąć leczenie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
Proponuję powtórzenie badania TSH, a w przypadku kolejnego nieprawidłowego wyniku, uzupełnienie diagnostyki o:
- oznaczenie wolnych hormonów tarczycy;
- wykonanie usg tarczycy.
TSH może się zmieniać nie tylko w przypadku chorób tarczycy, ale również w przebiegu innych stanów chorobowych, i to zarówno ostrych (np. zapalenie płuc), jak i przewlekłych (np. niewydolność serca).
Powodzenia!
Tarczyca niepowiększona o nieco wzmożonej echogeniczność, wymiary płatów prawy 14,12,44 mm lewy 15,14,37, cieśni 3 cm. W płacie lewym torbiel 4, 3,5 mm w okolicy naczynia po stronie lewej widoczny węzeł chłonny niepodejrzany śr 5 mm. Wyniki krwi tarczyce są w normie Proszę o jnterpretacjie wyniku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
Torbiele proste tarczycy to zwykle zmiany łagodne, które
wymagają jedynie okresowej kontroli ultrasonograficznej (przynajmniej 1x w roku), a ewentualne dalsze postępowanie/leczenie uzależnione jest od oceny prospektywnej.
Taki sposób postępowania zaleciłbym też w opisanej w poście sytuacji klinicznej.
Powodzenia!
Witam stwierdzono u mnie hashimoto w 2017. Pierwsze badanie TSH3 na poziomie 8,5 - otrzymałem dawkę euthyroxu 25, po 3 miesiącach wynik był 8 - dawka wzrosła na euthyrox 50, w październiku było 7,8 wiec znowu dawka wzrosła na euthyrox 75,
na koniec stycznia 2018 po trzech miesiącach wynik TSH na poziomie 2,9 wiec miałem pozostać przy dawce euthyrox 75 i do kontroli za 6 miesięcy, właśnie zrobiłem badanie i wynik to 40,9 i nie wiem co teraz wizytę mam dopiero za 4 tygodnie a wynik jest przerażający.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
W Pana poście brak istotnych danych klinicznych, które pozwoliłyby ustalić dla Pana właściwy sposób postępowania. Należy jednak pamiętać, że kompleksowa ocena tarczycowa powinna opierać się na:
1) wywiadzie
2) badaniach hormonalnych (z krwi): TSH, fT4 i fT3
3) badaniach immunologicznych (z krwi): ATPO, ATG, antiTSHR
4) badaniu ultrasonograficznym (usg): tarczycy.
Wykonanie powyższych badań jest tym bardziej uzasadnione, jeśli w rodzinie występują choroby tarczycy (guzki, wole, niedoczynność/nadczynność).
Niemniej, wynik TSH jest u Pana znacznie powyżej górnej granicy normy, co wskazuje na ciężką niedoczynność tarczycy oraz pilną potrzebę modyfikacji dawki l-tyroksyny (Euthyroxu). Najlepiej uczynić to po konsultacji z lekarzem endokrynologiem, a do tego czasu zwiększyć dawkę leku pod kontrolą lekarza rodzinnego.
Witam.Mam 2 wyniki usg tarczycy.Jedno wykonane przez radiolog ktora zajmuje sie wezlami chlonnymi i przypadkowo znalazla guzka i opisala go.Drugie wykonane przez endykrynologa dzien pozniej a obydwa bardzo sie roznia.Roznia sie na tyle ze jedno wskazuje naqet na pilna biopsje a drugie na obserwacje.Co robic?Wykonac nastepne?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
Rzeczywiście, problematyczna sprawa.
W Pana opisie brak dokładnych danych dotyczących opisywanej zmiany (wielkość? zmiana lita/torbielowata? hipo/hiperechogenna? obecność mikro/makrozwapnień? patologiczna węzłowica?).
Jeśli interpretacja wyniku przez endokrynologa wskazuje na wykonanie biopsji guza, to zaufałbym w jego ocenie.
Powodzenia!
Dzień Dobry
Szukam dobrego specjalisty endokrynologa. TSH wynik 14.29 - podobno to bardzo dużo. Wykonałem USG tarczycy - miąższ gruczołu z cechami przebudowy drobnoguzkowej. Z innych objawów: tycie bez większej przyczyny, obniżone samopoczucie (czasem wręcz fatalny nastrój), nerwowość, kłopoty ze snem. Nastawiam się na długą współpracę i chciałem zapytać, które badania mam jeszcze wykonać przed pierwszą wizytą? Jakie będą koszty kolejnych "receptowych" wizyt?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Objawy, które Pan podaje mogą być związane z niedoczynnością tarczycy, na co wskazuje podwyższony wynik TSH. W takiej sytuacji należałoby wdrożyć leczenie uzupełniające braki hormonalne, tj l-tyroksynę. Takie leczenie mogłoby złagodzić/wyeliminować opisywane objawy.
Kompleksowa ocena tarczycowa powinna opierać się na:
1) badaniach hormonalnych (z krwi): TSH, fT4 i fT3
2) badaniach immunologicznych (z krwi): ATPO, ATG, antiTSHR
3) badaniu ultrasonograficznym (usg): tarczycy.
Wykonanie powyższych badań jest tym bardziej uzasadnione, jeśli w rodzinie występują choroby tarczycy (guzki, wole, niedoczynność/nadczynność).
Część z tych badań już Pan zrealizował. Dotychczasową diagnostykę należałoby więc uzupełnić o brakujące badania oraz skonsultować je z lekarzem endokrynologiem.
Życzę dużo zdrowia!