Pytania pacjentów (38)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Powinna Pani zgłosić się do ortopedy, zwłaszcza, że bóle występują od dłuższego czasu. Przyczyn dolegliwości może być wiele, od błahych po poważne schorzenia wymagające leczenia operacyjnego. Brak historii... Więcej


    Wczoraj się przewrocilam i mam peknieta kość nad łokciem i przesunięta torebkę stawowa, lekarz nie był pewny czy na pewno nie jest zlamana.mam założony gips. Na wizytę ortopedy musze czekać do 30 lipca więc już mi się wszytsjo zrosnie jakby co.moje pytanie jest takie czy dwa tyg zrobi duża różnice?! Mieszkam w irlandii i ża dwa tyg przylatuje do polski o zastanawiam się czy iść jeszcze raz tutaj do szpitala czy mogłabym to załatwić w pl, oraz jaka jest cena przeswietlenia i założenia gipsu

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Z reguły przy złamaniach nadkłykciowych wykonujemy szybką kontrolę, ok 1 do 2 tygodni, w razie ewentualnego przemieszczenia operujemy. Warto też w miarę wcześnie, po ok 3 tygodniach zmienićngips na ortezę zawiasową i rozpocząć ćwiczenia.


    Mam 35 lat, ważę 70 kg.
    W tej chwili mój główny problem polega na tym, że mam uszkodzoną łąkotkę oraz najprawdopodobniej zerwane więzadła krzyżowe ( są do rekonstrukcji ) w kolanie prawym.
    Dodatkowo mam chondromolację.
    Podczas testu Lachmana kość piszczelowa wysuwa się dość mocno do przodu i słyszalny jest dość głośny trzask towarzyszący wysuwaniu się kości piszczelowej.
    Ortopeda powiedział, że z lewym kolanem też nie jest najlepiej jeśli chodzi o szufladę.
    Chciałem poznać przyczynę tych dolegliwości ponieważ nie miałem żadnych urazów, nie uprawiam żadnych sportów.
    Uważam że przyczyna leży gdzieś głębiej ponieważ występują/występowały u mnie takie objawy jak :
    -Od kilkunastu lat uczucie zmęczenia w kolanach podczas stania, wieczorami łupanie, rwanie od bioder w dół ( do kolan, od kolan do kostek, od bioder do kostek)
    W ostatnich latach ta dolegliwość występowała dość rzadko.
    - Około 10 lat temu bardzo silne kłucie w biodrach podczas wyprostowywania się z pozycji pochylonej podczas różnych prac. Ten objaw w ostatnich latach ustał , natomiast występuje przeskakiwanie w biodrze odczuwalne z boku na kości udowej podczas wykonywania ruchów okrężnych miednicą. Obecnie po wykonywaniu różnych prac w pozycji pochylonej muszę położyć się na podłodze i poleżeć kilka minut, po czym dość ciężko jest mi wstać i wyprostować się z powodu zastania w biodrach i kręgosłupie w odcinku lędźwiowym. Po kilku krokach jest ok.
    - we wcześniejszych latach czasami bardzo silne kłucie w nadgarstkach ( objaw ten pojawiał się nagle i zanikał po kilku dniach )
    - chrupotanie w kostkach podczas kręcenia stopą
    - około 10 lat temu chrupotanie w barku podczas wykonywania ruchów okrężnych ręką np. podczas mycia okien. W ostatnich latach objaw ten nie występował natomiast ostatnio znów zacząłem go odczuwać lecz mniejszym stopniu niż kiedyś.
    - od około 15 lat przeskakiwanie w szczęce podczas ruchów szczęką na boki. Przeskakiwaniu towarzyszy trzask.
    - w ostatnim czasie bóle w stawach palców wskazujących. Ostatnio po wyrywaniu chwastów, które wyrwałem kciukiem i palcem wskazującym występował silny ból podczas doginania palca wskazującego lub przy wyprostowaniu a szczególnie przy próbie odgięcia palca do tyłu.
    - rok temu miałem bardzo silny ból w lewym kolanie nad rzepką, który stopniowo ustawał i po kilku tygodniach ustał całkowicie. Podczas ostatniej wizyty ortopeda powiedział, że mam kolano skoczka. Natomiast od innego ortopedy kilka tygodni wcześniej usłyszałem że to było zapalenie mięśnia czworogłowego.

    Badałem się pod kątem boleriozy, tarczycy oraz reumatoilnego zapalenia stawów i wszystko jest w porządku.
    Dodatkowo nietypowym objawem jest odczucie że marzną mi kolana i stopy oraz dłonie szczególnie zimą.
    Po ostatniej wizycie u ortopedy od którego usłyszałem, że więzadła same się nie uszkadzają bardzo się zaniepokoiłem i utwierdziło mnie to w przekonaniu że musi być jakaś ukryta przyczyna takiego stanu w jakim są moje stawy, ponieważ nie miałem jakichkolwiek urazów. Nic nie ćwiczę i nie uprawiam żadnego sportu. Nie pracowałem ciężko fizycznie.
    Może chodzi o gospodarkę organizmu w wartości odżywcze w jakie organizm powinien zaopatrywać stawy, więzadła.
    Nie wiem czy ma to znaczenie ale dość szybko robię się głodny a w ostatnich latach chodziłem jeść dopiero jak byłem już bardzo głodny i miałem odczucie że nie mam sił w nogach.

    Proszę o poradę, może spotkał się Pan/Pani z takim lub podobnym przypadkiem.
    Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Taki wywiad może wskazywać na podłoże reumatologiczne. Warto by było odwiedzić takiego specjalistę. Inną przyczyną może być wrodzona wiotkość stawów.


    Mój 7 latek złamał obojczyk z przemieszczeniem 20 lipca, na SOR po rtf chirurg zalecil opatrunek dessaulta, taki z bandazy, gdy pielegniarka założyła opatrunek powiedziała że możemy przyjechać za 4 dni z mokrymi chusteczkami to przemyjemy syna i zalozy mu znów dessaulta, przyjechaliśmy ale byli inni ludzie na zmianie którzy odmówili pomocy i kazali nam jechać do domu. Mamy planowa kontrolę w poradni przyszpitalnej 7 sierpnia. Syn narzeka bo bardzo nieladnie pachnie spod bandaża, nie chce jeść bo zapach odbiera mu apetyt, w miejsciwej przychodni pielęgniarka powiedziała nam że opatrunku dessaulta się nie zmienia bo inaczej kość się źle zrosnie i syn będzie miał łamaną kość potem, czy to prawda??
    Agnieszka

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Wszystko jest kwestia indywidualną. Ja zalecam przewijanie opatrunku przez rodzicow. Czesto stosuje sie zamiennie temblak.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Należy sobie zadać pytanie, czy skoro dwóch ortopedów nie stwierdziło niestabilności, to czy wynik rezonansu jest prawidłowy. Niestety to badanie obarczone jest sporym ryzykiem błędu, co często obserwujemy... Więcej


    Mam problem z kciukiem prawej dłoni dziwnie przeskakuje jak go zginą przy tym bardzo boli .Mam ten problem od około miesiąca i niema żadnej poprawy

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    To kciuk zatrzaskujący, wskazane leczenue operacyjne.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Michał Buchowiecki

    Należy wykonać zdjęcie stopy w dwóch projekcjach AP i osiowe stopy. Skonsultować sie z ortopedą. Możliwe, że to konflikt wynikający z nieprawidłowej budowy stopy lub jej nabytej deformacji.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.