Pytania pacjentów (671)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Trądzik dotyczy 100% nastolatków. Co może Pani zrobić ze swojej strony to:
- zmienić kosmetyki i środki myjące na te przeznaczone dla cery trądzikowej - dostępne w aptece,
- ograniczyć...
Więcej
czy można podczas kuracji izotexiem przyjmować heviaran? Mój dermatolog jest na urlopie. Bardzo proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, acyklowir można bezpiecznie łączyć z ioztretinoiną.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Obecność gronkowca na skórze może być przejściowa i nie musi wiązać się z koniecznością leczenia. Szacuje się, że ta bakteria występuje przejściowo nawet u połowy ludności świata.
Jeżeli...
Więcej
Męczę się z wysypką / przebarwieniami / wypryskami na ciele. Od dwóch miesięcy stan jest bardzo poważny. Lekko swędzi oraz lekko się połyskuje.
Zaczęło się mniej więcej w maju 2017 roku od oczu. Nagle powieki zaczęły robić się suche aż pewnego dnia opuchły na tyle, że prawie nie otwierałam oczu.
Potem zaczerwieniły się pachy.
Smarowałam maściami od okulisty, potem od dermatologa.
Oczy i pachy to były główne problematyczne miejsca.
Były miesiące kiedy to ustępowało i były kiedy nawracało.
Test na alergeny chemiczne był ujemny mimo, że lekarz twierdził, że to coś z chemii w kosmetykach.
W tym momencie stan jest krytyczny.
Obecny dermatolog u którego byłam najpierw stwierdził łojotokowe zapalenie skory, ale po przyjrzeniu się plamą i umiejscowieniu nie był pewny. Brałam leki na liszaja płaskiego, ale nie pomagały, bo prawdopodobnie to nie to, przypisał mi sterydy po których czułam się fatalnie. Smarowałam przebarwienia również maścią sterydową, bez efektu.
Mam zaczerwienienia na całym ciele. Codziennie smaruje albo masłem shea albo maścią propolisową, ale nie pomaga.
Najgorzej oczy, miejscowo cała twarz, za uszami, trochę na głowie, na karku, pod pachami, pod piersiami, łokcie, całe ramiona, łydki.
Najbardziej interesuje mnie nie diagnoza jaki to rodzaj wysypki, ale co wewnątrz może to powodować? Pod jakim kątem badać krew? Każda wizyta u specjalisty kończy się mylną diagnozą albo leczeniem zewnętrznym, choć patrząc na to jak plamy pojawiają się niezależnie na całym ciele wydaje mi się, że problem jest w środku. Co to może być?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Naskórkowe testy płatkowe służą do diagnostyki alergii kontaktowej w stosunku do ograniczonej liczby najczęstszych alergenów kontaktowych, stąd ich ujemny wynik nie wyklucza alergii na niebadany składnik kosmetyku. Niemniej, wymieniane przez Panią lokalizacje mogą być zajęte w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, nie ze względu na sąsiedztwo zmian chorobowych, ale na budowę skóry. Nie jest to choroba powodowana w żaden sposób "od wewnątrz" i żadne badanie krwi nie jest w stanie jej potwierdzić.
Jeżeli postawienie rozpoznania jest problematyczne, a stosowane leczenie nie działa, proszę zwrócić się do dermatologa o skierowanie na oddział dermatologii w celu diagnostyki. Bez zdiagnozowania problemu, nie będzie możliwe skuteczne leczenie.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Opisywane przez Panią zmiany mogą odpowiadać całemu spektrum chorób - od łagodnych (np. włókniak twardy) do potencjalnie zagrażających życiu (np. czerniak bezbarwnikowy, rak kolczystokomórkowy...
Więcej
Mąż ma problem z nawracającym łupieżem pstrym, ale zaczynam się zastanawiać czy to nie inna choroba skóry. Pojawiają się pojedyncze plamki przypominające łupież, pomimo stosowania profilaktycznie szamponu z ketokonazolem. Skóra nie odbarwia się (Mąż jest mocno opalony), czy przy łupieżu pstrym skóra zawsze ulega odbarwieniu?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Łupież pstry może charakteryzować się ogniskami dyskretnego, delikatnego złuszczania, które są zarówno odbarwione w stosunku do zdrowej skóry, jak i ze przebarwione na żółto, pomarańczowo, czerwono czy brązowo. Jest to problem wyłącznie estetyczny i nie stanowi zagrożenia zdrowotnego.
Być może łupież pstry uodpornił się już na ketokonazol i warto byłoby zmienić szampon na taki, który ma inny składnik aktywny - np. cyklopiroks, pirokton olaminy czy pirytonian cynku. Jeżeli skóra tułowia nie była leczona, problem będzie nawracał. Podobnie, gdy nie przeprowadzono dezynfekcji ubrań. Łupież pstry preferuje określony typ skóry ("korzystny grunt") i istnieje ryzyko, że w przyszłości pojawi się nowa infekcja łupieżem pstrym.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Co jeśli trzy pełne kuracje Aknenorminem na przestrzeni kilku lat nie przyniosły trwałych efektów? Podobnie jak najróżniejsze maści i antybiotyki. Mam 30 lat a z trądzikiem w różnej formie walczę od 15. Czy macie Państwo jakiś pomysł czego mogłabym jeszcze spróbować?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Trądzik jest chorobą wieloczynnikową. Może mieć m.in. podłoże genetyczne, środowiskowe czy hormonalne. Dzięki dokładnemu wywiadowi lekarskiemu można ukierunkować diagnostykę. Podane przez Panią informacje są niewystarczające do odpowiedzi na pytanie i przyczynę choroby i niepowodzenia leczenia (nieznany czas leczenia oraz dawka).
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Łysienie jest chorobą, która wymaga diagnostyki i leczenia przez dermatologa. Bez zbadania włosów i zidentyfikowania typu łysienia nie ma możliwości ukierunkowania diagnostyki dla znalezienia...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zmiana może być zarówno czerniakiem, znamieniem, naczyniakiem, tarczowatym złogowym znamieniem/naczyniakiem (co jest najbardziej prawdopodobne), czy rogowcem krwawym.
Każda podejrzanie...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Cena zabiegu jest bardzo indywidualna i zależy od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg, wielkości miasta oraz potencjalnego dostępu do innych specjalistów w okolicy. Proszę mieć świadomość, że nie... Więcej
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…