Pytania pacjentów (671)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Bezpiecznymi preparatami w ciąży będą miejscowe preparaty kwasu azelainowego (jedyny preparat dostępny bez recepty), erytromycyna miejscowa i doustna, ale dobór właściwego leczenia musi... Więcej


    Od roku walczę z czymś czego nikt nie zdiagnozowal.jedynie co powiedzieli to to że to może jest Łzs ale nic nie pomaga.jest to ciągły stan zapalny pod nosem ciagnacy się linia do kącików ust.najbardziej zaognia się co kilka dni i niewiem czym.jest spowodowany.stosowane były wszystkie kremy mascie przeciwgrzybicze na Łzs na azs itd.jedyne co mi to załącza i pomaga to bedicort ale też jest obiawowo bo pomaga tylko na kilka dni zaraz to wraca.te zapalenie wygląda jak rumień albo jak popękane naczynka w jednym miejscu.na początku to było swędzenie w zagłębieniu obok nosa z jednej strony później już z obydwu a teraz właśnie jest to też linia od nosa do kącików ust.jest to bardzo czerwone i swedzace jak diabli.prosze o poradę.nie mieszkam w Polsce a tu lekarze nie potrafią mi pomóc.mam to.od czerwca zeszłego roku a w Polsce będę w październiku i będę się wybierać do jednej z waszych pań dermatolożek ale do tej pory to nie dam już rady z tym.jest to moja zmora.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Niestety bez zbadania skóry postawienie rozpoznania, a więc i zaproponowanie leczenia, nie jest możliwe.

    Bedicort zawiera dipropionian betametazonu, czyli ultrasilny miejscowy glikokortykosteroid (2500% silniejszy niż hydrokortyzon) i nic dziwnego, że pomaga, bo pomoże czasowo na wszystko, ale KATEGORYCZNIE nie powinien być aplikowany na skórę twarzy.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Około miesiąc temu zastosowałam krem do depilacji twarzy, a dokładnie okolicy nad górną wargą. Po aplikacji, oczywiście zgodnie z instrukcją, dostałam uczulenia w postaci czerwonych krostek i zaczerwienionej, piekącej skóry. Myślałam, że minie to samo po kilku dniach, ale bez skutku. Stosowałam już wiele kremów łagodzących podrażnienia m.in z aloesem, sudocremu itp, jednak niewiele to pomogło. Obecnie strefa ta, którą depilowalam jest tak dziwnie szorstka, a krostki nadal się utrzymują. Co w takiej sytuacji mogę jeszcze zrobić, aby móc je zlikwidować.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Wydaje się, że warto pokazać te zmiany dermatologowi w rejonie, który doradzi leczenie. Mechaniczne drażnienie, a następnie aplikacja kremów w tej okolicy może być przyczyną okołoustnego zapalenia skóry, które potrafi goić się kilka-kilkanaście tygodni. Nie ma możliwości zdiagnozowania tego problemu online.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Czy wyhodowany szczep „staphylococus koagulazoujemny” wzrost liczny, może powodować mocne zaczerwienienie zakażonego miejsca ? Jak to wyleczyć ? Antybiotykiem ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Gronkowce koagulazoujemne są fizjologiczną florą skóry i zwykle nie wymagają leczenia, jeśli ich wzrost nie jest obfity. W przypadku uszkodzonej skóry mogą wtórnie kolonizować ranę przedłużając gojenie. W takich przypadkach wystarczy zwykle antybiotyk miejscowy zlecony przez dermatologa. Samego wyniku się nie leczy, a leczenie powinno być dobierane zawsze w kontekście ocenianych przez lekarza objawów.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Mam 23 lata i jestem kobietą. Niepokoi mnie mój pieprzyk. Jest mały, ma może że dwa, trzy milimetra, regularny kształt. Jest brązowy, ale nie jest to całkiem jednolity kolor, w środku ma takie jakby ciemniejsze kropki. Wokół niego jest taka jasno różowa otoczka. Czy zmiany z taką otoczka zawsze oznaczają raka? Do lekarza idę dopiero 30 lipca ale umrę do tego czasu z niepewności. Wiem że przez Internet nie da się postawić diagnozy, pytam tylko tak orientacyjnie.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Opisywaną przez Panią zmianę powinien ocenić dermatolog za pomocą dermoskopu. Jest bardzo prawdopodobne, na podstawie Pani opisu, że jest to znamię śródskórne lub śródskórne wrodzone, które uległo podrażnieniu mechanicznemu.

    Pomimo, że szczyt zachorowań na czerniaka przypada na okres ok. 55rż, jest to jednak najczęstszy z nowotworów złośliwych diagnozowany u młodych dorosłych


    Jestem w 18 tyg ciazy i mam okropne atopowe zapalenie skóry (w zgieciach oraz na dłoniach). Czy są leki które mogę stosować? Bardzo proszę o pomoc. Nie mogę sobie dać rady...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Oczywiście są leki, które może Pani stosować. Ich dobór należy jednak do dermatologa i musi opierać się na ocenie nasilenia zmian, ale też na informacjach dot. innych pobieranych leków czy stwierdzanych wcześniej alergii. Zdecydowanie większym zagrożeniem dla dziecka jest pozostawienie sączących zmian atopowych, które mogą stanowić wrota zakażenia.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Nie ma możliwości uzyskać odpowiedzi na Pani pytanie przez internet, ponieważ dermatologia opiera się na ocenie obrazu zmian skórnych, a opis "ciemne plamy" może pasować do dziesiątek rozpoznań.... Więcej


    Dziecko czteroletnie.Wymaz bakteriologiczny wykazał gronkowca złocistego.Zaczerwienienie sromu i odbytu, owrzodzenia.Elocom,Fucidin,Hydrocortisonum zaleczyl,lecz zaczerwienienie i świąd powrocil po kilku dniach.Biseptol przyjmowany 16 dni pomogl krótkotrwałe.Co kilka dni smarowanie Pimafukortem,ponieważ to pomaga na kilka dni.Po ośmiu miesiącach ponownie wymaz i w dalszym ciagu gronkowiec obecny.Gynoxin,Prurifem,nasiadowki z kory debu, nic nie skutkuje.Co robić ? Gdzie się udać ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowni Państwo,

    W przypadku nawrotu infekcji po leczeniu miejscowym antybiotykiem do rozważenia jest leczenie antybiotykiem doustnym wybranym przez dermatologa na podstawie aktualnego wymazu, po badaniu lekarskim dziecka. Biseptol nie jest trafionym lekiem przy zakażeniach skóry, a stosowanie glikokortykosteroidów w tej okolicy u dzieci powinno być ograniczane do minimum.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Skończyłam 30 lat a borykam się z silnym trądzikiem na twarzy i ramionach. Dwukrotnie przeszłam terapię izotekiem i poddana zostałam zabiegom z retinolem. Nie przyniosły żadnych rezultatów. Wyniki krwi mam w normie. Jedynie prolaktyna podwyższona 684 mU/l. Zaznaczę że nie jem fast foodu i tłustych, pikantnych potraw. Niestety żyję w stresie. Bardzo proszę o porade co robić.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Trądzik późny u Pani z pewnością wymaga pełnej diagnostyki hormonalnej, zwłaszcza jeśli zmiany lokalizują się w linii żuchwy lub/i występują zaburzenia miesiączkowania.

    Nieco podwyższony poziom prolaktyny nie wymaga wykonania testu z metoklopramidem, a wynika najpewniej z zaburzeń czynnościowych związanych ze wspomnianym stresem i nie powinien mieć większego wpływu na nasilenie trądziku.

    Jeżeli trądzik jest silny, a tło hormonalne jest wykluczone, jedynie kolejny kurs izotretnoiną może pomóc uzyskać remisję. Z każdym kursem izotretinoiny trądzik powinien przebiegać łagodniej. W skrajnych przypadkach bywa, że do opanowania trądziku koniecznych jest 5-6 kursów, choć przeciętnie, u ok. 85% wystarcza tylko jeden. Proszę być dobrej myśli i nie zrażać się niepowodzeniem 2 kursów - to leczenie jest najbardziej skuteczne w leczeniu ciężkiego trądziku, ale wymaga cierpliwości.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Jestem na wakacjach w Chorwacji, wyskoczyły mi małe krostki na rękach i nogach takieLe zaczerwienione i niektóre jakby takie pecherzyki. Proszę o pomoc, co to może być. Wczoraj wszedł mo w palec kolec jeżowca ale wyjęłam cały. Nadmienię ze miałam również zadrapanie jak od kota na stopie a teraz bardzo swędzi troche spuchło i tez na całej długości pojawiły się pecherzyki. Proszę o pomoc. Noe mam pojęcia co to może być i co mam robic.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Niestety bez bezpośredniej oceny zmian i dokładnego wywiadu jakakolwiek diagnoza będzie tylko spekulacją. Wskazane byłoby pokazanie zmian choćby lokalnemu lekarzowi lub dermatologowi. Jeśli jest Pani na wycieczce z biurem podróży proszę skontaktować się w tej sprawie z rezydentem. Klienci biur podróży są zwykle objęci ubezpieczeniem.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.