Pytania pacjentów (671)
Przyjmuje lek Flucofast na łupiez pstry, czy mogę w czasie brania leku udać się na zabieg depilacji laserowej? Wiem, że przeciwwskazaniem są leki światłouczulające. Czy ten lek należy do takich?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Flukonazol jest lekiem fotouwrażliwiającym i jako taki jest przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych. Powinien zostać odstawiony 4 tygodnie przed zabiegiem.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Mam pytanie dot. zaskórników. Od zawsze mam bardzo widoczne czarne wągry, których nie da się wycisnąć- nie działają na nie peelingi mechaniczne ani enzymatyczne, oczyszczanie u kosmetyczki nie przyniosło też widocznych efektów. Miewałam także inne problemy z cerą, które okaząły się być spowodowane za wysokim poziomem testosteronu (mam PCOS), ale po kuracji Spironolem i tabletkami antykoncepcyjnymi (Belara) testosteron znacznie się obniżył, trądzik zniknął zupełnie, pozostały jedynie te zaskórniki na prawie całej twarzy- na nosie, brodzie, części policzków i czole.
Moje pytanie dotyczy tego, do kogo dalej zwrócić się z tym problemem? Czy to nadal będzie kwestia hormonalna, która wymaga farmakoterapii, czy też warto zwrócić się do kosmetologa np. na peeling chemiczny?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Jest duża szansa, że wspomniane zaskórniki uda się usunąć za pomocą leczenia miejscowego, ograniczenia określonych pokarmów nasilających łojotok oraz za pomocą właściwej pielęgnacji skóry.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Jestem studentką III roku na Akademii Wychowania Fizycznego, od kilku lat męczę się z nadmierną potliwością dłoni i stóp. Pot przeszkadza mi w codziennym życiu, nie jest to po prostu mokra ręka czy stopa, pot leje się kroplami. Od jakiegoś czasu objawy się natężyły. Właśnie nadchodzi lato i jest mi z tym coraz gorzej. Wystarczy, że pomyślę o tym, albo że jest ciepło, albo kiedy ćwiczę na zajęciach, dłonie i stopy stają się mokre. Nie stać mnie na bardzo drogie zabiegi, przekraczające 1000 zł, co robić ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Poza zabiegiem neurochirurgicznym każda metoda leczenia nadpotliwości będzie przynosiła poprawę czasowo. W przypadku ostrzyknięć toksyną botulinową efekt może się utrzymywać 6-9 miesięcy, w przypadku dostępnych bez recepty kremów z urotropiną 2-3miesięcy. Można również spróbować zabiegów jontoforezy/jonoforezy, ale nie wszyscy odnoszą z nich korzyść. Alternatywą jest dość skuteczna terapia oxybutyniną (dostępną na receptę, ale poza wskazaniami rejestracyjnymi leku).
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Moje pytanie będzie nawiązane do blizn potrądzikowych. Moj Partner w latach młodości miał trądzik który po latach przerodził się w blizny potrądzikowe. Partner jest już po pięciu zabiegach laserem frakcyjnym CO2 jednak żadnej poprawy u niego nie widać i blizny są dalej widoczne .
Dlaczego po tak wielu zabiegach nie ma poprawy od lasera ?
Jest jeszcze jakiś inny sposób na znikniecie blizn ?
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Efekty zabiegu zależą pośrednio od ustawionych przez lekarza parametrów urządzenia. Jeżeli zabiegi laserem frakcyjnym nie dały zadowalającego efektu, można rozważyć peelingi głębokie, które są wykonywane przez lekarzy medycyny estetycznej.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Choruje na łuszczyce okolo 13 lat. Leczylem sie wszystkim od neotigasonu po metotexat w tabletkach i zastrzykach. Zuzywam srednio 15 masci novate w miesiacu. Rowniez bralem udzial w badaniu biologicznym
ustekinumabem i jeszcze innym co przyniosl poprawe na rok czasu. Teraz moja skora paznokcie wygladaja tragicznie. Na calym ciele mam wysyp. Strach przed wyjsciem z domu i depresja to u mnie rzecz normalna. Leczylem sie w Gdansku przez okolo 4lata gdzie tylko przepisuja mi to nowe masci ze sterydami ktore wiadomo i tak pogarszaja sprawe. Majac teraz wysyp na calym ciele lekarze z gdanska oferuja mi tylko leczenie na wlasny koszt okolo 12 tys miesiecznie. To jakas paranoja. Twierdza ze nfz nie obejmuje mojego leczenia. Gdzie nie moge chodzic bo stawy juz tez zaatakowane. Dotykac nic nie moge bo skora u rak tak popękana. Czy jest tutaj prawdziwy lekarz z powolania i profesjonalizmem na terenie calej polski co mi pomoże ,nie dajac mu w koperte? zeby zalapac sie na jakies leczenie badz co kolwiek ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Prykro mi słyszeć, że nie trafił Pan na lekarza, który poświęciłby Panu czas i wskazał drogę dostępu do skutecznego leczenia. Jestem w stanie zrozumień, że praca w warunkach podyktowanych przez nfz, przy brakach kadrowych, pracy na akord i regularnym dokładaniu obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji, niekorzystnie odbija się na samopoczuciu pracowników służby zdrowia, co prowadzi w wielu przypadkach do wypalenia zawodowego.
Tylko w poradniach przyklinicznych (np. Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Olsztyn) prowadzone są programy lekowe refundowane przez nfz - ze obecnymi już na rynku lekami anty-TNF (infliksymab, adalimumab, etanercept) oraz nowszym ustekinumabem (anty-IL12/23). W przypadku dużej rozległości zmian, przeciwskazań do leczenia metotrexatem, cyklosporyną czy retinoidami lub braku odpowiedzi na takie leczenie, można starać się o bycie włączonym do któregoś z tych programów.
Alternatywą są kilkumiesięczne-kilkuletnie programy badań klinicznych, gdzie sponsorująca badanie firma farmaceutyczna funduje uczestnikowi nową aktywną cząsteczkę badaną (oczywiście również obejmuje ubezpieczeniem na wypadek działań niepożądanych), w celu poznania częstości zgłaszanych objawów niepożądanych, oceny skutecznosci leczenia (skale nasilenia choroby opisywane przez lekarzydbających o stan zdrowia pacjenta i właściwą kwalifikację do badania) i samopoczucia uczestnika (ankiety). Każdy nowo rejestrowany lek od aspiryny, leki nadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe, po nowe leki biologiczne przechodzi tę drogę. Warto pytać o takie programy badawcze w centrach badań klinicznych, które zlokalizowane są zwykle w dużych miastach i bez problemu można znaleźć na nie namiar w internecie (z oczywistych względów nie mogę wymienić ich z nazwy, ponieważ znanylekarz nie jest portalem reklamowym). Jeśli nawet aktualnie nie ma aktywnej rekrutacji, ośrodek z pewnością odezwie się do Pana gdy taka się rozpocznie.
Pozdrawiam i życzę wytrwałosci w poszukiwaniach,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Mam 22 lata i jestem chora na trądzik od około 9 lat. Borykam się zarówno z wykwitami ropnymi, jak również rozszerzonymi porami, przebarwieniami i bliznami. Główny problem od lat mam po prawej stronie na żuchwie gdzie zmian ropnych jest najwięcej, ale są też z lewej strony na policzku, na czole, dawniej bardzo dużo miałam na plecach, ramionach i dekolcie, teraz trochę mniej. Za sobą mam już wizyty u dermatologów, kosmetyczek. Przez ponad rok leczyłam się różnymi antybiotykami na trądzik przepisanymi od dermatologa, były też antybiotyki podawane na skórę (m.in. tetralysal, kindacin T, unidox, sumamed, aknemycin, skinoren, acnatac) oraz różne różne kremy, żadne z nich nie dały zadowalających efektów. Miałam wykonane 3 zabiegi z kwasami Frost Peel I i II, które tylko zmasakrowały mi twarz przed moim ślubem rok temu. Badałam tarczyce i jest ok. Próbowałam już wszystkiego. Od jakiegoś czasu nie piję mleka i unikam sera żółtego. Ta choroba bardzo wpływa na moją psychikę. Czuje się przez to gorsza i brzydka.
Proszę o pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Jeżeli trądzik trwa od lat, warto wykluczyć tło hormonalne zmian. Stosowanie peelingu na aktywne zmiany trądzikwe może prowadzić do powstawania blizn. Niestety ustawodawstwo w Polsce nie ogranicza dostępu do zawodu kosmetyczki i w związku z tym taki gabinet może prowadzić zarówno kosmetolog jak i ślusarz czy stolarz, co prowadzi do niewłaściwej kwalifikacji do zabiegów i powikłań.
W przypadku trądziku ze skłonnością do bliznowacenia lekiem z wyboru jest izotretinoina. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym na temat tego leczenia.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Objawy ze strony układu neurologicznego, zaburzenia zachowania stanowią jedną z cech postępu SLE. Zdecydowanie konieczna jest wizyta u reumatologa.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł...
Więcej
Czy połączenie leku Tetralysal (limecyklina) z lekiem Amoksiklav (amoksycylina + kwas klawulanowy) może wywołać nadciśnienie wewnątrzczaszkowe ? Tetralysal przyjmuję od ponad pół roku. Amoksiklav brałem przez 7 dni na chore zatoki. Pojawił się u mnie ból skroni, czoła, tyłu głowy promieniujący do karku. Czy może to wynikać z interakcji wyżej wymienionych leków?
Bardzo proszę o pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Amoksiklav nie wchodzi w interakcję z Tetralysalem i nie ma w przeciwieństwie do niego wpływu na ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Wspominane objawy wynikają raczej z infekcji.
Głównymi wskazaniami dermatologicznymi do stosowania Tetralysalu są trądzik młodzieńczy (3 miesiące) i trądzik różowaty (4-6 miesięcy). Ponad 6-miesięczna kuracja Tetralysalem jest stosowana w bardzo wąskim zakresie chorób (np. zapalenie mieszków włosowych owłosionej skóry głowy, gdzie wykazuje się ograniczoną skutecznością). Jeżeli leczenie dotyczy w/w chorób warto skontaktować się z lekarzem, który prowadzi leczenie i rozważyć jego modyfikację.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Od prawie 2 tygodni leczę trądzik za pomocą leku Tetralysal. Przyjmuję go dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Lekarz dermatolog zalecił mi kontynuować taką dawkę (2 razy dziennie) przez 4 tygodnie, a potem zejść do jednej tabletki dziennie. Zauważyłam jednak u siebie pogorszenie wzroku - obraz rozmazuje mi się przed oczami i muszę czasem kilka razy pomrugać, żeby wrócił do normalności. Nie jest tak codziennie, raz co kilka dni i to głównie wieczorami, gdy więcej czasu spędze przed komputerem. Czy to normalne? Czy taki jest skutek uboczny leku i minie on, po zakończeniu kuracji? Czy może powinnam natychmiastowo odstawić lek i udać się na konsultacje do mojego dermatologa? Proszę o pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Tetralysal (limecyklina) jest lekiem używanym do leczenia trądziku o umiarkowanym nasileniu, z obecnością zmian zapalnych (grudek, krost). Jeżeli lekarz zalecił dłuższy okres dawki 600mg/db wnioskuję, że zmiany trądzikowe są nasilone.
Zaburzenia widzenia należą do rzadkiego spektrum działań niepożądanych leku i wynikają z podnoszenia ciśnienia śródczaszkowego. W efekcie jego wzrostu mogą pojawiać się zaburzenia widzenia, omdlenia, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, epilepsja. Objawy ustępują po odstawieniu leku.
Polecam pilnie skontaktować się z dermatologiem prowadzącym leczenie i rozeznać, czy nie bierze Pani żadnego innego leku o podobnym działaniu (interakcje lekowe mogą sumować efekt działań niepożądanych) i czy nie byłoby dla Pani bezpieczniej obniżyć dawkę leku wcześniej.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Mam 20 lat i od wielu lat zmagam się z nadmierną potliwością. Głównie dotyczy ona dłoni ale pocą się również nogi (bardziej gdy są bez skarpety niż w skarpecie). Lekarz rodzinny zlecił mi wykonanie badań: morfologia krwi, żelazo, glukoza, FS3, FS4, TSH i powiedział, że wszystko jest dobrze a dłonie pocą się samoistnie. Dłonie pocą się bez względu na to czy jest zimno czy gorąco. Nie wiem czy to może mieć jakiś związek z tym ale szybko przetłuszczają mi się włosy i zależnie od temperatury (im wyższa tym szybciej) na twarzy, głównie na czole i nosie pojawia się tłusta warstwa (prawdopodobnie łojotokowe zapalenie skóry). Co mogę zrobić w tej sytuacji?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nadpotliwość jest częstym problemem i wynika zwykle z nieprawidłowego funkcjonowania unerwienia gruczołów potowych. Z jego nasilenie mogą odpowiadać również ostre pokarmy, stres, alkohol, kofeina oraz określone leki. W przypadku gdy nadpotliwość ograniczona jest do dłoni i podeszew, jest małą szansa że problemem jest zaburzenie ogólnoustrojowe jak nadczynność tarczycy, zaburzenia czynności szpiku czy cukrzyca, które będą raczej dawać objawy uogólnionej nadpotliwości.
Podstawowymi metodami walki z nadpotliwością jest unikanie kofeiny, przegrzewania, używanie wkładek do butów pochłaniających wilgoć, stosowanie łagodnych środków myjących aby ograniczyć ryzyko rozwoju wyprysku potnicowego. Na rynku jest również obecne bez recepty dość skuteczne środki z urotropiną/metenaminą/heksaminą (URO krem, Dezorol, Pedipur) które czasowo hamują pocenie. Niektórzy uzyskują również korzyści ze stosowania aparatów do jontoforezy. Inną opcją dostępną w gabinetach dermatologii estetycznej jest ostrzykiwanie toksyną botulinową, które działa 6-9 miesięcy, ale konieczne jest powtarzanie zabiegu. Dla najbardziej nasilonych postaci nadpotliwości rąk czy stóp jest możliwe przeprowadzenie zabiegu sympatektomii, do którego kwalifikują neurochirurdzy.
Od kilku lat pojawiają się artykuły naukowe dotyczące możliwego zastosowania w leczeniu oksybutyniny poza wskazaniami rejestracyjnymi (jakimi jest m.in. nadreaktywność pęcherza moczowego). Takie leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem dermatologa. Wydaje się, że lek ten, ze względu na dobrą skuteczność, prędzej czy później otrzyma także rejestrację do leczenia nadpotliwości.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…