Pytania pacjentów (671)

    Witam. Od 6 lat mecze się z trądzikiem na plecach i klatce piersiowej, widziało mnie wielu lekarzy ale każdy przepisywał maści. Dopiero niedawno dermatolog przepisał mi Tetralysal, brałam go przez 3miesiące najpierw przez 8 dni 2×dziennie a następnie 1× dziennie trądzik mi zniknął,ale po 1,5miesiaca od skończenia brania leku trądzik powrócił. Czy to normalne ? Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowny Panie,

    Wybór metody leczenia jest związany z nasileniem trądziku. Tetralysal zwykle prowadzi do kilkumiesięcznego złagodzenia objawów trądziku. Jeżeli lek został dobrany właściwie do stanu skóry, szybki nawrót sugeruje konieczność leczenia antybiotykiem przeciwzapalnym z innej grupy (np. azytromycyna). W przypadku wczesnego nawrotu (1-3 miesiące) trądzik określa się jako oporny na leczenie klasyczne i rozwiązaniem jest wówczas leczenie doustne pochodnymi witaminy A.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Dzień dobry, jakiś czas temu zaraziłem się wirusem HPV. Wirus dał objawy w postaci zmian brodawkowych na penisie oraz mosznie i w okolicach. Na początku przeszedłem krioterapię (nastąpił dosyć szybki i jeszcze bardziej nasilony nawrót brodawek). Później przeszedłem zabieg laserowego usuwania zmian brodawkowych (wszystkie zmiany zostały usunięte, póki co nie mam żadnych nawrotów brodawek, ani innych zmian skórnych). Mam teraz kilka pytań w związku z moją sytuacją. Czy mogę podejmować jakąkolwiek aktywność seksualną, jeśli nie mam żadnych zmian skórnych czy też zmiany skórne są tylko objawami wirusa, a skoro raz się już zaraziłem, to dalej będę zarażał partnerki bez względu na to czy posiadam zmiany na skórze czy nie? Mój lekarz powiedział, że jeśli nie mam żadnych brodawek w okolicach intymnych, to nie powinienem już zarażać, jednak ja znalazłem różne sprzeczne informacje na ten temat i za bardzo nie wiem, co mam myśleć, a nie chcę być nieodpowiedzialny i narażać kogokolwiek na utratę zdrowia, przez to, że zaraziłem się tym wirusem. A może muszę całkiem zrezygnować ze współżycia (a jeśli tak, to na jaki czas)? I jeszcze ostatnie pytanie: czy warto szczepić się na HPV, jeśli jest się zarażonym (czy daje to jakieś efekty w kontekście leczenia choroby) czy też jest to szczepionka jedynie dla zdrowych osób?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowny Panie,

    Istnieje bardzo niewielkie ryzyko przeniesienia wirusa na partnerkę w przypadku bezobjawowego nosicielstwa. Chociaż opisywano przypadki 6-miesięcznego okresu do reaktywacji zakażenia, to takie przypadki są bardzo rzadkie.

    Szczepienia na HPV mogą służyć do zapobiegania zakażeniom również u mężczyzn. Taką charakterystykę produktu leczniczego mają Silgard i Cervarix, które jednak są ukierunkowane na szczepy onkogenne. Gardasil9, pomimo, że nie był badany na populacji męskiej, zapobiega spektrum zakażeń związanych z najczęstszymi szczepami HPV (6,11), odpowiadającymi za powstawanie kłykcin kończystych. Jeśli waha się Pan którą ze szczepionek wybrać, myślę, że Gardasil9 będzie jednak najbardziej logicznym wyborem.

    Odnośnie do szczepienia u już zakażonych, obserwowano wycofywanie się zmian, więc takie działanie również jest uzasadnione.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Mam sucha skórę na głowie wygląda jak łupież ale jest tylko na czubku głowy i teraz wyskoczyło mi na czole również.... Nie wiem czy to alergia czy może początki łuszczycy....

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Przez internet, nie widząc skóry, nie sposób postawić rozpoznania. Konieczna będzie wizyta u dobrego dermatologa w rejonie, który obejrzy skórę i zbierze dobry wywiad.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Syn 9 lat ma na skórze łuszczące swędzące, suche miejsca np na palcach, łokcjach, kolanie z czasem zauważyłam że obręb problemu na skórze się powiększa i przenosi na kolejne paluszki. Byliśmy u dermatologa ale przepisana maść nie pomogła.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Bez zbadania dziecka, odpowiedzenie na pytanie o przyczynę, a tym bardziej o leczenie zmian nie jest możliwe.
    Konieczna będzie wizyta u dermatologa.


    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Opisywane przez Panią objawy odpowiadają najprawdopodobniej pokrzywce cieplnej. Telfexo jest jednym ze środków mogących łagodzić objawy choroby. Innymi, nowszymi są rupatadyna i bilastyna.

    Związek... Więcej


    Witam. Mam 23 lata, na początku roku zdiagnozowano u mnie kiłę, jestem po leczeniu penicyliną Benzatynową 2,4 m.j. obyło się bez powikłań.
    Penicylina została podana dnia 01.02.2018.

    Wyniki na ten dzień (1.02.2018) wyglądały następująco :
    -VDRL; dodatni (++++)
    -VDRL ilościowo ; dodatni 1:8
    -FTA: dodatni miano 1/1300
    Odczyn hemuglujący krętków TPHA: dodatni (+++)
    FTA-ABS: słabo dodatni

    po miesiącu (02.03.2018) zrobiłem znowu wyniki i wyglądają następująco:
    VDRL; dodatni miano 1:4
    Odczyn hemuglujacy kretkow TPHA: dodatni (++)
    FTA: dodatni miano 1:450

    Proszę o interpretację wyników ponieważ kolejna wizyta w połowie Kwietnia a ja chodzę zdenerwowany bo nie wiem czy jest dobrze czy jest źle a Pani Doktor powiedziała tylko "zobaczymy jak będzie za miesiąc" .

    Proszę o w miarę możliwości o szczegółowe wyjaśnienie/porównanie wyników.

    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowny Panie,

    Do monitorowania odpowiedzi na leczenie służą odczyny klasyczne - VDRL/RPR/USR. Nie ma sensu wykonywanie testu TPHA (być może zawsze będzie dodatni, ponieważ świadczy o kontakcie z krętkiem kiły w przeszłości), FTA, ani FTA-ABS. Wyjściowo VDRL miał Pan 1:8, po miesiącu 1:4, czyli wynik obniżył się o 1 rozcieńczenie/miano. Miano VDRL powinno obniżać się w kolejnych miesiącach (o 2 miana do 6 miesiąca - czyli do 1:2) albo pozostawać na stałym niskim poziomie przez cały okres monitorowania (12 miesięcy). Wzrost VDRL świadczy o reaktywacji zakażenia i konieczności dalszego leczenia, co jest intencją okresu monitorowania.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Dostępne w aptekach preparaty do krioterapii mają niską skuteczność, ze względu na zbyt niskie temperatury uzyskiwane przez spray (do ok. -40*C)

    Krioterapia ciekłym azotem to działanie... Więcej


    Od połowy grudnia przyjmuję doustną antykoncepcję hormonalną Atywia, natomiast od połowy stycznia izotretynoinę (Axotret). Od jakiegoś czasu zauważyłam, że po śniadaniu (ile bym nie zjadła) drastycznie zwiększa mi się obwód brzucha (nawet w górnej części) tak, jakby był wzdęty. Czy to normalne? Czy powinnam poprosić lekarza o zmianę tabletek antykoncepcyjnych? Czy to może przyczyna Axotretu lub przyjmowania obu leków jednocześnie?
    Dodam, że przyjmuję jeszcze Delortan (lek przeciwhistaminowy). Odkąd przyjmuję antykoncepcję zauważyłam wzrost wagi o ok. 3 kg, a nie zmieniłam swoich nawyków żywieniowych. Oprócz tego powiększyły mi się pośladki, uda, łydki i tzw. boczki.
    Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Leki antykoncepcyjne mogą powodować obserwowane zwiększenie masy ciała, ale również wzmagać apetyt. Axotret i Delortan nie powinny odpowiadać za takie objawy.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Syn lat 11. Pojawil mu sie łysy placek na tyle glowy. Bylam u dermatologa. Pani dr. Stwierdzila ze najprawdopodobniej jest to lysienie plackowate, ale zlecila morfologie. Wszystko wyszlo ok poza podwyzszonym zelazem-129 i za niska witamina d3 21.5. tsh wyszlo w normie. Kolejna wizyte u dermatolog mamy 4 kwietnia. I tu moje pytanie czy takie wyniki moge byc przyczyna utraty wlosow? Jesli tak to czy wlosy odrosna? Jaka ilosc witaminy podawac synowi? wazy 25 kg dziekuje za odpowiedz.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowna Pani,

    Łysienie plackowate można zdiagnozować za pomocą teichoskopii (oceny ogniska łysienia pod dermoskopem). Chociaż łysienie plackowate wiąże się z chorobami tarczycy, nie jest to regułą. Niedobór wit. D3, występuje powszechnie w naszej strefie klimatycznej i wymaga leczenia przez lekarza rodzinnego. Jego uzupełnienie zwiększa szansę odrostu włosów. Samoistny odrost, bez leczenia, występuje z czasem u ok. 30% osób, ale choroba może postępować dlatego wymaga leczenia.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


    Od dwóch miesięcy stosuje epiduo na ponownie nawrócy trądzik na twarzy, nie jest on silny, zaczęły pojawiać się po prostu częste wypryski. Minęły dwa miesiące, był spory wysyp w miejscach, gdzie używałem epiduo, natomiast nadal problem jest, bywają momenty, że wszystko sie goi i nie pojawia się nic, a za chwile znów się pogarsza. Czy po dwóch miesiącach stosowania, lepiej już nie będzie i powinienem już umówić się na kolejną wizytę i zmienić lek, czy cierpliwie czekać dalej?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Paweł Pietkiewicz

    Szanowny Panie,

    Jeżeli lek został właściwie dobrany do charakteru trądziku (a przez internet nie ma możliwości takiej oceny), to 2-miesięczna kuracja Epiduo jest dopiero początkiem ustępowania zmian. Początek leczenia miejscowymi pochodnymi witaminy A może być związany z czasowym pogorszeniem stanu skóry i nasileniem trądziku. Jeżeli zdarzają się podrażnienia, warto umówić się na kontrolę do dermatologa. Okres 2 miesięcy od rozpoczęcia leczenia jest właściwy by móc ocenić zasadność dołączenia innych leków.

    Z wyrazami szacunku,
    dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.