Pytania pacjentów (671)
Jestem mężczyzną 32 lata. kilka tygodni temu wyskoczyło Mi na penisie coś jakby brodawka i zlokalizowane jest w rowku żołędnym tuż przy wędzidełku, byłem z tym u dermatologa i powiedział że to jest kłykcina i żeby nic z tym nie robić bo samo zniknie, chciałbym się poradzić czy rzeczywiście mogę to zbagatelizować czy jednak powinienem z tym coś zrobić??
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Istnieje szansa samoistnego wygojenia zmiany, ale może trwać to latami. Zdecydowanie polecam usunąć kłykcinę, ponieważ pozostawienie jej grozi rozsiewem zmian na całą okolice płciowo-odbytniczą.
Dostępnymi metodami są środki miejscowe lub krioterapia. Chirurgiczne usuwanie zmian jest już rzadko stosowane. Warto wybrać się do innego dermatologa. Zdecydowanie odradzam próby usuwania kłykcin za pomocą lasera ze względu na obecność wirusa w oparach, co może prowadzić do rozwoju kłykcin dróg oddechowych, a w rzadkich przypadkach nowotworów.
Źródło: Virus-Induced Cancers of the Skin and Mucosa: Are We Dealing with “Smoking Guns” or “Smoke and Mirrors” in the Operating Theatre? (Goon, 2017)
Z wyrazami szacunku,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Mam łuszczycę i na chorej skórze tworzy się ranka,później strupek który sam nie odpada-a po zerwaniu znowu tworzy się strupek itd.Co mam zrobić z ta dysfunkcja?Z góry dziękuje za informacje.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisywane objawy stanowią objaw łuszczycy opisany przez Heinricha Koebnera pod koniec XIXw.
Proponuję umówić się do dermatologa i rozpocząć leczenie.
Z wyrazami szacunku,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
3 miesiące temu miałam usuwane brodawki wirusowe laserem CO2 w okolicach intymnych. Mimo Smarowania rano i wieczorem a-derma epitheliale a.h duo po zabiegu mam czerwone blizny a pod palcem wyczuwalne są zgrubienia pod skórą.czy zabieg wykonany był nieprawidłowo ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zmiany wirusowe, zwłaszcza o nieznanym potencjale przemiany nowotworowej, nie powinny być usuwane za pomocą lasera. Chęć szybkiego pozbycia się problemu znajduje często podatny grunt wśród specjalistów, którzy proponują tę metodę kierując się zapotrzebowaniem, ale wbrew wiedzy medycznej, powodując ryzyko zakażenia pacjenta, siebie i personelu. Takie postępowanie świadczy o nieumiejętności właściwej kwalifikacji do zabiegu.
Ogólnodostępne źródło: Virus-Induced Cancers of the Skin and Mucosa: Are We Dealing with “Smoking Guns” or “Smoke and Mirrors” in the Operating Theatre? Peter K.C. Goon i wsp. 2017
Opisywane przez Panią objawy najprawdopodobniej mogą wynikać z bliznowacenia, ale konieczna byłaby kontrola u osoby wykonującej zabieg.
Z wyrazami szacunku,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Jestem w trakcie przyjmowania Izoteku. Minelo wlasnie 20 dni od chwili zazycia pierwszej tabletki. Lekarz prowadzacy informowal mnie o wszelkich efektach ubocznych. Pare dni temu zauwazykam , ze gorna powieka prawego oka jes spuchnieta i boli, jednak pomyslalam ze prawdopodobnie mnie zawialo. Objawily ustapily po 2 dniach. Dzisiaj w nocy obudzil mnie straszny bol tego samego oka. Myslalam poczatkowo ze cos mi wpadlo, czulam jakby mi ktos pocieral czyms po oku i wbijal szpilki, objawy ustapily nad ranem. Nadal mam uczucie bolacych oczu szczegolnie podczas mrugania i zamykania ich. 2 lata temu przechodzilam przez ostre zapalenie rogowki. Moje pytanie jest nastepujace. Czy objawy, ktore wystapily u mnie moga byc skutkiem efektow ubocznych . Jesli tak , powinnam przerwac leczenie ?
Dziekuje za odpowiedz.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zdecydowanie powinna się Pani wybrać na kontrolę dermatologiczną do lekarza prowadzącego i okulisty. Te objawy mogą wynikać z suchości spojówek (izotretinoina+ogrzewanie/klimatyzacja), uszkodzenia rogówki, bakteryjnego zapalenia spojówek.
Wierzę, że lekarz prowadzący poinformował Panią o bezwzględnym zakazie stosowania soczewek kontaktowych podczas terapii, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia rogówki podczas ich stosowania.
Z wyrazami szacunku,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Mam strupki ktore swedza na glowie.
Zauwazylam ze tam gdzie mialam jednego zostalam lysa 2 cm placek.
Do tego wlosy mi przerzadly..i wypadaja co moze byc powodem
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Przyczyn mogą być dziesiątki. Bez dobrze zebranego wywiadu, badania i trichoskopii postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia nie jest możliwe.
Z wyrazami szacunku,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam mam 8 letniego syna ktory ma lysienie plackowate i jest leczony ponad 2 lata plynem DCP 8 procent.Mam pytanie czy to leczenie jest dobre i co moge zrobic wiecej w tym kierunku bo efektow nie ma z gory dziekuje i prosze o odpowiedz.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
DPCP jest uznawany za środek o bardzo dobrej skuteczności w leczeniu łysienia plackowatego (niemal 50%), chociaż część pacjentów nie odpowiada na terapie. Alternatywą może być leczenie klobetazolem, pimekrolimusem, suplementacją cynku lub cytostatyk (methotrexat lub cyklosporyna). Niemniej, im dłużej trwa łysienie plackowate tym mniejsza jest szansa na wyleczenie.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam choruje na lysienie androgenowe czy spotkal sie ktos z Panstwa leczeniem kobiet blokerami DHT np Dutasterydem? W badaniach przeprowadzonych w stanach potwierdzono duza skutecznosc u kobiet . Czy takie leczenie moze byc skutecznie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zarówno dutasteryd (0,5mg) jak i finasteryd (2-5mg) wykazują dużą skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet. Myślę, że warto porozmawiać o tym leczeniu ze swoim dermatologiem.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz
Witam. Moja 4 letnia córka od kilku tygodni ma problem z łuszczeniem sie skóry na opuszkach palców. Od kilku dni skóra zaczęła schodzić,powodując swędzenie . Paluszki wyglądaja jakby były "odmoczone". Smauruje raczki kremami, bepanthen sensiderm oraz bambino-efekt jest tymczasowy.Bardzo proszę o poradę. Dodam ,że wizyte do dermatologa mamy ustaloną na kwiecień.Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Jako, że szereg chorób może powodować objawy przez Panią opisywane (łuszczyca typu Hallopeau, wyprysk ze zużycia, wyprysk kontaktowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, wyprysk potnicowy, złuszczanie skóry poinfekcyjne, grzybice skóry), niemożliwa będzie porada bez zbadania córki i określenia przyczyny.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam. Wiem, że ciężko będzie powiedzieć co to jest, ale może jakieś rady dostanę w którym kierunku się badać lub co zrobić. Zacznę od początku. Mniej więcej w listopadzie 2017 roku wyskoczyła mi mała plamka na jednej piersi. Nic z tym nie robiłam, bo myślałam, że zniknie. Po jakimś czasie ta plamka się powiększyła, od nowego roku zaczęły się pojawiać nowe. Mam je na szyi, na barkach i na klatce piersiowej. Są koloru czerwono-pomarańczowego, są suche, jest to tylko otoczka, w środku jest normalna zdrowa skóra. Jedna Pani dermatolog stwierdziła grzybice zwierzęcą. Zbadałam się pod tym kątem. Zrobiłam badania mykologiczne, Wykluczyły jakiegokolwiek grzyba, Poszłam więc do drugiego dermatologa. Pani doktor stwierdziła, że jest to łupież pstry. Emulsja, którą mi przepisała nie pomaga, a plam jest coraz więcej. Proszę o jakiekolwiek wskazówki, ponieważ boję się, że przejdzie to kiedyś na twarz. Jestem z małej miejscowości, jest tylko jeden lekarz, do najbliższego mam około 40 km, zresztą nie pomógł mi. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Dermatologia opiera się na wizualnej oceni zmian. Bez bezpośredniego zbadania skóry przez dermatologa postawienie rozpoznania i zaproponowanie leczenia nie będzie możliwe. Proszę robić też zdjęcia zmian, ponieważ z czasem mogą one wyglądać inaczej niż początkowo, a takie informacje mogą ułatwić postawienie rozpoznania.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam,
Moja żona jest w 36 tygodniu ciąży. Od tygodnia cierpi na wysypkę, czerwone krosty które pokrywają już prawie całe jej ciało. Zaczeło się od brzucha, od okolic rozstępów. Z czasem te czerwone krosty rozprzestrzeniły się na łydki, uda, ramiona i przedramiona. Od 4 dni żona jest w szpitalu. Ma wcześniej już zdiagnozowaną cukrzycę ciążową i lekką holeostazę. Jednak lekarze twierdzą, że nie są to wypryski spowodowane holeostazą, ani też pokrzywka ciążowa. W szpitalu nie potrafią jej pomóc. Podają jej lekki na bazie hydrocortyzolu w maściach i kroplówce. Twierdzą, że musi być to jakaś reakcji alergiczna. Sęk w tym że żona nie wprowadzała nic nowego do diety. Krosty te są bardzo swędzące i ciężko jej już wytrzymać bez drapania się. Żona przyjmuje również wapno dosustnie. Na razie nic nie okazało się skuteczne a wysypka rozprzestrzenia się dalej tworząc już duże czerwone plamy. Czy może to być naprawdę reakcja alergiczna na coś co zjadła? Czy nagle mogło zacząć ją uczylać coś co wcześniej tolerowała. Czy może zrobić testy alergologiczne? Czy to przez hormony? Prosimy o pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Świądowe choroby w okresie ciąży często sprawiają trudności diagnostyczne ginekologom. Żona najprawdopodobniej choruje na PUPPP, chorobę, którą po polsku najłatwiej nazwać polimorficznymi osutkami ciężarnych, a która jest typowa dla III trymetru ciąży i częściej występująca w ciążach bliźniaczych i u matek chłopców. Leczenie jest objawowe - leki p/histaminowe i miejscowe glikokortykosteroidy, ponieważ zmiany wycofują się stopniowo po porodzie, ale ma tendencję do nawrotów w kolejnych ciążach.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…