Pytania pacjentów (671)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Jednym z czynników powodujących trądzik jest duża ekspozycja na promieniowanie słoneczne/UV. Taki trądzik nosi nazwy trądziku wiosennego/typu Majorka, ponieważ był pierwotnie obserwowany...
Więcej
Od pewnego czasu chodząc na farbowanie włosów dostałam niby łupież ale żaden nizorał czy inny szampon przeciw łupieżowy nie pomaga. Wczoraj miałam ściągany kolor u nasady i mocno mnie piekło, a dzisiaj miejscami na głowie wyszły mi struny. Czy to uczulenie na rozjaśnia i farbę? Jeśli tak to jakich farb mogę używać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Najwięcej wniesie do rozpoznania bezpośrednie obejrzenie skóry głowy przez dermatologa. Opisywane przez Panią zmiany mogą być efektem kontaktowego lub kontaktowego alergicznego zapalenia skóry głowy związanego ze stosowaniem farb (związki amoniaku, parafenylenodwuamina), środków zapachowych czy konserwantów kosmetyków do włosów. Pierwszoplanowe jest w tej chwili leczenie stanu zapalnego głowy i wstrzymanie się z nanoszeniem jakichkolwiek substancji (i farb!), poza aptecznymi szamponami bez parabenów, phenoxyetanolu, SLS i SLES. Dla określenia związku, który mógłby odpowiadać za ten stan skóry pomocne będą naskórkowe testy płatkowe. Dzięki temu badaniu możliwe, że będzie Pani w stanie zidentyfikować substancje, których trzeba będzie w przyszłości unikać.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zmiana powinna być obejrzana przez lekarza dermatologa, który wybierze najkorzystniejszą metodę usunięcia (wycięcie, laseroterapia, elektrokauteryzacja, krioterapia). Każda nowa, szybko...
Więcej
Witam. Niedawno zauważyłem kilka krostek przy odbycie. Nie są bolesne podczas dotyku. Nie wiem czy to podrażnienia od golenia, albo depilacji czy coś innego, np. potówki? Czy to coś niebezpiecznego? Co powinieniem zrobić w tym przypadku?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowny Panie,
Jeśli jest Pan zaniepokojony pojawieniem się nowych zmian, wydaje się sensowne by pokazałby je Pan lekarzowi rodzinnemu, który oceni czy jest konieczność konsultacji dermatologicznej. Dermatologia jest dziedziną medycyny opierającą się na obrazie zmian. Na podstawie samego opisu postawienie rozpoznania, a więc i formułowanie zaleceń nie jest możliwe.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Moje dziecko od ponad tygodnia posiada na twarzy i szyi krosty. Są one czerwone i dosyć duże. (dziecko prawie 2 miesiące) lekarz przepisał nam maść na sterydami i allertec. Niestety nic nie jest lepiej.. Czy jest to bakteryjne zapalenie skóry? Proszę o szybką odpowiedź.. Mogła bym podesłać zdjęcia...
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
W tym wieku zmiany mogą odpowiadać trądzikowi niemowlęcemu, który jest efektem działania Pani hormonów w skórze dziecka. Stosowane glikokortykosteroidy miejscowe mogą pogarszać objawy. Niemniej, bez bezpośredniego zbadania dziecka postawienie rozpoznania ani leczenie nie jest możliwe.
Allertec jest lekiem zarejestrowanym po 2rż. U dzieci w młodszym wieku nie powinien być stosowany. istnieją preparaty glikokortykosteroidowe w kremach zarejestrowane do użycia przed 1rż. Powinny być jednak one używane krótkotrwale i ostrożnie zwłaszcza na okolicę gdzie skóra jest cienka lub eksponowana na słońce (twarz i szyja).
Zdecydowanie zalecam umówić się z dzieckiem na wizytę do lekarza dermatologa by włączył ukierunkowane leczenie.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Brodawki w okolicach narządów płciowych jak usunac
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W odpowiedzi odniosę się do brodawek wirusowych, bo zapewne o te chodziło pytającemu. Pozostałe zmiany, które mogą być określane potocznie brodawkami, to znamiona wrodzone, nerwiakowłókniaki, włókniaki miękkie, grudki perliste czy choroba Fordyce'a, brodawki łojotokowe, które wymagają innego podejścia.
Brodawki wirusowe tej okolicy najczęściej są spowodowane przez 2 typy wirusów: wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i mięczaka zakaźnego (MCV).
Brodawki HPV można usuwać za pomocą leków miejscowych na receptę - np. za pomocą środków imikwimodem, podofilotoksyną, 5-fluorouracylem czy sinekatechinami. W zależności od preparatu inna jest metoda aplikacji.
HPV można też niszczyć fizycznie. Główną i najbezpieczniejszą metodą jest krioterapia, która niszczy komórki nabłonka zarażone wirusem i nie powoduje jego uwolnienia. W określonych lokalizacjach (pochwa, ok. odbytu) stosuje się również elektrokoagulację (diatermię chirurgiczną), która jednak uwalnia potencjalnie zakaźne opary wirusa do otoczenia. Zdecydowanie najmniej bezpieczną metodą jest laserowe usuwanie brodawek HPV ze względu na największe uwalnianie wirusa do otoczenia i w związku z tym ryzyko powstania brodawek wirusowych w obrębie śluzówek nosa/gardła/krtani, z których może rozwinąć się rak płaskonabłonkowy. Laseroterapia brodawek wirusowych jest możliwa jedynie w pomieszczeniach z wyciągiem i laminarnym przepływem powietrza. Zwykły wyciąg (vacuum), maseczka chirurgiczna ani okulary nie chronią przed zakażeniem. Mimo to, jest wiele ośrodków oferujących takie leczenie sprawiające pozory nowoczesnego z powodów finansowych.
Wirus MCV można usunąć za pomocą miejscowych środków drażniących zawierających rozcieńczone ługi, mechanicznie opróżniając treść brodawki przez nakłucie/wyłyżeczkowanie i odkażając obszar lub metodami fizycznymi - diatermią chirurgiczną lub krioterapią.
Im szybsze zgłoszenie do lekarza dermatologa/ginekologa/proktologa tym krótsze jest leczenie. Brodawki wirusowe są bardzo zakaźne i charakteryzują się szybkim wzrostem.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Od tygodnia stosuje flucofast 100mg raz dziennie i maść 2 razy dziennie lotriderm, na męskie cześć intymne(grzybica). Zaczerwienienie trochę zniknęło a teraz zaczęło się powiększać dużo szybciej. Czy przerwać branie leku?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Lotriderm zawiera betametazon, który chociaż jest glikokortykosteroidem - lekiem o działaniu przeciwzapalnym, może przyspieszać rozszerzanie się grzybicy, jeśli grzyb jest oporny na pozostałe składniki przeciwgrzybicze (flukonazol z Flucofastu i clotrimazol z lotridermu).
Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz, który zlecał leczenie - ponieważ on zna stan kliniczny z przed tygodnia i wie co wyhodowało się z tej okolicy (bakteria, grzyb) w badaniu mikrobiologicznym, które jest wymogiem przed rozpoczęciem leczenia. Prawdopodobnie będzie konieczna modyfikacja zaleceń.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Używałam leku na tradzik duac i po tygodniu stosowania wyszlo mi zaczerwienie i swedzenie i cos w rodzaju kaszki. Uzywalam juz innego leku na tradzik acnelek ale również spowodowałal silne zaczerwienie az tak ze musialam nacierac twarz lodem. Czy to sa alergie ? Czy co? Co ja moge z tym zrobic ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Duac zawiera klindamycynę i nadtlenek benzoilu (BPO). 2% populacji jest uczulone na BPO, co objawia się pojawieniem się w ciągu 2 dni silnego stanu zapalnego, pęcherzyków, nadżerek i świądu. BPO może również podrażniać skórę powodując świąd i nie ma to nic wspólnego z alergią, a raczej z niewłaściwą pielęgnacją i wcześniejszą skłonnością do przesuszenia.
Acnelec również powoduje przesuszenie, ale jest to jego zaprojektowane działanie. Adapalen jest pochodną wit. A i wywołuje miejscowe objawy jej nadmiaru - suchość i złuszczanie. Bez regularnego nawilżania min. 2-3xdz aplikacja Acnelecu w pewnych przypadkach będzie uniemożliwiała normalne codzienne funkcjonowanie. Lekarz zlecający leczenie powinien wyjaśnić jakie działanie mają leki, czego można się po nich spodziewać nieprzyjemnego i jak się przed tym zabezpieczyć.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
Zdecydowanie każdą drażnioną zmianę powinno się usunąć. Polecam wybrać się do dermatologa.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
W zeszłym roku w maju zachorowałam na półpasiec na nodze od kostki do połowy uda.
Został wyleczony ale do dnia dzisiejszego zostały krostki,które nie znikają.
Pani doktor oceniła,że tak już zostanie i nie zniknie.Dostałam krem Linocholesterol A+E.
Proszę o pomoc,czy da się jeszcze coś z tym zrobić?
Dziękuję i pozdrawiam
Seniorka
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Szanowna Pani,
W bardzo rzadkich przypadkach półpasiec pozostawia po sobie zapalenie skóry, które wymaga leczenia zależnie od obrazu klinicznego. Proszę skontaktować się z dermatologiem, który z pewnością doradzi metodę leczenia.
Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…