Pytania pacjentów (351)
Mam duży problem z kolanami. Na jednym z nich przeprowadzoną miałem artroskopię. Z tego co usłyszałem po zabiegu to nieudolnie.Teraz mam termin na endoprotezę kolana . Man również na tym kolanie torbiel Bakera. Lekko zaczeły wykrzywiać mi się nogi. Czy jest jakiś ortopeda w okolicach Bydgoszczy, który może wyleczyć nie wymieniać...
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Leczenie zachowawcze choroby zwyrodnieniowej, to jest to o co Pan pyta. Niestety wciąż najprościej jest dać skierowanie na artroskopię, a później na endoprotezę.
Oczywiste jest, że są to skuteczne metody leczenia, ale zarezerwowane dla niektórych sytuacji. Sama zaś artroskopia w chorobie zwyrodnieniowej kolana jest właściwie przeciwwskazana i nie daje wymiernych korzyści, chyba że uszkodzone są bezpośrednio struktury poddające się leczeniu artoskopowemu (np. łąkotki)
Całe leczenie zachowawcze składa się z minimum kilkunastu zaleceń: rehabilitacji, diety, modyfikacji trybu życia, poprzez leki odbudowujące chrząstki stawowe, kwas hialuronowy, leczenie biologiczne, leczenie przeciwzapalne (doustne i dostawowe-zwalniające przebieg choroby zwyrodnieniowej), autologiczne preparaty osoczowe, płytkowe, trombinę, anty-interleukiny, komórki macierzyste, czy wreszcie grupy zabiegów korekcji osi stawu (osteotomie), implanty płynne, systemy artrodiastazy (atlas moximed, kinespring), po endoprotezy wybiórcze, częściowe i całkowite oraz wiele innych, w tym terapii eksperymentalnych.
Tak więc, w odpowiedzi na Pana pytanie. endoprotezoplastyka jest ostatnim etapem leczenia choroby zwyrodnieniowej, dobrym dla pacjentów ze znacznym i nierokującym poprawy. Ponieważ jest ruchem nieodwracalnym, warto wykorzystać ww. metody. Nie wyleczą one choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, ale z pewnością pozwolą opóźnić i złagodzić jej przebieg. Rozmowa z doktorem pozwoli ustalić oczekiwania odnośnie leczenia, jego optymalny kształt i spodziewane efekty po poszczególnych działaniach.
Pozdrawiam.
Paweł Sokołowicz
Kilka lat temu lekarz powiedzial mi ze mam zerwane wiezadla tylne boczne krzyzowe I uszkodzone lakotki, gdy lezalem bezwladnie a lekarz pociagnal noge pod kolanem, golen wysuwal sie spod kolana ze tak po wiem, Widzialem w Lustrze ale wszystko bylo git wtedy lekarz mowil ze trzyma sie to na miesniach, obecnie nie jestem w formie I mam powazne dolegliwosci kolana, tylko czasem nie boli I jest dobrze, teraz z reguly kolano jest luzne, czuje ze jest nie stabilne I odczuwam dyskomfort w kolanie, nie moge uprawiac juz zadnych sportow a to jest Cale moje zycie obecnie przebywam za granica chce zjechac za 2 miesiace I przyjechac Prosto do Pana I tu mam pytanie Jakie badania, przeswietlenia, wykonac zeby mial pan wszystko podane na Tacy i zebysmy mogli zaczac dzialac, bede mial 3 miesiace na dojscie do sprawnosci do podjecia pracy, z gory dziekuje za odpowiedz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Opisany przez Pana test świadczyć może o uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego. Brak stabilności sprzyja postępowaniu zmian zwyrodnieniowych i uszkodzeń innych struktur stawu kolanowego, m.in. łąkotek stawowych. Aby ostatecznie ustalić rozpoznanie konieczne jest badanie rezonansu magnetycznego (MRI). Badanie to można wysłać na: kontakt@chirurgiakolana.pl. Odpowiem wówczas odnośnie zalecanego leczenia operacyjnego. Konsultacja e-mail jest bezpłatna.
Wszystkie inne szczegóły dotyczące przygotowania do leczenia operacyjnego, w tym rekonstrukcji więzadeł znajdzie Pan na chirurgiakolana.pl.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Co oznacza opis w MR stawu kolanowego prawego: drobne horyzontalne zmiany w rogu tylnym i trzonie łąkotki przyśrodkowej i rogu przednim łąkotki bocznej (uszk.. I/II) - czy takie uszkodzenie kwalifikuje do zabiegu operacyjnego? Czy konieczna będzie rezygnacja z aktywności fizycznej (taniec) i na jak długo? Kolano po urazie skrętnym przed 3 miesiącami, z niewielkimi dolegliwościami bólowymi, po serii zabiegów fizjoterapeutycznych (laser, jonoforeza, magnetronic). Córka ma 15 lat. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Zmiany niewielkie, raczej do leczenia rehabilitacyjnego, zwłaszcza jeżeli dolegliwości są niewielkie. W przypadku objawów blokowania, obrzęków, bólu, przeskakiwania wskazana będzie konsultacja ortopedyczna. Po zakończonej rehabilitacji ruchowej będzie możliwość powrotu do aktywności fizycznej.
Paweł Sokołowicz
Od 2 tyg. mam silny ból kolana. Po wysiadaniu z samochodu, rano po spaniu nie mogę nawet iść. Ból nie pozwala mi zgiąć, ani wyprostować nogi. Ortopeda po usg stwierdził zapalenie w kolanie. Po zastrzyku (blokada) przypisał mi Nimesil x1 dziennie, Diky 4%.. Niestety po tygodniu nie ma żadnej poprawy, a lek działa tylko pół dnia. Mam 59 lat i mam boreliozę. Nie wiem jak działać, by móc poruszać się bez bólu? Proszę o poradę.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Ból stawu kolanowego w połączeniu z ograniczeniem zakresu ruchu to poważne objawy. Brak poprawy po podaniu silnych preparatów p-zapalnych (sterydów) do stawu sugeruje, że być może konieczne będzie być może leczenie operacyjne. Trzeba najpierw ustalić przyczynę dolegliwości i postawić szczegółową diagnozę, która jak rozumiem w kolanie nie została ustalona (ogólne rozpoznanie- borelioza) oraz badania krwi w kierunku aktywnego stanu zapalnego. Proponuję wykonanie badania RTG na stojąco oraz badania MRI.
Z tymi badaniami prościej będzie Panu pomóc.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Skręciłam staw kolanowy prawy trafiłam na sor,kolano było bolesne ale nieopuchniete tam lekarz manipulował nogą bez RTG i usg stwierdził zerwanie więzadeł krzyżowych i uszkodzenie łąkotki w przychodni po zdjęciu tutoru okazało się że zgromadził się płyn wykonano punkcje założono orteze skierowano na rezonans wynik chciała bym wiedzieć co dalej mnie czeka z tym nieszczęsnym urazem i czy będzie konieczny zabieg? Wynik rezonansu:płyn w jamie stawowej w zachyłku nadrzepkowym wskazuje na wysokociśnieniowe charakter widoczny fałd przyśrodkowy błony maziowej dochodzący w sąsiedztwo stawu rzepkowo udowego,w tej lokalizacji niewielki ubytek chrząstki rzepki, więzadło krzyżowe przednie o zatartych obrysach otoczone zmianami obrzękowymi w sekwencji celowanej zachowana ciaglosc pojedynczych wlokien,złozone uszkodzenie łakotki przysrodkowej typu rączki od wiadra z przemieszczaniem jej fragmentów w obręb dołu miedzykłykciowego podsumowanie wysiek w jamie stawowej uszkodzenie więzadła ACL oraz łąkotki przyśrodkowej.Reszta tych więzadeł i struktur jest prawidłowa więc ich nie pisałam bardzo proszę o pomoc nie wiem co mnie czeka A wiem że takie kontuzje są problematyczne
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry!
W Pani przypadku rozległe uszkodzenie stawu kolanowego, zwłaszcza uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego oraz łąkotki przyśrodkowej są wskazaniem do leczenia artroskopowego. Obawiam się, że jedynym właściwym leczeniem jest leczenie naprawiające łąkotkę i więzadło krzyżowe. Szew i rekonstrukcja łąkotki pozwolą zapobiegać bólowi i zwyrodnieniom kolana. Wczesna naprawa więzadła krzyżowego przedniego metodą Internal Brace jest rozwiązaniem pozwalającym uniknąć rozleglejszego zabiegu rekonstrukcji. Więcej informacji o wczesnym, małoinwazyjnym leczeniu stawu kolanowego może Pani przeczytać na mojej stronie internetowej chirurgiakolana.pl.
Proszę jak najszybciej szukać sposobności do właściwego leczenia operacyjnego, tj. artroskopii rekonstrukcyjnej (szew łąkotki, reinsercja ACL Internal Brace)
Łączę wyrazy szacunku
Paweł Sokołowicz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Uszkodzenie Acl bez retrakcji kikutów- warto rozważyć metodę naprawy więzadła krzyżowego przedniego metodą Internal Brace. Podobnie III stopień uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego-...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
W tej sytuacji wskazane bezwzględnie jest leczenie artroskopowe, w razie możliwości naprawa/ szew łąkotki przyśrodkowej.
Optymalnie jest potwierdzić diagnozę w badaniu MRI.
Z leczeniem operacyjnym...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
Do leczenia u Pana są uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego oraz łąkotki. Uszkodzenie przyczepu proksymalnego (bliższego) może kwalifikować Pana do reinsercji więzadła krzyżowego metodą Arther...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Zupełnie nie polecam braku leczenia, kolano spełnia wszystkie kryteria leczenia operacyjnego.
Dotyczy to zwłaszcza naprawy więzadła krzyżowego przedniego (metoda Internal Brace- więcej na...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Opis rezonansu wskazuje na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w jego przyczepie bliższym, czyli do kości udowej. Najpewniej jest to oderwanie od jego przyczepu w stopniu całkowitym...
Więcej
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…