Pytania pacjentów (351)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wtiam!
Niestety, w tej sytuacji powrót do pełnej sprawności i sportu będzie wymagał leczenia operacyjnego (artroskopii). Dotyczy ono przywrócenia ciągłości więzadła krzyżowego przedniego. Jeżeli wystąpią...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
Tak oczywiście takie sytuacje się zdarzają. Częstość takiego zdarzenie w literaturze to około 1.5%. Ja nie miałem jeszcze takiej sytuacji, choć oczywiśnie nie mogę wykluczyć, że w przyszłości się...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
W tej sytuacji będę mógł wypowiedzieć się po osobistym zbadaniu kończyny. W tym celu zapraszam na konsultację.
Paweł Sokołowicz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
W tej sytuacji należy przeprawadzić diagnostykę obrazową, w zależności od badania klinicznego (MRI, ARTRO MRI, USG). Po ustaleniu rozpoznania można podjąć próbę leczenia zachowawczego (rehabilitacja...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam!
Rozerwany więzozrost barkowo- obojczykowy nie zawsze jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Przyczyn bólu barku może być wiele, choć niekoniecznie muszą być one spowodowane przebytym w dzieciństwie...
Więcej
Czy podanie osocza bogatopłytkowego w połączeniu z wysokiej klasy kwasem hialuronowym może dać lepsze efekty, niż podawanie oddzielnie tych substancji w różnym czasie ?
Chodzi o podanie do stawu kolanowego z cechami chondropatii II/III stopień
Pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry!
Zarówno kwas hialuronowy, jak i osocze bogatopłytkowe są skutecznymi sposobami leczenia choroby zwyrodnieniowej.
Okazuje się jednak, że połączenie jednego i drugiego sposobu leczenia nie daje wyraźnej przewagi. Sugeruję więc leczenie w sposób rozłączny (Am J Sports Med. 2016 Mar)
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Mam 28 lat i od 15. roku życia zmagam się z problami kolana. Wszystko zaczęło się w 2005 roku kiedy naderwałem sobie więzadło, niestety wtedy byłem (trzeba mówić jak jest) młody i głupi i nie godziłem się na żaden zabieg. Kilka lat później miałem ponownie problemy, z tym, że z łąkotką, oczywiście w tym samym kolanie.
Przez jakieś 7 lat był spokój z kolanem, nie miałem żadnych bóli ani problemów i regularnie ćwiczyłem, co więcej przez ponad 4 lata miałem fizycznie wymagającą pracę i prędzej poddawały się plecy niż nogi.
Ostatnio jednak ponownie kolano się poddało (prawdopodobnie najpierw naruszyło się przy graniu w piłkę nożną a uraz nagle się zaczął chwile później podczas tańca).
Bylem na pierwszej konsultacji jak postępować po urazie i obok wskazówek dostałem też polecenie udania sie na rezonans, na takim już byłem a to opis który dostałem:
"Rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego; więzadło znacznie pogrubiałe, luźny fragment widoczny w szparze stawu- brak ciągłości włókien. Obrzęk tkanki tuszczowej okołowięzadłowej z pogrubieniem i zatarciem struktur torebkowo-więzadłowych.
Złożone pęknięcie łąkotki przyśrodkowej z uszkodzeniem rogu przedniego, z oderwanym fragmentem trzonu który jest przemieszczony w kierunku dołu międzykłyciowego oraz z poziomym rozwarstwieniem rogu tylnego.
Ściegno mięśnia podkolanow o nieznacznie podwyższonym sygnale w okolicy przyczepu udowego i zachowanej ciągłości- stan po naciągnięciu.
Zmiany obrzękowe części głębokiej więzadła pobocznego przyśrodkowego.
Więzadło krzyżowe tylne kątowo zagięte, o podwyższonym sygnale i zachowanej ciągłości.
Nierównosci zarysu chrząstek stawowych w przedziale przyśrodkowym stawu kolanowego - cechy wczesnej chondromalacji.
Dyskretny podchrzęstny obrzęk szpiku przedniej części kłykcia przyśrodkowego piszczeli oraz w obrębie wyniosłości miedzykłykciowej sięgający głębokości ok 9 mm.
Umiarkowana ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym i niewielka w szparze stawu.
Poza tym obraz struktur kolana lewego w normie."
Oczywiście w najbliższym czasię postaram się udać do specjalisty który mną dalej pokieruje ale już teraz chciałem się zapytać jaki zabieg jest w takim przypadku najbardziej prawdopodobny (bo nie oczekuję, że obędzie się bez zabiegu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry!
Opisane objawy i wynik rezonansu magnetycznego wskazują na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego. Ze względu na czas, jaki upłynął od zabiegu zalecana będzie artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego oraz zaopatrzenie uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej.
Paweł Sokołowicz
Podczas tańca wykonałam podskok że skierowaniem łydek na zewnątrz. Od tego momentu boli mnie staw kolanowy w jego zgięciu. Jest to noga prawa, wiodącą. Na zewnątrz nie ma żadnych śladów, opuchnięć itp. Na nodze nie można stanąć, nie można jej do końca wyprostować, pojawia się problem z wejściem po schodach. Co mogło się wydarzyć w stawie kolanowym?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry!
Uraz skrętny stawu kolanowego powikłany ograniczeniem zakresu ruchu, a zwłaszcza wyprostu sugeruje poważny uraz dotyczący struktur wewnętrznych (więzadeł, łąkotek). Zdecydowanie polecam wnikliwą diagnostykę i konsultację ortopedyczną.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Jestem po skręceniu kolana już ponad miesiąc, byłam 13 dni w szynie, a teraz orteza. Miałam podejrzenie uszkodzenia więzadła MCL, więc lekarka skierowała mnie na usg i lekarz napisał tam tak "na badaniu widoczny jest obrzęk błony maziowej w zachyłku nadrzepkowym" i chciała bym żeby zostało mi wytłumaczone co to znaczy oraz jak się to leczy?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Skręcenie stawu kolanowego z dużym obrzękiem w zachyłku nadrzepkowym wskazuje na przebyte krwawienie do stawu kolanowego. To z kolei świadczy o możliwym uszkodzeniu wewnętrznych uszkodzeniach stawu kolanowego. W tej sytuacji proponuję badanie MRI i ewentualną konsultację po wynikach badania.
Uszkodzenie więzadeł pobocznych i/II stopień leczy się z reguły zachowawczo. Uszkodzenie MCL III stopnia w zależności od sytuacji klinicznej leczy się zachowawczo lub operacyjnie. Metodę naprawy więzadła pobocznego piszczelowego w świeżych uszkodzeniach (Internal Brace) opisuję szczegółowo na stronie chirurgiakolana.pl
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Co to znaczy uszkodzenie 2 i 3 stopnia acl
Co mi grozi
pis badania radiologicznego
Badanie MRstawu kolanowego wykonane wobrazach T1-zależnych i obrazach PDw
płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych orazT2-zależnych celowanych na
ACL
Rzepka typu II/IIIwg Wiberga, bezzmian.Chrząstka rzepki zcechami chondromalacji II
stopnia na powierzchni bocznej. Troczki rzepki bezzmian.Chrząstka bruzdystawu
rzepkowo-udowego bezcech chondromalacji. Kąt bruzdy143 stopnie. TT-TG- 5 mm. Więzadło właściwe rzepki bezzmian. Stosunek długości więzadła właściwego rzepki do
długości rzepki- 1,14. Przyczep ścięgna mięśnia czworogłowego uda zachowany.
Łąkotka przyśrodkowa znieregularnym podwyższeniem sygnału na wysokości rogu
tylnego- zmianypourazowe bezzdeklarowanej szczelinypęknięcia.
Łąkotka boczna bezszczelin pęknięcia. Więzadło krzyżowe przednie zcechami uszkodzenia II/III stopnia- nie jest prawidłowo
napięte, jedynie część pasm włókien ma zachowaną ciągłość. Więzadło krzyżowe tylne bezzmian. Więzadło poboczne piszczelowe zachowane, pasma płynu wzdłużwięzadła. Więzadło
poboczne strzałkowe bezzmian. Ścięgno mięśnia podkolanowego o zachowanym
przyczepie do kości udowej.
Podejrzenie złamania Segonda bezprzemieszczenia.
Złamanie głowystrzałki bezprzemieszczenia odłamów.
Obrzęk szpiku kostnego zniewielkim złamaniem zmiażdżeniowym krawędzi tylnej kłykcia
bocznego kości piszczelowej.
Dyskretnyobrzęk krawędzi zewnętrznej kłykcia bocznego kości udowej.
Obrzęk chrząstki stawowej na wysokości obrzęku szpiku kostnego kłykcia bocznego
kości piszczelowej. Poza tym chrząstka na powierzchni obciążanych kłykci kości udowej i
piszczelowej bezzmian.
Zwiększona ilość płynu wstawie, nie uwidoczniono zmian zapalnych błonymaziowej.
Ciało tłuszczowe Hoffyzobrzękiem.
Kaletka brzuchato-półbłoniasta zpłynem na odcinku do 37 mm.
Obrzęk mięśni: podkolanowego, brzuchatego łydki, płaszczkowatego, dwugłowego uda.
Zachowanyprzyczep ścięgna mięśnia dwugłowego uda do głowystrzałki.
Podejrzenie krwiaka w mięśniu płaszczkowatym.
Obrzęk tkanki tłuszczowej wdole podkolanowym.Obrzęk tkanki podskórnej okolicy
przednio-bocznej kolana.
Wnioski
Zmianypourazowe MMbezzdeklarowanej szczelinypęknięcia.Uszkodzenie ACL II/III
stopnia. Złamanie głowystrzałki. Podejrzenie złamania Segonda bezprzemieszczenia.
Uszkodzenie kości piszczelowej.Uszkodzenie mięśni wdole podkolanowym.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień Dobry!
Opis badania oznacza uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w stopniu prawie całkowitym. Jeżeli uraz jest świeży do rozważenia jest reinsercja więzadła krzyżowego metodą Internal Brace. Złamanie Segonda potwierdza uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, świadczy również o uszkodzeniu więzadła przednio-bocznego (ALL). Również w tym przypadku wskazana jest naprawa uszkodzenia „na świeżo”, aby nie dopuścić do powstania niestabilności przednio- bocznej. Złamanie głowy strzałki jest do oceny na obrazie MRI, prawdopodobnie do leczenia zachowawczego.
Więcej o naprawie uszkodzeń więzadeł można przeczytać na chirurgiakolana.pl. Więcej informacji udzielić mogę po dokładnym obejrzeniu MRI- adres kontaktowy na stronie internetowej.
Paweł Sokołowicz
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…