Pytania pacjentów (449)

    Od zawsze (mam 50 lat)miałam kłopoty z cerą w okolicach skrzydełek nosa, mam duże widoczne zaczerwienienia zapewne na skutek widocznych naczynek. Jest to kłopotliwe bo w zasadzie zawsze muszę ukrywać je pod podkładem lub korektorem. Skóra w tym miejscu często się też łuszczy i nie jest gładka, czasem też nasilenie jest bardzo duże. Czerwone placki bez pudru bardzo szpecą twarz, a zatuszować je nie jest łatwo. Miałam jeden zabieg zamknięcia elektrodą ale w zasadzie nic nie dał. Czy jest szansa aby zlikwidować te zmiany ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. niestety nie mogę tego zobaczyć ,niemniej lokalizacja ,przebieg oraz opis problemu mogą sugerować zupełnie inny problem tzn. łojotokowe zapalenie skóry.Tutaj do leczenia stosuje się leki w formie kremów czy tabletek ( na receptę )Szamponów nie można użyć bo są zbyt wysuszające i skończy się na podrażnieniu. Jeżeli byłby to problem z samymi naczynkami to nie było by opisywanego łuszczenie itd.
    Z poważaniem dr Piotr Mazur.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. Na trądzik różowaty ,jest Pani zbyt młoda, a poza tym na czole? Zupełnie nie pasuje. Natomiast tzw. trądzik zwykły czy młodzieńczy może mieć Pani i w wieku lat 40-tu. Sugestia : zrobić badania... Więcej


    Od ponad 10 lat zmagam się z trądzikiem wcześniej młodzieńczym obecnie trądzik dorosłych. Odwiedzialm 6 dermatologów , stosowalam różne leki, antybiotyki, żele, naście nawet retinoidy trądzik zawsze wracał. Obecnie przyjmuje tetrasyl troszkę zalagodzil zmiany zapalne ale mimo to nie jestem zadowolona. Czy powinnam zrobić jakieś badania ? Ten trądzik musi mieć jakąś przyczynę

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. Będzie w takim razie miała Pani opinię siódmego dermatologa. Co do badań, jedyne badania jakie można zrobić to badania hormonalne (lista -badadia z krwi: Fsh, Lh, progesteron, estradiol, Prolaktyna ,testosteron,DHEA,Tsh,Ft3 )
    w/w badania najlepiej robić około 5-8 dnia po miesiączce. Jeżeli w w/w badaniach coś wyjdzie nieprawidłowo, proszę się zwrócić o pomoc do endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa.
    Jeżeli badania będą idealne to sugestia dokładnie przeczytać informacje dotyczące doustnych retinoidów ( izotek ,axotret itd. ) To jest jedyna grupa leków ( chociaż nie antybiotyki) ,która leczy przyczynę trądziku ,czyli genetycznie żle zbudowane gruczoły łojowe.,a nie jakieś niezwykłe ,dziwne bakterie Te leki od 30 lat są nr 1 w Europie zachodniej ,a u nas jest od 10-12 lat, gdy cena spadłą z 1200 na 60 zł za opakowanie.Poza tym ,nie każdy lekarz który próbuje tym lekiem leczyć ,ma odpowiednie doświadczenie ,aby to było 1-razowe ,skuteczne leczenie.Dotyczy to tak samo Niemców ,Anglików czy Hiszpanów. Też mają lekarzy ,którzy wiedzą jak użyć ten lek i cała masę ,która próbuje go ,,jakoś"" użyć Z poważaniem dr Piotr Mazur.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. W Niemczech czy Austrii pacjentka nie ma wyboru.Musi być na antykoncepcji doustnej itd.albo wkładka domaciczna. inaczej koniec kuracji .W Polsce są 2 stanowiska.Mniejszość lekarzy ma wymagania... Więcej


    Podczas ostatniej wizyty u dermatologa został mi przepisany lek Tetralysal, który biorę w dawce 1 tabletka na dobę, wieczorem. Lek działa dobrze,ale niestety już od pierwszego dnia po wzięciu tabletki zaczęło się niewielkie rozwolnienie, które trwa już tydzień, tak jak biorę lek. Jest to dla mnie szczególnie niepokojące, gdyż trenuję wyczynowo sport i przygotowuję się do sezonu startowego, więc muszę być w 100% na siłach do treningów, a niestety ta biegunka, mimo, że nie jest bardzo silna, chociaż mam wrażenie, że z dnia na dzień zaczyna się nasilać, powoduje już powoli osłabienie. Zakupiłem sobie w aptece suplement Multilac, ale nie czuję, żeby w jakikolwiek sposób to łagodziło objawy. Czy objawy mogą ustąpić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. jeżeli Pan nie toleruje konkretnego antybiotyku, to raczej z każdym dniem ,czy tygodniem zażywania leku powinno być coraz gorzej ,a nie lepiej. jest przynajmniej z 10 innych antybiotyków doustnych ,które można włączyć w miejsce Tetralysalu,więc nie wiem po co maiłby się pan dalej ,,katować "'.Nie ma leków niezastąpionych. A suplementy typu multilac czy dicoflor,niczego nie poprawią. Do czasu powtórnej wizyty najlepiej odstawić .Z poważaniem dr Piotr Mazur.


    Witam mam problem z cera, która prawie codziennie mi się luszczy. Raz mniej, a raz bardziej, w dodatku jest lekko zaczerwieniona. Co jakiś czas pojawiają się też czerwone plamy głównie na policzkach koło nosa, a jak po paru dniach zmiany się łagodzą to w tym samym miejscu luszczy mi się twarz. Sam już nie wiem jaki mam rodzaj cery, bo raz wygląda na tłusta która się luszczy, a raz na sucha z podrażnieniami. Na dodatek sporadycznie towarzyszy mi lekki świąd, i uczucie napięcia skóry...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. Czytając opis problemu ,ale nie mogąc go zobaczyć ,można tylko być ,,prawie pewnym " ,ale niestety nie,,pewnym". Rozmawiamy prawdopodobnie o łojotok. zapaleniu skóry twarzy czyli tzw. łupieżu ,ale nie w e włosach tylko na skórze twarzy. Najczęściej leczy się to kremami p/grzybiczymi np. travocort,daktacort itd. Zazwyczaj towarzyszy skórze tłustej ,ale przy mieszanej też się pojawia.
    Z poważaniem dr Piotr Mazur.


    Zapalenie mieszkow włosowych? Jak sie tego pozbyć?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    dzień dobry. Niestety jest to schorzenie, które rokuje wyleczenie ,ale nawroty są możliwe. Po pierwsze potrzebujemy leki zawierających antybiotyki w formie płynu lub żelu ,a w najgorszym wypadku tabletek. Po drugie potrzebujemy lekarza dermatologa ,który ustali jakie stężenia leków i których jest odpowiednie dla danej skóry. U pacjentów cierpliwych: schorzenie do wyleczenia .U pozostałych - marna szansa .Z poważaniem dr Piotr Mazur.


    Witam. Mam 23 lata. Od 10 lat leczę się na trądzik. Stosowałam różne maści, kremy, leczona byłam antybiotykami, przeszłam kurację Izotekiem, który przyjmowałam 2,5 roku. Po odstawieniu Izoteku trądzik się nasilił, co spowodowało powstanie blizn. Korzystałam z zabiegów laserowych oraz peelingów chemicznych. Od 7 miesięcy stosuje OC-35, widzę poprawę cery lecz czasami nie czuję się po nich dobrze i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Dowiedziałam się, że zwiększona dawka hormonów w tych lekach zwiększa ryzyko bezpłodności. Nie wiem, na ile moje obawy są podstawne i po jakim okresie czasu ich przyjmowania mogą mi zaszkodzić? Czy istnieją inne metody leczenia? Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. Stosuje Pani lek,który jest nastepcą leków typu diane 35 i cindy 35. Obecnie uważa się ,że o ich wypisywaniu powinien decydować endokrynolog a nie ginekolog czy dermatolog. Podstawowy problem z tymi lekami to wysoka dawka estradiolu. Podstawowa obawa to niestety udowodniony związek pomiędzy złym ( zbyt długim ) stosowaniem tych leków a rakiem szyjki macicy w późniejszych latach życia. Tak więc ,jeżeli miała Pani robione badania hormonalne i w nich wyszło ,że ma Pani zaburzenia hormonalne to lek włączono prawidłowo. Niemniej co 6 miesięcy powinna być przerwa w stosowaniu tego leku oraz kolejne badania kontrolne hormonów płciowych. Z różnych wymienionych terapii zdecydowanie najlepiej rokuje ta ,która u Pani przy pierwszym podejściu nie dała efektu ,czyli izotek,axotret itd. Jest to ciągle jedyna terapia lecząca przyczynę tej choroby ,a nie tylko objawy. Większości Pacjentów wystarcza od 8 do 14 miesięcy terapii,Więc jeżeli było 2 ,5 roku i klapa to coś lekarz żle policzył. Niestety nie jest to terapia nad ,którą każdy dermatolog ,,panuje ". Czasami dobierane dawki dzienne lub dawki łączne wołają o pomstę do Nieba. Z poważaniem dr Piotr Mazur


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry.Odpowiadając najprościej nie denerwując się. Dermatolog może pomóc dobrać dezodoraty lub zrobić zabieg botox'em ,aby wyłączyć pewien rejon pocenia się .
    Jeżeli dotyczy to dużych partii ciała... Więcej


    Wraz z nadejściem wiosny zdecydowałam się na oczyszczanie organizmu - od ok. 3-ch tyg. przyjmuję liczne preparaty wspomagające ten proces. Niestety, w ostatnich kilku dniach na twarzy mi pojawiły się zmiany trądzikowe, co martwi mnie o tyle mocno, że dwukrotnie w swoim życiu przeszłam już kosztowną, ale skuteczną terapię Izotekiem i nie wyobrażam sobie, żeby problem znów miał powrócić. Wiem, że jest to jeden ze sposobów, w jaki organizm oczyszcza się poprzez skórę, ale czy może to doprowadzić to trwałego nawrotu zmian trądzikowych? Powinnam przerwać domowy "detoks", żeby tego uniknąć? Pozdrawiam i dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Piotr Mazur

    Dzień dobry. Rozumiem ideę detoksu i jeżeli ma to dotyczyć całego organizmu , jego lepszego funkcjonowania to jestem zdecydowanie na tak. Jeżeli niespodziewanym efektem jest zaostrzenie zmian trądzikowych ,których już od dłuższego czasu nie było to pierwsza sugestia 1. zrobić badania hormonalne ( prolaktyna, testosteron, DHEA ,estradiol, Progesteron, FSH i LH ) z tym ,że ostatnie 4 badania robimy w przedziale 5-8 dni po miesiączce.Natomiast pierwsze 4 badania w dowolnym momencie cyklu miesięcznego. Jeżeli w/w badania wyjdą idealnie ,dopiero wtedy należy analizować przebyte kuracje izotekiem .Tzn. pod kątem ,,szukania dziury w całym " czy na pewno zostały dobrze przeprowadzone i przeliczone w stosunku do Pani wagi ciała itd. Z poważaniem dr Piotr Mazur.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.