Pytania pacjentów (133)
Chciałabym zapytać, czym grozi niedomykalność mitralna zastawek (lewa 2/4 (VC ok.4 mm) prawa ( trójdzielna z TVPG 20mmHg) oraz śladowa niedomykalność aortalna, aorta wstępująca i łuk aorty (26mm)nieposzerzone. Czy mogę brać leki ziołowe na uspokojenie? Dziękuję. AKO
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, wady opisywane w pytaniu są łagodne, ale wymagają regularnych kontroli kardiologicznych. Ze względu na małą ilość szczegółów zawartych w opisie badania trudno odnieść się do pochodzenia wad (wrodzone, nabyte??) i tym, samym rokowania. Proponuję wizytę u prowadzącego kardiologa i rozwianie wątpliwości.
Pozdrawiam. Piotr Salomon
Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie i tętno u kobiety po 40? Ja mam 96/65 i tętno 55. Źlle się czuję mam zawroty głowy. Czasami miewam kucie w klatce piersiowej. Czy powinnam się udać do jakiegoś specjalisty? Jeśli tak to do jakiego?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, proponuję rozpocząć od badań: 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego, badanie holterowskie, co najmniej 48-godzinne i 12-kanałowe i USG serca w celu wykluczenia podłoża kardiogennego, potem rozwiązaniem może być Endokrynolog- diagnostyka tarczycy i nadnerczy. Pozdrawiam Piotr Salomon.
Mam 28lat, od pewnego czasu doskwieraja mi dokuczliwe bóle głowy, poradzono mi pomiary cisnienia, oto wyniki z ostatniego tygodnia: 97/48, 121/74, 115/57, 106/52, 120/55, 114/55, 120/60. Czy są one prawidlowe?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nie wiadomo czy pomiary dotyczą wartości przygodnych czy podstawowych i w jakich godzinach były dokonywane. Metodą, która może być pomocna w takiej sytuacji jest 24-godzinne automatyczne monitorowanie ciśnienia tętniczego(ABPM). Pozdrawiam Piotr Salomon.
Zawsze miałam niski puls , tak w granicach ok 55-65 przy podwyższonym ciśnieniu. Od 3 tygodni biorę oprócz leków na nadciśnienie, lek Rytmonorm 150 2x1 tabletkę, w związku z napadowym migotaniem przedsionków. Zauważyłam, że mam coraz niższy puls, nawet jak jestem po większym wysiłku- najczęściej poniżej 60, a jak odpoczywam to ok 52-48, szczególnie wieczorem. Jestem tym zaniepokojona. Co robić? Wizyta u kardiologa za ok 2 miesiące.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, w przypadku zażywania leków antyarytmicznych(na zaburzenia rytmu serca)częstotliwość pracy serca może być obniżona i nie należy się tym niepokoić. Wyjątkiem są incydenty wolnego rytmu serca z objawami takimi jak osłabienie, mroczki przed oczyma, zawroty głowy itp. Wtedy należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Dodatkowo proponuję 24-48 godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera. badanie to wykluczy groźne zwolnienia rytmu serca związane z zaburzeniami przewodzenia w sercu- tzw. bloki przedsionkowo-komorowe, czy zatokowo-przedsionkowe. Pozdrawiam. Piotr Salomon, kardiolog.
Przez ok.3 mies. stosowałam Metocard i lekarz polecił go odstawić. Przez jaki okres utrzymują się objawy odstawienia?
W moim przypadku to trwa już 3 tygodnie - czy to normalne?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, w przypadku metocardu i innych leków z grupy beta-blokerów korzystne jest powolne i stopniowe odstawianie leczenia. Wtedy objawy zespołu odstawienia nie występują lub są znikome. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Czy jeżeli stwierdzono u mnie częstoskurcz nadkomorowy i migotanie przedsionków,choruję również na nadciśnienie tętnicze i jestem po operacji tarczycy (25 lat temu) biorę takie leki eutyrox 75, lacipil,diuver, beto z 50, oraz polocard ,a lekarz zalecił mi Xalerto, czy zanim zacznę przyjmować Xalerto muszę zrobić przerwę między polocardem ?zanim przestanę go brać dziękuję pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, o ile nie występują szczególne p/wskazania stosowanie leku rywaroksaban(xarelto) można rozpocząć po zakończeniu leczenia kwasem acetylosalicylowym (polocard). W niektórych sytuacjach klinicznych(z zalecenia lekarza)leki te stosuje się równocześnie.
Pozdrawiam Piotr Salomon
Moj maz bardzo sie poci w nocy.Sà to poty zimne i obfite wystepujace kilka razy w miesiacu.Dodatkowo schudl.do jakiego lekarza powinnismy sie udac aby szukac pomocy?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, proszę pilnie udać się do lekarza rodzinnego. Diagnostyka różnicowa takich objawów jest bardzo szeroka, ale zapewne należy wziąć pod uwagę chorobę tarczycy, choroby zapalne w jamie brzusznej i płucach i inne.Pozdrawiam Piotr Salomon.
Mam 40 lat do 38rż miałam niskie ciśnienie, od około roku ciśnienie jest książkowe jednak jest problem z moim tętnem. w spoczynku dochodzi nawet do 115/min. przy lekkim wysiłku i stresie 125/min. mąż czasami budzi mnie w nocy bo przestaję oddychać przez dłuższą chwilę, szybko się męczę i miewam kołatania serca. lekarz rodzinny stwierdził że to stres i zapisał hydroxyzynę. mam stresująca pracę ale na urlopie się nie stresowałam a tętno szalało. proszę o poradę pozdrawiam sylwia
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, należy sprawdzić czy przyczyną dolegliwości są zaburzenia oddychania w czasie snu. W tym celu należy wykonać badanie, które nazywa się poligrafią. Przyspieszony rytm serca może wynikać właśnie z zaburzeń oddychania w czasie snu. Dodatkowo można wykonać monitorowanie EKG metodą Holtera, najlepiej co najmniej 48-godzinne i 12-kanałowe(diagnostyka zaburzeń rytmu serca). Pozdrawiam Piotr Salomon.
Witam ,chciałbym się dowiedzieć czy po zatorze tętnicy płucnej można powrócić do uprawiania sportu ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, zatorowość płucna może mieć różny stopień zaawansowania i rożne powikłana(np. nadciśnienie płucne, niewydolność serca). Dodatkowo ważne jest wykluczenie zespołów nadkrzepliwości, które mogą powodować nawroty choroby. Należy wreszcie sprecyzować rodzaj uprawianego sportu. Proponuję wizytę u Kardiologa i wykonanie lub przedstawienie badań. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Jestem mężczyzną w wieku 41 lat w ostatni okresie ( 6 miesięcy) przeszedłem dwa epizody częstoskurczu nadkomorowego, akcja powyższej 200 uderzeń / min., jestem leczony farmakologicznie Isoptin SR-E 240, lekarz proponuje mi wykonanie ablacji. Moje pytanie jest następujące: czy zabieg ablacji jest konieczny, czy można pozostać na leczeniu farmakologicznym?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, to oczywiście zależy od parametrów częstoskurczu(czas trwania napadu, jak często takie napady występują, czy te dwa opisywane epizody były pierwszymi w życiu, jaki jest rodzaj częstoskurczu nadkomorowego itp) oraz od tolerancji zaburzeń rytmu serca i objawów jakie im towarzyszą . Z uwagi na możliwość całkowitego wyleczenia preferuje się ablację, oczywiście po wnikliwej analizie i wykonaniu badań. Pozdrawiam. Piotr Salomon.
Popularne pytania
-
Czy dziecko może odziedziczyć po matce cukrzycę typu 1.?
Dziedziczy się w pewnym stopniu skłonności do cukrzycy. Nie można natomiast w żadnym…