Pytania pacjentów (77)

    Moja 11 miesięczna córeczka od urodzenia ma naczyniaka na brzuszku. Od pewnego czasu zauważyłam na nim plamki i czarne punkciki co to może być? Wizytę mamy za niecałe 3 tygodnie. Czy udać się szybciej do lekarza pediatry?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzień dobry. Może być to element drobnego owrzodzenia powierzchni naczyniaka. W razie wątpliwości wskazana kontrola lekarza, który zajmuje się naczyniakami u dzieci - niektórzy chirurdzy dziecięcy. Jeżeli zmiana będzie bolesna, sącząca wtedy na pilniejszą wizytę.


    Mam pytanie nasz synek pół roku temu nabił sobie sporego guza na czole , nie miał żadnych objawów po uderzeniu typu zawrotów głowy , gorączki , wymiotów . Do dnia dzisiejszego w miejscu uderzenie zostało lekkie zgrubienie wyczuwalne po przejechaniu po czole . Jak długo może się wchłaniać i czy są jakieś sposoby żeby ewentualnie przyspieszyć i czy lepiej udać się do lekarza jak żadnych objawów niepokojących synek nie ma . Z góry dziękuje za odpowiedz

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry.
    Za badalną zmianę najpewniej odpowiada blizna w zakresie tkanki podskórnej / tłuszczowej. Możliwe jest również że w wyniku urazu doszło do złamania kości czołowej, a obecnie badalna zmiana jest obrazem gojącego się złamania.
    Wątpliwości rozwiewa USG.
    Piotr Sołtysiak


    Czy jest możliwość usunięcia laserem naczyniaka płaskiego u dziecka półrocznego?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzień dobry. Teoretycznie tak, natomiast jeżeli jest to naczyniak zwykle po fazie wzrostu będzie tendencja do jego samoistnego zanikania. Może być to również malformacja naczyniowa (wada naczyń) która z czasem zmieni się w niewielkim stopniu, wtedy miejscowo laser. Wskazana jest konsultacja chirurga dziecięcego.


    Moja 7 letnia córka odkąd pamiętam ma pieprza na podniebieniu,jest on gładki jednolitej barwy okolo 3-4 mm .Czy to cos poważnego.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry
    Konieczna jest konsultacja chirurga dziecięcego.
    W zależności od obrazu zmiany - możliwe że nie jest konieczne leczenie zabiegowe.
    Piotr Sołtysiak


    Prosiłbym by ten mail trafił do właściwego lekarza.
    Nie wiem już gdzie szukać.

    Chciałbym się skonsultować.

    Nie wiem jak zaczac. Może streszcze.

    Mój synek miał zdiagnoowana przepukline przeponowa (według zdjęcia rtg)

    Lekarze kazali nam czekać do końca ciąży i po porodzie mieli przeprowadzić operacje.

    Jak się okazało w połowie ciąży dzidziuś się udusil a wyniki sekcji zwłok wykazały błędna diagnozę.

    Synek miał bronchial atresia (bo to się działo w UK) na polski to chyba atrezja oskrzelowa.

    Jedyne co chce wiedzieć to czy można było coś zrobić gdyby diagnoza była trafna, lub czy można było dziecko wyciągnąć wcześniej i zoperowac. To jest jedyne co chce wiedzieć. Czy dało się coś zrobić, lub próbować zrobić.

    Jesli Pan pobiera opłaty za takie konsultacjie ja zapłacę tylko szukam kogoś kto wie coś na ten temat. Błagam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry
    Współczuję Pani utraty dziecka.
    Opisywana przez Panią wada jest bardzo ciężka.
    Najpewniej jedynymi specjalistami, którzy podjęliby się oceny całej sytuacji byliby: konsultant krajowy lub wojewódzki z zakresu chirurgii dziecięcej.
    Piotr Sołtysiak


    Moj syn ma 14 miesiecy. Lekarz pierwszego kontaktu naciagnal mu napletek tak, ze go rozerwal. Jest juz zagojony, ale moj syn placze przy zwodzie. Prosze o pomoc, ktory z lekarzy jest w stanie go zobaczyc i stwierdzic czy wszystko jest ok, Dziekuje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzień dobry. Mogła się miejscowo zrobić blizna dająca zwężenie. Wskazana konsultacja chirurga dziecięcego. Do rozważenia będzie miejscowe leczenie maścią sterydową lub drobny zabieg operacyjny.


    Mój 13 letni syn zwichnoł rzekę już 2 razy w ciągu ostatnich 2 lat w lewym kolanie a teraz w prawym! Zastanawiam się nad operacją lewego kolana a później prawego! Czy to jest dobry pomysł! Proszę o opinie i gdzie najlepiej zrobić zabieg

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry.
    Najważniejsze jest dokładne zbadanie syna i ocenienie czy rzepki są niestabilne. Konieczna jest konsultacja ortopedy i ocenienie wskazań do leczenia operacyjnego.
    Piotr Sołtysiak


    Mam częste zawroty głowy, gdy wstaję np. z krzesła. W trakcie zawrotów czuję jakby ściskała mi się głowa, kręci mi się z głowie czasem nawet mam mroczki przed oczyma.Ponadto leci mi krew z nosa już od dzieciństwa. Krew z nosa leci mi ok. raz na 3 miesiące. Mam skoki ciśnienia, czuję się osłabiona. Co to moze być ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry.
    Przyczyn opisywanych dolegliwości może być wiele.
    Najważniejszy jest kontakt z lekarzem rodzinnym.
    Najpewniej wskazana będzie na początku konsultacja Kardiologa, USG Doppler tt.szyjnych.
    Piotr Sołtysiak


    Martwica jałowa guza kości piętowej u syna 12- letniego do jakiego specjalisty się udać

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry.
    Najlepiej do ortopedy zajmującego się dziećmi.


    Mam pytanie dotyczące kamieni w pęcherzyku żółciowym. U mojego syna przez przypadek w badaniu usg stwierdzono 2 złogi o wielkości 4 mm. Chirurg dzieciecy chce zastosować metodę farmokologiczna, zapisal 3 raz dziennie ursofalk. I wizyte za 1.5 miesiaca bo trzeba kontrolowac wątrobę. Mam troche watpliwosci co do tej metody. Poza tym syn jedzie za miesiac na oboz zzagranice. I boje sie ze jezeli zastosuje ta metode to moze go zlapac tzw rodzenie kamieni bo rozumiem ze te tabletki przyspieszaja rozpuszczanie kamieni i trzeba je pozniej tzw urodzic i czytałam ze to okropny bol. Poza tym mam duze watpliwosci co do samej metody

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Piotr Sołtysiak

    Dzieńdobry.
    Jeżeli do tej pory nie było dolegliwości i tak nie ma obecnie wskazań do leczenia chirurgicznego. Drobne złogi można wydalić bez dużych dolegliwości. Wstępne leczenie zachowawcze jest jak najbardziej uzasadnione. Kontrolne USG za 2-3miesięce lub doraźnie przy dolegliwościach.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.