Pytania pacjentów (48)
Mam 27 lat. Od paru miesięcy zauważyłam, że często oddaje mocz w ciągu dnia (kilkanaście razy dziennie). Trochę mi to przeszkadzało, ale przywykłam. Do tego doszło lekkie pieczenie i zdecydowałam się na wzięcie Neofuraginy. Chcę spróbować brać ją przez tydzień, ale dziś w pierwszym dniu mam wrażenie zaostrzenia!! Częstomocz nasilił się do kilkudziesięciu razy na dzień (małe ilości, czasem krople) i mam ciągłe parcie na pęcherz, już zaraz po opróżnieniu. Co się dzieje? Czy furagina może działać moczopędnie? Pogorszyło się jak tylko zaczęłam ją brać. Nic mnie nie boli, nie ma krwi, morfologie mam w normie..co robić?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Częstomocz dzienny, dolegliwości dyzuryczne oraz uczucie parcia u kobiety w wieku 20-30 lat w pierwszym momencie sugerują zakażenie układu moczowego (typowo początek dolegliwości można powiązać ze stosunkiem płciowym kilka dni wcześniej), ściślej zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku braku poprawy po furazydynie należy wykonać tzw. posiew moczu, a następnie zastosować antybiotykoterapię empiryczną (w oczekiwaniu na posiew) z ew. jej weryfikacją po uzyskaniu wyniku posiewu/antybiogramu. Lekami pierwszego rzutu dostępnymi w Polsce w tzw. uncomplicated cystitis są właśnie ww. furazydyna lub fosfomycyna (nazwa handlowa Monural), alternatywnie leki z grupy fluorochinolonów (ciprofloksacyna/lewofloksacyna itp.) lub cefalosporyn, które osiągają w moczu stężenie terapeutyczne tzn. wydalają się z moczem.
Mam zgrubienie na pecherzu moczowym, widoczne w wyniku badania USG. Jakie badanie powinnam teraz wykonac?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Kluczowym elementem odpowiedzi jest fakt, czy badanie USG zostało wykonane na pełnym pęcherzu moczowym tzn. przy wypełnieniu min. 250, 300 ml w trzywymiarowej wolumetrii w USG. Pogrubienie odcinkowe ściany pęcherza moczowego lub zmiana endofityczna wpuklająca się do światła pęcherza - najczęściej przy dodatnim wywiadzie w kierunku nikotynizmu, może sugerować obecność guza pęcherza moczowego. Badanie które potwierdzi lub wykluczy ww. stan chorobowy jest cystoskopia czyli wziernikowanie pęcherza moczowego.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Solifenacyna podobnie jak inne cholinolityki mogą zwiększyć ilość zalegającego moczu po mikcji, (PVR).
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mąż powinien udać się do urologa w celu weryfikacji diagnozy i określenia ew. wskazań do zabiegu obrzezania (circumcisio).
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Badania wskazują na tzw. niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego (zakażenie pęcherza moczowego). Należy wykonać posiew moczu. Lekami pierwszego rzutu dostępnymi w Polsce w tzw. uncomplicated cystitis... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest to prawdopodobnie wyłącznie znamię barwnikowe, wymagające obserwacji. W celu weryfikacji diagnozy proszę udać się z nią do urologa.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Podwyższenie mocznika lub kreatyniny może być odzwierciedleniem Przewlekłej Choroby Nerek (PChN) lub Ostrej niewydolności nerek (ONN). Przyczyny można podzielić na przednerkowe (związane z dopływem krwi... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Po wykluczeniu u mężczyzny krwiomoczu pochodzenia sterczowego/pecherzowego/z cewki moczowej następnym etapem jest pogłębienie diagnostyki o obrazowanie górnych dróg moczowych (optymalnie uroTK) celem wykluczenia... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie, podczas stosunku najczęściej dochodzi do przeniesienia bakterii z okolicy urogenitalnej kobiety przez cewkę moczową (krótką) drogą występującą. Celem poradnoctwa/profilaktyki proszę zasugerować jej... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej ma Pan stulejkę (względną), co przy wzwodzie może powodować powstanie tzw. załupka. Celem weryfikacji diagnozy proszę udać się do urologa.