Pytania pacjentów (65)
Wysokość mojego TSH to 9,31. Teraz muszę zrobić bardziej rozszerzone badania jak ATPO, FT3 i FT4? Czy coś jeszcze potrzebuje na wizycie u endokrynologa?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam serdecznie. Można jeszcze oznaczyć przeciwciała antyTg, czasami aTPO są niewystarczające. Poza tym zalecane wykonanie USG tarczycy. Wtedy będzie całościowo oceniona zarówno funkcja jak i struktura tarczycy.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam. Przedstawione przez Panią wyniki świadczą o autoimmunologicznej chorobie tarczycy. Dobrze byłoby spotkać się z endokrynologiem.
Norma w laboratorium CRP to 5 a ja od ponad pol roku robilam kilka badan i mam podwyzszone pomiedzy 10-14. Czy moze to swiadczyc o czyms powaznym? Wizyte u ginekologa mam za miesiac.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam Panią!
Białko CRP jest wskaźnikiem stanu zapalnego, utrzymywanie się stale podwyższonego poziomu powinno skłonić do poszukiwania ognisk zapalnych w organizmie. Podstawowe badania do wykonania to konsultacja stomatologiczna, gdyż zęby bardzo często są ogniskami ukrytego zapalenia!. Badanie ginekologiczne, laryngologiczne, zmiany zapalne na skórze, USG j. brzusznej, należy także zastanowić się czy w tle podwyższonego CRP nie kryją się schorzenia reumatologiczne.
Mam pytanie odnośnie TSH, FT3, FT4 oraz witaminy D3. Zrobiłem badanie 07.02.2018 TSH: 1,65 FT3: 3,64 FT4: 1,90. Po miesiącu powtórzyłem badanie 15.03.2018 TSH:1,04 FT3: 3,75 FT4: 1,72 i wykonałem badanie anty-TPo oraz anty-TG TRTAB, które wyszły ujemne oraz zrobiłem USG tarczycy, które wyszło w porządku (tarczyca położona typowo na szyi, struktura normoechogeniczna, jednorodna, płat prawy=30x25x47mm V=16,6ml płat lewy=19x18x46mm V=7,56ml, przepływy naczyniowe dość skąpe, w płacie prawym bezechowa struktura 3mm, okoliczne węzły chłonne bez patologii, bez szmeru nad tarczycą). Lekarz zalecił skontrolowanie TSH, FT3 i FT4 za 4 miesiące więc 03.07.2017 zrobiłem badania TSH: 2,17 FT3: 3,97 FT4: 1,47. Czy wynik kontrolny po 4 miesiącach jest prawidłowy? Ponadto, 07.02.2018 zbadałem witaminę D3: 8,22 (bardzo duzy niedobór) od tego czasu zacząłem brać Vigantol 12 kropel codziennie po śniadaniu i 03.07.2018 zbadałem poziom witaminy D3: 47,13. Czy mogę już całkowicie odstawić Vigantol czy muszę go brać tylko w mniejszych dawkach?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam serdecznie, co do badan tarczycy nie dopatrywałabym się patologii. Zmiany wartości TSH w granicach zakresu referencyjnego nie są niczym patologicznym- nasza przysadka mózgowa nie jest automatem wytwarzającym TSH, więc poziom ten może się różnić w kolejnych pomiarach (na to wpływ wiele czynników). Natomiast pięknie wyrównał Pan niedobór wit. D- teraz należy zmniejszyć dawkę do dawki suplementacyjnej czyli 1 tyś - 2 tyś j/dz.
Czy bromergon mozna podawac mezczyznie na obnizenie prolaktyny.Jaka moze byc przyczyna podwyzszonej prolaktyny u mezczyzn.Czy moze ona powodowac zla oslabienie nasienia.Inne wyniki sa w normie.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie ma przeciwwskazań do podawania mężczyznom Bromergonu. Hiperprolaktynemia dotyczy obu płci. Pytanie jakie jest jej pochodzenie- czy jest to tzw. hiperprolaktynemia czynnościowa, zależna od stosowanych leków czy np. związana ze zmianami w obrębie przysadki mózgowej. Problem jest dość złożony i wymaga konsultacji endokrynologa
witam mam obniżone TSH norma od 0.550 a mam 0.517 reszta wyników w normie czy to coś poważnego ? mam małe torbielki na tarczycy .
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ważny jest także poziom wolnych hormonów czyli Ft3 i fT4. Znaczenie ma wiek pacjenta, choroby współistniejące. zażywane leki. Należałoby też oznaczyć panel przeciwciał przeciwtarczycowych. Wówczas można wysnuć wniosek co do dalszego postępowania w takim przypadku.
Witam, jestem w 17 tygodniu ciąży. Moja endokrynolog zleciła mi badanie kortyzolu, ponieważ kilka lat wcześniej miałam bardzo wysoki wynik. Mam niedoczynność tarczycy i aktualnie przyjmuje Eutyrox 88. Mój wynik kortyzolu pobrany o 8 rano to 28,86 ug/dl. Czy jest czym martwić? Bo wiem, że jest trochę podwyższony.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam, brak jest szczegółów dotyczących podwyższonego poziomu kortyzolu w okresie przed ciążą. Natomiast samo oznaczanie kortyzolu w ciąży jest niecelowe ponieważ wiemy, że będzie on podwyższony, bo tak jest w ciąży i jest to normalne. Sprawa się komplikuje jeśli są inne objawy nasuwające podejrzenie chorób przebiegających z nadmiarem kortyzolu.
Dzień Dobry,
Jestem w 28 tygodniu ciąży, + cukrzyce i hashimoto od 16 lat. Ostatnio miałam zwiększoną dawkę na eutyrox 100 (z 88) i po 2 miesiącach brania 100 TSH = 0,09ulU/ml, FT3 i FT4 w normie. Czy TSH nie jest za niskie, nie powinnam wrócić do niższej dawki, czy tak niskie TSH może szkodzić dziecku?
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Pozdrawiam,
Agata
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam, nie ma potrzeby aby TSH w ciąży było aż tak niskie, dawka leku w tym przypadku powinna być zmniejszona. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Od jakiegoś czasu borykam się z nadmiernym owłosieniem na rękach, nogach, brodzie, szyi, nad ustami, coraz więcej owłosienia pojawia się także przy uszach i na policzkach oraz na piersiach. Nie do końca wiem, co to oznacza, ale po przeczytaniu takiej ilości artykułów oraz po przyjrzeniu się skali Ferrimana-Gallweya podejrzewam u siebie hirsutyzm. Nie mam pojęcia, do kogo powinnam zwrócić w tej kwestii. Endokrynolog, do którego jeszcze jakiś czas temu uczęszczałam (i któremu zwracałam uwagę na tę dolegliwości) zupełnie zignorował problem, mówiąc że mam tylko "lekki" problem z hormonami i Euthyrox wszystko ustabilizuje (25), stwierdził też, że jeżeli schudnę wszystko wróci do normy. Mam jednak wrażenie, że problem jest poważniejszy, bo zupełnie nie mogę zejść z wagi (chociaż zmieniłam też swój sposób odżywiania), a owłosienie jest coraz większe (jeszcze rok temu nie miałam takiego owłosienia na twarzy, a i włosy nie wypadały mi w takim tempie, jak teraz). Jestem zdezorientowana, bo nie wiem, co powinnam robić w takiej sytuacji. Czy powinnam zmienić tylko endokrynologa czy raczej poszukać endokrynologa i ginekologa w jednym? Jakie mogą być skutki takiego nadmiernego owłosienia? Czy to można skutecznie leczyć?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam, nadmierne owłosienie poza niekorzystnym efektem kosmetycznym może mieć podłoże hormonalne i to należałoby wykluczyć. Endokrynolog jest w stanie rozwiązać problem, przy czym potrzebne będzie także badanie ginekologiczne i USG jajników z dokładnym ich opisem.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam, niewątpliwie powinna Pani udać się do endokrynologa. Nie podaje Pani swojego wieku, nie wiem na co Pani choruje,jakie zażywa leki itd. Ponadto potrzebne będzie USG tarczycy.