Pytania pacjentów (587)
Złamanie obojczyka/reoperacja – pytanie o ćwiczenia
Dzień dobry, we wrześniu 2017 roku złamałem obojczyk i miałem operację, podczas której wstawiono mi zespolenie. Jakiś czas później przewróciłem się, potem wdał się stan zapalny, płytka pękła, a kość się źle zrosła. Drugą operację miałem w grudniu 2017, więc minęło od niej już ponad pół roku. Regularnie chodzę na kontrolę i na ostatniej, po obejrzeniu RTG, chirurg powiedział, że „zrost musi być”, ale on by wyjął płytkę i zobaczył, co się dzieje pod nią. Umówiłem się więc w szpitalu na wyjęcie zespolenia.
Jak Państwo wiedzą, wizyty w ramach NFZ odbywają się w takim tempie, że nie ma za bardzo czasu, by spytać o cokolwiek. Tak też było w tym przypadku, a ja naiwnie myślałem, że operacja będzie niebawem (bo to w sumie „tylko” wyjęcie płytki) i zaraz znowu spotkam się z chirurgiem i wszystkiego się dowiem. A tu się okazało, że termin to druga połowa listopada…
W związku z tym mam do Państwa proste pytanie – co z pompkami, podciąganiem na drążku i ew. uginaniem ramion na poręczach (dipy)? Są to oczywiście ćwiczenia wyłącznie z obciążeniem własnego ciała (ok. 72 kg.) Nie ukrywam, że brakuje mi tego, a nie wykonywałem żadnych ćwiczeń na górne partie od września zeszłego roku.
Nie chcę marnować czasu lekarza oraz innych pacjentów i zapisywać się na wizytę tylko po to, by zadać pytanie o ćwiczenia, ale też nie wyobrażam sobie kolejnych pięciu miesięcy bez odpowiedzi. Jeśli nie mogę ćwiczyć, to nie ma sprawy, ale chciałbym wiedzieć :)
Dzięki za wszelkie rady, pozdrawiam!
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Odpowiedź na Pana pytanie można udzielić po obejrzeniu możliwie najświeższych zdjęć RTG pana obojczyka oraz przeprowadzeniu podstawowego badania ortopedycznego. Niestety nie da się tego zrobić przez internet, dlatego zapraszam na wizytę.
Bardzo boli mnie duży palec w stopie .Pieczenie,trudności w chodzeniu .
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trochę mało Pan/Pani napisał/napisała o sobie. Często dolegliwości palucha są związane z rozwijaniem się palucha koślawego lub palucha sztywnego. Obie te choroby diagnozuje się badaniem klinicznym, które dodatkowo ocenia stopień zaawansowania choroby i umożliwia zaplanowanie dalszego postępowania.
Jestem 13 miesięcy po artroskopowej rekonstrukcji ACL. Już jeżdżę na rowerze i biegam. Wg rezonansu miałam oprócz całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego jeszcze pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej - szczelina dochodzi do górnej i dolnej powierzchni stawowej. Łąkotka nie była usunięta ani zszyta podczas artroskopii - dlaczego???
Niedawno podczas jazdy na rowerze na prostej nawierzchni poczułam jakby coś mi się lekko przemieściło, nawet nie zabolało. Czy to coś z łąkotką? Innym razem przy jeździe po nierównym i ogólnych wstrząsach na rowerze poczułam dość silny ból w operowanym kolanie, który utrzymywał się do końca dnia. Co to może być? Na co dzień kolano i cała noga sprawuje się bardzo dobrze, jest stabilne. Boli jedynie przy kucnięciu. Czy mam się tym martwić?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie każde uszkodzenie łąkotki kwalifikuje się do jej usunięcia bądź zszycia - wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. Co do rozległości zastosowanego leczenia najlepiej jest rozmawiać z lekarzem przeprowadzającym zabieg artroskopii. Jest to osoba, która widziała Pani łąkotkę i może powiedzieć dlaczego podjęła taką, a nie inną decyzję. Co do aktualnej funkcji stawu konieczne jest przeprowadzenie badania klinicznego, aby móc powiedzieć coś więcej na temat dalszego postępowania.
Mam 24 i posiadam wadę stopy w postaci płaskostopia (z pewnością podłużne czy poprzeczne to nie wiem). Ostatnio podczas biegania po w sumie 4 latach przerwy od jakiekolwiek biegania, już po około 0.5 km na bieżni zacząłem czuć piekący ból stopy, który powodował taki dyskomfort, że nie byłem w stanie biec komfortowo. Dodam, że posiadam buty do biegania z teoretycznie dobrą amortyzacją. Co bym mógł z tym zrobić? Gdzie się udać? Czy odpuścić sobie bieganie, czytałem że inne osoby z płaskostopiem też skarżą się często na taki piekący ból.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przede wszystkim należy ocenić stopień zaawansowania Pana wady postawy całościowo, nie tylko analizując stopy ale cały układ ruchu. Ocenić także tendencję stopy do pronacji/supinacji i uwzględnić tą cechę w doborze obuwia. W dalszej kolejności pomocna może być też wizyta u podologa.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
A czy próbowała Pani leczenia RZS wykorzystując zmiany dietetyczne? Zapraszam na konsultację w celu ustalenia diety mogącej zmniejszyć częstotliwość występowania zaostrzeń choroby w Pani przypadku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Aby udzielić odpowiedzi na Pani pytanie konieczne jest przeprowadzenie podstawowego badania przedmiotowego stawów Pani stopy ewentualnie uzupełnionego o badanie USG tkanek miękkich. Po przeanalizowaniu... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Aby udzielić odpowiedzi należy skonsultować się z ortopedą zajmującym się głównie dziećmi. W okręgu Wrocławia takim specjalistą jest np. dr Andrzej Szybiński.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W rejonie Wrocławia operacje kręgosłupa zazwyczaj są domeną neurochirurgów. Rzadziej, ale również ortopedów. Neurolodzy nie zajmują się chirurgicznym leczeniem tego typu schorzenia.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
O odpowiedź na to pytanie najlepiej poprosić lekarza Panią pierwotnie operującego. Decyzja związana jest z rodzajem wykonanej operacji oraz rodzajem ewentualnego implantu. Znaczenie ma też Pani ogólny... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zazwyczaj wykonuje się 10 zabiegów w serii, jednak ilości mogą się zmieniać w zależności od przypadku. Proszę pamiętać, że są także inne metody leczenia niż fizykoterapia, które można zaproponować w razie... Więcej