Pytania pacjentów (587)

    Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Czy wskazane jest rehabilitacji przed operacja ? Rozumie ze po operacji tak. Nadmieniam ze choruje od 30 lat na chorobe imunologiczna - Luszczycowe zapalenie stawow.
    Czy w tej sytuacji sa przeciwzkazania do operacji ?
    Z wyrazami szacunku
    Mariola

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Rehabilitacja przed i po każdym zabiegu operacyjnym zależą od przeprowadzanego zabiegu oraz od użytej metody. Niestety bez większej ilości danych nie da się rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie. W razie pytań służę pomocą.


    Sugeruję wizytę


    Umówiłem się na iniekcję kwasu hialuronowego do stawu kolanowego. Czy po zabiegu można normalnie chodzić, jest zalecane czasowe ograniczenie aktywności?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Nie, nie ma ograniczeń w ruchomości po podaniach dostawowych kwasu hialuronowego. Normalna aktywność poprawia jego rozdystrybuowanie wśród stawu. Natomiast pewnym czynnikiem warunkującym może być rodzaj użytego preparatu i jego objętość. Preparaty tzw single shot zazwyczaj wiążą się z większą objętością preparatu, co może, w niektórych przypadkach, dać pewne dolegliwości bólowe ograniczające ruchomość stawu.


    2 tygodnie temu miałam operację stopy. Rana się ładnie goi i nie boli ale stopa oraz kostka są spuchnięte. Czasem odczuwam ból ale nie w miejscu cięcia, a bliżej palców, stopa wygląda i daje odczucia jakby była bardzo stluczona. Lekarz powiedział że to krwiak i że z czasem minie.
    Moje pytanie: ile to może trwac i czy może mieć związek z zażywaniem dużych ilości kanabinoidow, sztucznych też.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Występowanie krwiaka pooperacyjnego jest jednym z możliwych powikłań po każdym zabiegu operacyjnym. Najczęściej krew wynaczyniona ulega samoczynnej resorpcji w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Skłonność do krwawień jest indywidualną cechą każdego człowieka oraz może być zwiększona przyjmowaniem przewlekłym np. aspiryny.
    Wg artykułów Washington Post syntetyczna marihuana (K2, Spice) jest powiązana z wystąpieniem 56 przypadków silnych krwawień w Illinois i przez Illinois Department of Public Health oraz CDC jest silnie niezalecana. Dodatkowo pojawiają się raporty o spontanicznych krwotokach śródmózgowych stwierdzonych u użytkowników dużych dawek marihuany.
    Niestety aktualnie nie da się z całą pewnością potwierdzić lub wykluczyć jak było w Pani przypadku. Można się natomiast umówić na wizytę, gdzie mogą zostać zaordynowane środki redukujące obrzęk i przynoszące ulgę w dolegliwościach.


    Sugeruję wizytę


    Miałam skręcenie i zwichnięcie stawu skokowego,założono mi gips na trzy tygodnie.Po zdjęciu gipsu została ogromna opuchlizna.Nie przeswietlono jej po zdjęciu gipsu ponieważ muj lekarz stwierdził iż nie było złamania.Kazano mi jak najszybciej rozruszac nogę,cwiczę,chodzę na rehabilitację jest lepiej.Ale czy ta opuchlizna może byc spowodowana iż wcale nie chodziłam na tej nodze jak miałam gips.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Opuchlizna może pozostać po opatrunku gipsowym i samą w sobie nie należy się martwić, powinna samoistnie ulec resorpcji po rozpoczęciu aktywności ruchowej.
    Natomiast
    Z tego co Pani pisze Pani diagnoza może nie być jeszcze do końca postawiona. Jeżeli miała Pani stwierdzone zwichnięcie stawu skokowego, a nie stwierdzono złamania w obrębie układu kostnego, należy doprecyzować stan więzozrostu piszczelowo-strzałkowego. Czy ten element był oceniany przed założeniem opatrunku gipsowego? Czy może Pani obciążać aktualnie nogę bez bólu? W razie występowania dolegliwości lub braku ustępowania opuchlizny zalecam kontrolę z wykonaniem badania USG.


    Sugeruję wizytę


    Mam niewielki wysięk w kaletce stawu barkowego. Czy w związku z tym konieczny jest zabieg, czy wystarczy rehabilitacja ręki. Dziękuję z góry za informacje.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    A jaki jest powód powstania wysięku? W zależności od przyczyny postępowanie może się różnić. Natomiast sam wysięk, bez objawów dodatkowych, nie jest wskazaniem do punkcji stawu. Proszę pamiętać, że każda punkcja wiąże się z ryzykiem infekcji, więc o ile korzyści nie przeważają ryzyka punkcja nie jest konieczna. W razie wątpliwości co do przyczyny wysięku zapraszam na wizytę.


    Sugeruję wizytę


    Proszę o pomoc, jestem schorowaną osobą ma różne dolegliwości i masę dokumentacji medycznej, nie które dokumenty mają po kilkanaście lat, nie wiem co trzymać co wyrzucić ? są na przykład badania jednego typu który były robione klika razy na przestrzeni kilkunastu lat, problem jest tego typu że jak idę do specjalisty z tą dokumentacją to zanim on to przejrzy to zostaje mało czasu wizytę. Ma moją logikę najistotniejsze jest to co jest tu i teraz to znaczy ostatnie badania ale ja nie jestem specjalistą.
    Z góry dziękuje za pomoc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Generalnie przyjście do lekarza z teczką dokumentów nie jest efektywne dla pacjenta ani przyjemne dla lekarza. Najlepiej wybrać trzy najbardziej aktualne dokumenty, najlepiej podsumowujące stan aktualny. Często wypisy z oddziałów internistycznych dobrze podsumowują historię choroby pacjenta i ich analiza potrafi zaoszczędzić wiele cennego czasu i skupić się na aktualnych dolegliwościach.


    Ok 5 lat temu operacyjnie usunięto mi z nadgarstka gangliona. Niestety od paru tygodniu ręka bardzo boli, a w miejscu starego gangliona pojawił się nowy. Co prawda jest jeszcze mały, ale ból przeszkadza w codziennych czynnościach. Czy mam się martwić? Czy coś poszło nie tak podczas operacji? Czy to minie czy powinnam zgłosić się do lekarza. Dziękuje za wszelkie odpowiedz i pozdrawiam, Kaja L.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Niestety nawet operacyjne usunięcie ganglionu nie daje gwarancji na to, że ta dolegliwość nie powróci. Niestety taki jest niewdzięczny charakter tej choroby. Aktualnie są różne metody leczenia tej choroby: operacyjne i nieoperacyjne. Niestety żadna nie gwarantuje 100% braku nawrotu. Zgłosić się do leczenia należy, gdy ganglion daje dolegliwości bólowe lub powoduje zaburzenie obrysu ręki.


    Uderzyłam dość mocno V palcem lewej ręki.Od razu spuchnal i miałam ograniczenie ruszania palca bo pojawiał się silny ból.Pojechałam na pogotowie,po RTG ratownik medyczny(który mnie na pogotowiu przyjmowal) stwierdził że mam palec stluczony i na 10 dni założył szynę aluminiowa i zawinąl w bandaż.Za 10 dni mam przyjść do kontroli,ale jak od czasu do czasu ściągam szynę to dalej nie mogę palcem ruszyć a opuchlizna zeszła.Co jeśli po tych 10dniach w szynie dalej nie będę mogła zginać palcem?W jakim celu została ta szyna założona? Dziękuje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Dokładnej odpowiedzi można udzielić po obejrzeniu zdjęć RTG jakie zostały wykonane po urazie oraz po przeprowadzeniu badania przedmiotowego Pani ręki. Proszę pamiętać, że w ręce mogą się uszkodzić także inne struktury niż tylko kość.


    Sugeruję wizytę


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Sytuacja, w której się Pan znalazł zdecydowanie nie należy do normalnych. Niestety system publicznej ochrony zdrowia coraz częściej zawodzi. Po opisie można wyciągnąć ostrożne przypuszczenie, że Pana przypadek... Więcej


    Historia mojej "dolegliwości" zaczęła się już w dzieciństwie. Zaczęło się w gimnazjum, nie pamiętam kiedy i jak, nigdy nie miałam urazu, a konkretnie chodzi o prawy staw skokowy. Wieczorami często mnie bolal, do tego stopnia, że plakalam jak bóbr. Nic nie pomagało owijanie bandażem, altacet, tylko leki przeciwbólowe, ktore niechętnie mi podawano. Dostałam w związku z tym skierowania na badania krwi, których lekarz stwierdził lekki reumatyzm. Po roku bóle ustały, pojawiały się od czasu do czasu ale nie były aż tak silne i pojawiały się tylko w nocy wiosna i jesienią. Wszystko ostatecznie było zwalane na dorastanie i rozciąganie się kości. W ciągu ostatnich 5 lat bóle znowu powróciły, zaczęłam przyjmować Opokan, który przynosił ulgę w bólu, jednak nie likwidowal obrazku który się pojawił. Smarowała kostkę altacetem l, voltarenem owijalam bandażem elastycznym ale póki nie przyjęłam środków przeciwbólowych to nic nie pomagało. Znowu udałam się do lekarza, tym razem ortopedy, dostałam skierowanie na RTG, które nic nie wykazało, staw nienaruszony, bez oznak stanie zapalnych czy nawet reumatyzmu. Oczywiście skoro tak, to jej podjęto leczenia, jak ból się pojawiał przyjmowałam środki przeciwbólowe. Jednak od dwóch lat, ból zaczął pojawiać się w nocy i w dzień, po wysiłku ale i bez, staw stał się tkliwy, bardziej opuchnięty, byłam zmuszona przyjmować więcej tabletek na uśmierzenie bólu. 3 dni bólu, dwa dni przerwy i tak w kółko. Najbardziej boli w przedniej części stawu, jakby przy dolnej części piszczeli plus ścięgna i tkanki w okolicy. Od pół roku boli już do kolana, jak jest gorszy dzień do nawet do biodra promieniuje... Przy nasileniu zjadłam 5-6 tabletek w jedną noc, nie mogę spać, wierce siez przebieram noga w te i we wte, mam ochotę sobie ja uciąć... Od paru tygodni pojawiły się prądu w palcach tej stopy, jak stąpam przednią częścią stopy to czuję jakby mi kości orzeskakiwaly, to też boli, jest to bardzo nieprzyjemne, kłujące uczucie. Ostatnia wizyta u ortopedy skończyła się skierowaniem na RTG i TK, lekarz stwierdził płaskostopie (u mnie w ordzinie wzystcu mają tak szeroko zbudowane stopy). Byłam już na RTG, na opisie nie stwierdzono zmian w kośćcu stopy, jedynie zauważono obszar na dolnej części piszczeli w miejscu bólu ale nie do końca wiadomo co to, wyspa kostna lub inne? Czekam na wyniki TK, ale lekarz oglądał stopę i stwierdził że na TK raczej nic nie wyjdzie.. Przegrzebalam cały internet, nie znalazłam żadnego artykułu czy takiej samej historii jak moja. Czytałam, że wyspa kostna nie boli, a mnie ta noga doprowadza do szalu... Powtorze, że nigdy nie miałam ani urazu, ani zwichnięcia ani skręcenia tego stawu. Za dziecka byłam osobą aktywną, jeżdżąca na zawody w biegach oraz w pływaniu. Dzisiaj mija stopa jest jakby zesztywniała. Boli przy koonieciu piłki, przy bieganiu czy skakaniu. Proszę i opinię, co to moze być.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Czy wykonywała Pani diagnostykę w kierunku dny moczanowej albo chorób o podłożu reumatologicznym? Być może określenie "lekki reumatyzm" należałoby doprecyzować i w tym kierunku poszerzyć diagnostykę.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.