Pytania pacjentów (587)

    Witam dwa lata temu miałam złamana kośc ogonową czy to będzie problem podczas porodu naturalnego ...obecnie 21 tc czasami dokucza mi ból jak za duzo pochodzę..

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Niestety aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie potrzebny jest dostęp do zdjęć RTG (TK,MR) zrobionych podczas diagnozowania urazu. Zazwyczaj złamania bez przemieszczenia nie dają komplikacji podczas porodu, natomiast poród naturalny może się wiązać ze zwiększoną bolesnością tej okolicy w okresie poporodowym.


    Po urazie i unieruchomieniu mam przykurcz w łokciu.
    Rm wykazało awulsyjne zerwanie przyczepu wspolnego ścięgen zginaczy do nadkłykcia przyśrodkowego.
    Jest również przemieszczony fragment. Obrzęk szpiku, mięśni.
    Cały czas odczuwam ból
    Czy w takim wypadku bez problemu mogę ćwiczyć i czy to leczy się operacyjnie tzn nacięcie ścięgna?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie potrzebna jest ocena wykonanego rezonansu (czyli dokładnie jakiej wielkości są odłamy kostne) oraz dokładne poznanie historii urazu: kiedy był uraz, jaki był czas unieruchomienia, czy była jakaś rehabilitacja oraz jaka jest aktualna funkcja stawu. Od odpowiedzi na te pytania zależy dalsze postępowanie.


    Sugeruję wizytę


    Proszę o wyjaśnienie opisu badania oraz co z tym należy zrobić.
    Scyntygrafia jednofazowa kości
    w badaniu kośćca stwierdzono: wzmożone gromadzenie radioznacznika w stawach barkowych, łokciowych oraz obydwu stawów biodrowych - zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe,
    niejednorodnie wzmożony metabolizm kostny w rzucie kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych - zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Wszystko zależy od aktualnych dolegliwości bólowych. Czy aktualnie któryś ze stawów generuje dolegliwości? Jaka była przyczyna wykonania scyntygrafii? Na początek można wdrożyć leczenie hamujące progresję zmian zwyrodnieniowych. Przyda się także wykluczyć choroby reumatologiczne.


    Sugeruję wizytę


    W tamtym roku zaczelam biegac w swoich pierwszych biegach ( 5 po 10km i polmaraton), teraz zaczelam uprawiac sporty walki. Doznalam urazu okolo miesiac temu, gdy stalam i robilam skret tulowiem stracilam rownage i polecialam na lewa noge ona byla wtedy zgieta i przekrecona i caly ciezar ciala przeszedl wtedy na ta noge i wtedy poczulam jakby cow tam sie stalo. Od tamtej pory przy cwiczeniach gdy robie skret tulowia miewam uczucie jakby mialo mi cos wyskoczyc ''z tylu w kolanie", odrazu nastepuje po tymbol i napiecie miesni wokol. W zwyklym funkcjonowaniu nie przeszkadza bardzo, jednak teraz nie moge uczeszczac na treningi poniewaz przeszkadza mi to. Czuje to kolano tak jakbym nie mogla do konca wyprostowac nogi wlasnie w kolalanie. To opis badania rezonansu: Badanie MR kolana lewego wykonano w płaszczyźnie czołowej, osiowej i strzałkowej w obrazach T1-, T2-
    oraz PD-zależnych.
    Za skierowaniem: Stan po urazie skrętnym; Uszkodzenie MM;
    Niewielki wysięk w zachyłku nadrzepkowym oraz w jamie stawowej. Wysięk w kaletce półbłoniasto￾brzuchatej grubości do 1,4cm szerzący się płaszczyznowo wzdłuż powierzchni głowy przyśrodkowej m.
    brzuchatego łydki.
    Nieznaczne zmiany śródłąkotkowe (stopnia I) w peryferyjnej części trzonu oraz w obrębie pogranicza
    trzonu i rogu tylnego MM - bez cech penetracji do powierzchni stawowych.
    ACL o częściowo zatartych obrysach, pogrubiałe i o niejednorodnie podwyższonym sygnale - obraz MR
    wskazuje na naderwanie (uszkodzenie stopnia II) z przewagą w odcinku proksymalnym. Nieznaczne
    naciągnięcie proksymalnego odcinka MCL. PCL łukowato zagięte ku przodowi, zachowane.
    Poza tym obraz części kostnych, łąkotek oraz aparatu więzadłowego kolana na wykonanych skanach
    przedstawia się w granicach normy. PCL i LCL o obrazie w normie. Części kostne kolana bez zmian
    obrzękowych szpiku. PFJ o obrazie w normie.
    R: Cechy naderwania (uszkodzenia stopnia II) ACL. MM w badaniu MR bez istotnych zmian. Obraz MR
    wymaga korelacji z obrazem klinicznym. Rekonsultacja ortopedyczna.
    Czy w tym przypadku jest konieczna artroskopia? Czy fizjoterapia pomoze lub z czasem moze ustac?
    Prosze o odpowiedz. Chcialabym jak najszybciej wrocic do sportu.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    W wypadku uszkodzeń ACL u osób uprawiających czynnie sport zazwyczaj zalecana jest rekonstrukcja tego więzadła. Niestety, fizjoterapia pomoże, ale dopiero po leczeniu operacyjnym. Brak takiego leczenia zazwyczaj wiąże się z ubytkiem pełnej funkcji stawu kolanowego.


    Zostałem skierowany na diagnostykę MRI stawu kolanowego. Koszt takiej usługi jest spory, a jakość nie zawsze najlepsza. Proszę o opinie, gdzie można wykonać pełną diagnostykę na nowoczesnym sprzecie we Wrocławiu.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Wykonując badanie rezonansu magnetycznego ważna jest rozdzielczość uzyskanego obrazu oraz jego ostrość. We Wrocławiu do wyboru ma Pan rezonanse 1,5T (siła pola magnetycznego) lub 3T. Generalnie uważa się, że obraz uzyskany w rezonansie 3T jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy, a badanie krótsze i wykonane w spokojniejszej atmosferze - rezonans magnetyczny jest głośny podczas pracy. Podsumowując: Affidea 1,5T, Skanmex 3T.


    Sugeruję wizytę


    Mam zakwalifikowany staw skokowy do usztywnienia.Czy są jakieś jeszcze możliwości by tego nie robić.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Usztywnienie stawu jest uznanym sposobem trwałego leczenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową. Alternatywną metodą, choć niepozbawioną wad, jest implantacja endoprotezy stawu skokowego. Czasem ulgę może przynieść podanie środków dostawowych poprawiających poślizg między powierzchniami stawowymi. Niestety ta metoda nie daje trwałego ustąpienia dolegliwości. Zapraszam na wizytę celem dogłębnego rozpatrzenia dostępnych możliwości terapeutycznych.
    Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


    Około 2 miesiące temu pojawił się ból kolana w lewej nodze po lewej stronie, około tygodnia ból rozniósł się na całe kolano oraz tył, ból jest jakby zesztywniało to kolano, od tygodnia dodatkowo w tej nodze łapie mnie skurcz łydki.Proszę powiedzieć jakie badania mogę zrobić. Gdzie robiłam rtg i nic,miałam badanie przepływości krwi i ok. Czy usg kolana może wystarczyć aby ocenić jego stan

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Szymon Manasterski

    Witam. W diagnostyce bólu układu ruchu podstawowe znaczenie ma badanie kliniczne, czyli specjalne manipulacje kończyną mogące sprecyzować źródło dolegliwości. Badaniem uzupełniającym jest badanie USG mogące potwierdzić lub wykluczyć dodatkowe schorzenia, w Pani przypadku np występowanie torbieli Bakera. W grę wchodzą także schorzenia internistyczne, których diagnostyka może wiązać się z koniecznością badań krwi. Podstawą jest jednak osobisty kontakt z pacjentem, dlatego zapraszam na wizytę w dogodnym terminie.
    Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.