Pytania pacjentów (213)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Błyski mogą występować także gdy ciało szkliste po ruchu okiem lub głową, dzięki swej bezwładności 'uderza' w siatkówkę. Niewykluczone także, że tak naprawdę ciało szkliste jeszcze na zupełnym obwodzie... Więcej
Mam pytanie z dziedziny okulistyki i leczenia zeza. Mojemu dziecku (2 lata 4 miesiące) zaczęło w ostatnich tygodniach uciekać jedno oko do środka. Pojawia się to sporadycznie - zwłaszcza w czasie relaksu. Okulista zrobił badania i nic specjalnie nie widział. Kolejne badanie zrobiliśmy po kilkudniowym zakrapianiu oczu atropiną - też wszystko w normie (na tyle na ile da się zbadać dwulatka). Pan doktor zapisał okulary +0,75 na oba oczka i zalecił zasłanianie dobrego oka na pół godziny dziennie. Już prawie zamówiłam szkła ale kilka osób zwróciło mi uwagę na dużą moc szkieł - zwłaszcza na to niezezujące oko. Czy moje obawy są uzasadnione? Czy powinnam wrócić do lekarza i upewnić się czy to nie pomyłka?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
+0,75 to duża moc szkieł? Wszystko zależy od wyjściowej wady wzroku, ale mówiąc bardzo ogólnie to nie jest duża moc.
W dzieciństwie miałem wade wzroku , jednak nie wiem jaka i co to było - nigdy nie została ona leczona. Teraz mam 22 lata i okulary -0.75. Jedno oko jest "leniwe" , lekarze mówią ze nie ma już szans na uratowanie oka. Chcialbym przyjechać na konsultacje do lekarza który się podejmie obejrzenia tego i powie co można jeszcze zrobić. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli oko jest "leniwe" to znaczy, że jest niedowidzące, w wieku 22 lat niestety niewiele można zrobić, aby poprawić ostrość wzroku
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przede wszystkim sprawdzić wadę wzroku i prawidłowo dobrać korekcję okularową.
Miesiąc temu pozbyłem się nużeńca z brzegów powiek. Czy teraz mogę stosować do oczu maści np. Vita-pos, czy jednak lepsze będą krople. Boję się, że tłuste maści stworzą dobre środowisko dla rozwoju nużeńców.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie stworzą, ale krople to rozsądniejszy wybór.
Mam wadę wzroku: krótkowzroczność i astygmatyzm. Okulary noszę od podstawówki.
Pracuję przy komputerze i cały czas pogarsza mi sie wzrok i muszę co roku zmieniać szkła na mocniejsze. Zastanawiam się, czy praca przy komputerze jest dla osób z moją wadą?
Czy powinnam zmienić pracę na taką, gdzie nie będzie komputera?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Prawidłowy dobór korekcji powinien pomóc. Wada wzroku zasadniczo nie jest przeciwwskazaniem do pracy przy komputerze.
Prosze o pomoc okulisty
Mam 14 lat z natury jestem osoba która panikuje itp.Wczoraj gdy otwierałam klej do tipsów z sklepu chińskiego, kropelka chyba prysnela mi w oko,na początku nic nie bolało, po kilku minutach zaczelo piec przemylam kilkanaście razy bardzo dokładnie woda , nie było ani troche czerwone , nic.W ciągu dnia było okej -tylko miałam wrażenie ze gdy o tym myśle zaczyna mnie bolec .Dzisiaj gdy sie obudziłam cos zaczelo mnie piec ,teraz gdy o tym myśle zarazem bardzo sie denerwuje mam wrażenie jakby było cos przyklejone na dole w powiece ,ale jak przestaje o tym myśleć mam wrażenie jakby ból ustępował. Na tyle tego kleju bylo napisane przemyć woda bezwłocznie udac sie do lekarza , wszyscy twierdzą ze nic tam nie mam.Udac sie do lekarza czy sa to wymysły mojej głowy ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bez badania może być trudno cokolwiek odpowiedzieć, oko może być podrażnione, być może jest ciało obce lub fizycznie nic się nie wydarzyło.
U mojej 2 letniej córki stwierdzono gradówki na gornej i dolnej powiece dostała krople Dicortineff i masc cortineff oraz okłady z rivanolu i stosowalam 2 tyg ale nic nie pomogło i co moge zrobic dalej ? Czy pozostaje zabieg usuwania ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W leczeniu gradówki warto zastosować tzw. higienę brzegów powiek - np. ciepłe, suche masaże. W przypadku mnogich, czy nawracających gradówek u dziecka warto sprawdzić stan ogólny dziecka u pediatry.
Tak,dzisiaj pani doktor u której się leczę powiedziała,że po usunięciu oleju silikonowego ostrość oka będzie gorsza,czy to prawda?Nie wiem gdzie mam zapukać,aby ktoś podjął się operacji mojego oka.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nikt nie podejmie za Panią/Pana decyzji odnośnie operacji, to zawsze jest decyzja pacjenta w porozumieniu z lekarzem po zasięgnięciu pełnej informacji. Usunięcie oleju silikonowego jest operacją i jak każda operacja niesie ze sobą ryzyko. Należy jednak pamiętać, że olej zazwyczaj nie zostaje w oku na zawsze, najczęściej planuje się jego usunięcie.
Ostatnio zmienilan swoje okulary po wizycie u okulisty. Moja wada sie poglebila z OL -2 na -3.25 i OP -3 na -3.75. Odebrałam nowe okulary i przyznam że mam mieszane uczucia bo czuje sie w nich niekomfortowo. Miałam świadomość że będę odczuwac ta zmianę ale nie az tak. Ile trwa takie przystosowanie sie do nowych szkieł ? Po noszeniu ich cały dzień miałam w nocy wrażenie że kręci mi sie w głowie i ogólnie czułam sie źle.
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dobór okularów to zawsze sprawa bardzo indywidualna. Warto zweryfikować zarówno poprawność doboru korekcji jak i poprawność wykonania samych szkieł (moc + centracja).